Okunma

Mobil Teknolojilerin Geçmişi & Geleceği


05 Mart 2014 Çarşamba 13:00
Mobil Teknolojilerin Geçmişi & Geleceği

Mobil teknolojilerin geçmişine dönüp baktığımızda bazı dönemlerde satışa sunulan ürünlerin devrimsel yeniliklere imza attığını görüyoruz. Bu yenilikler öylesine etkili olmayı başardılar ki pazarın dinamiklerini yeniden tanımlayarak rekabetin çıtasını yükseltmeyi başardılar.

Şu anda bazıları bize komik gibi gelse de bu dönüşümleri şöyle listeleyebiliriz; 

1971 – İlk taşınabilir hesap makinesi Busicom LE-120A

1981 – İlk taşınabilir bilgisayarı Osborne 1

1991 – İlk avuç içi mini bilgisayar Psion Series 3

1999 – İlk WiFi bağlantılı dizüstü bilgisayar Apple iBook G3

2002 – İlk dizüstü/tablet hibrit bilgisayar Acer TravelMate TM-100

2002 – İlk avuç içi e-posta destekli cep telefonu RIM BB 5810

2007 – İlk popüler klavyesiz cep telefonu Apple iPhone

2010 – İlk popüler tablet Apple iPad

2010 – İlk retina ekran Apple iPhone 4

Peki ya gelecekte neler olacak? Yenilikçi teknolojiler için takip eden sayfaları okumaya devam edin.

Şu anda yoğun olarak ihtiyaç duyduğumuz öte yandan bize sunulsa asla hayır diyemeceğimiz ve sadece konsept olmayıp araştırma merkezlerinde geliştirilmeye devam eden teknolojiler ise şöyle;

Bükülebilir Ekranlar

Bir kaç yıldır kapalı bölümlerde demolarını görüp videolarını seyrettiğimiz bu sene ilk kez Samsung, LG gibi markaların büyük ekran TV ve cep telefonlarında kullanmaya başladıkları bir teknolojiden bahsediyoruz.

Açıkçası şu andaki uygulanma şekli ile tüketiciler için devrimsel bir anlam ifade etmiyor. Ancak ilerleyen yıllarda bu teknolojinin gelişmesiyle birlikte tümüyle ikiye katlanabilir cihazların pazara sunulacak olması özellikle mobil ürünler için devrimsel bir anlam ifade edecek.

Düşünün; cebinizde katlı halde 4,5″ yer kaplayan akıllı telefonunuz dilediğiniz zaman ikiye açılarak 9″ boyutunda bir tablete dönüşebilir veya 13″ büyüklüğündeki bir tablet rulo gibi kıvrılarak cebinize rahatlıkla girebilecek hale gelebilir.

Daha Güçlü Mobil İşlemciler

Snapdragon 805 yolda. Her bir çekirdeği 2,7 Ghz hızında çalışan dört çekirdekli bir işlemciden bahsediyoruz. Mobil ekranların büyüklük engeli tümüyle katlanabilir ekranlar ile aşılana kadar bu kadar yüksek işlemci gücü pek çok farklı amaç için kullanılabilir.

Gün boyunca yanınızda taşıdığınız cep telefonunuzu işinize veya evinize gittiğinizde yerleştireceğizi daha büyük bir ekrana bağlı istasyon üzerinden bilgisayarınız gibi neden kullanmayalım ki?

İşin doğrusu şimdiden bu tarz çözümler yok değil. Örneğin Samsung Galaxy Smart Dock ile bu söylediklerimizi kısmen yapabiliyorsunuz. Ancak sorun mobil telefonun işletim sistemi ile sınırlı olmanız. Bu sınırı ise ortadan kaldıracak olan bulut servisleri ve Microsoft Windows 8 gibi farklı platformlarda aynı anda çalışan sistemler olabilir.

Asla Bitmeyen Piller

Bilim insanları çılgınlar gibi yeni enerji çözümleri geliştirmek için çalışıyorlar. Fiziksel hareketlerden veya ışık kaynaklarından kendisini şarj edebilen cihazlar için geri sayım devam ediyor. Şimdilik bu teknolojiler sınırsız süreli piller için maalesef yeterli değil ancak her geçen gün enerjinin daha verimli kullanılması ve dönüşümü ile alakalı yol alınıyor. Üzerinde herhangi bir şarj girişi olmayan cep telefonu hayal edin. Satış rekorları kırmaz mıydı?

Sınırsız Veri Hızı

Şu anda kullandığımız 3G, her ne kadar ülkemize gelmemiş olsa da 4G pek çok açıdan yeterli gibi görünebilir. Labratuvarlarda ve demo merkezlerinde cep telefonları ile 1 Gigabit hızlara ulaşıldığına şahit olabiliyoruz. Ancak öyle bir teknoloji düşünün ki veri hızını konuşmak artık anlamsız hale gelsin. bu mümlün olabilir mi? Cevap; Evet.

Vortex Radyo dalgaları teknolojisi sayesinde aynı anda sınırsız sinyali üst üste bindirmek mümkün. Henüz araştırma ve geliştirme aşamasında olan bu teknoloji gelecek on yıllarda mobil cihazlarımızda kullanılmaya başlanabilir. Konu ile alakalı bilimsel makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Lazer Arabirimler

Son yıllarda şahit olduğumuz bir diğer teknoloji ise lazer yansıtma ile oluşturulan klavye ve arabirimler. Bu teknolojilerin mobil cihazlara girmesi ile birlikte çok daha kolay ve etkileyici arabirimlere sahip olabiliriz.

Mini Led Projeksiyon

Avuç içine sığabilecek kadar küçük projeksiyon cihazları şimdilik aksesuar olarak satılıyor. Sony‘nin bazı kameralarında ise cihazın içine dahil edildiğini gördük. Mobil telefonlar ile bir kaç deneme yapıldı ancak büyük bir başarı henüz elde edilemedi. Bu teknolojinin mobil cihazlara ne kadar entegre olabileceği biraz tatışılabilir zira katlanabilir ekranlar daha hızlı gelişirse mini projeksiyonlardan daha büyük ve kaliteli bir deneyim sunabilecekler.

Nano Teknoloji

Nano teknoloji alanındaki gelişmeler telefonların darbelere, suya ve toza karşı daha dayanıklı olmasını mümkün kılıyor. Hatta çizildiği takdirde kendini onarabilen ekran ve gövdeler yavaş yavaş hayatımıza girecekler.

Mobil Yaşam & Sağlık Entegrasyonu

Nike Fuelband, Fitbit gibi giyilebilir ürünler akıllı telefonlar ile eşleşerek günlük yaşantımıza dair topladıkları bilgileri bizlere uygulamalar üzerinden sunuyorlar. Benzer şekilde sağlık alanına yönelik çeşitli çözümler kan şekeri ölçümü gibi işlemler yapabiliyor. Tüm bu çözümlerin mobil cihazların içine girmesi pek çok insan için büyük cazibe ve önem taşıyor.

iPhone 5S içinde gelen M7 işlemcisi kısmen bahsettiğimiz Fitbit ve Nike Fuelband gibi aksesuarların yerini alma potansiyeline sahip.

İşletim Sistemleri, Uygulamalar & Servisler

Mobil cihazlar tümüyle donanımdan müteşekkil değil. Onları çekici kılan şeylerin başında işletim sistemleri yer alıyor. iOS, Android ve Windows Mobile kendine has özelliklere sahipler. Bu üçünün dışındaki sistemler ise maalesef geniş yaygınlığa ulaşabilmiş değiller hatta Windows Mobile‘ın pazar payı iOS ve Android yanında oldukça düşük.

Piyasaya devrimsel bir işletim sistemi girebilir mi? Bu sorunun cevabını şimdilik bilemiyoruz ancak mevcut sistemlerin gelişim süreci ve şirketlerin akzandığı tecrübe açısından bunun kısa zamanda gerçekleşmesi pek olası gözükmüyor.

Uygulamalar ise ütümüyle üçüncü parti yazılım geliştiricilerin yaratıcılığıan bağlı bir durum. 2-3 Gigabyte büyüklüğünde mobil uygulamalar varken 800 Kb boyutundaki Flappy Bird dünyada büyük bir fırtına estirebiliyor.

Servisler de benzer şekilde telefon üreticilerinin ve üçüncü parti geliştiricilerin yaratıcılığı ile alakalı. WhatsApp veya Instagram gibi servisler her gün kullanıma sunulmuyor. Siri gibi kişisel asistan çözümleri belli markaların diğerlerinden ayrıştığı noktayı oluşturuyor.

Son Sözler

Ütü yapan, havada uçan gibi esprili ve ütopik ürünleri bir gün görecek miyiz? Pek ihtimal vermiyoruz. Ancak hayal etmek başarıya giden yoldaki ilk adımdır. Biz hayal edip istemeye devam ettikçe bu ürünleri birileri bizler için üretmeye çalışmaya devam edecektir.

:: Sizce geleceğin mobil teknolojileri neler olacak?


 
yazarAhmet Usta

Oyun dergilerinde köşe yazarak medya dünyasına adım attı. Sonrasında yıllar çabuk gelip geçti. Şimdi ShiftDelete.Net bünyesinde yeni dönemi kurgulayan çekirdek ekipte. Soon, Very Soon (arka planda Hans Zimmer çalıyor öyle hayal edin.)
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Mobil Teknolojilerin Geçmişi & Geleceği”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  öncelikle şöyle sağlam bir telefon veya tablet yapsınlar
  en az a4 kağıdı boyutunda olsun
  ekranı 8. kattan düşünce anca çatlasın
  matkapla bile çok zor çizilsin
  tuzlu tuzsuz 15 metre derinliğe kadar dayansın
  a4 kağıdının 2-3 katı büyüklükte olacaksa katlanabilsin
  içinde android ve ios işletim sistemi bulunsun
  ama windows da bulunsun (wp değil normal masaüstü windows bilgisayar gibi)
  dokunmatiği çok rahat kullanıma sahip olsun
  ama narin olmasın
  üstünde çay içilebilsin,veya kışın buz tutunca üzerine oturulup yokuş aşağı kayılabilsin 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İlk tablet taş devrine dayanıyor. Taş tabletlere yazıyorlardı.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  mini led projeksiyon ve lazer arabirimin birleşimi bu işin geleceği olacak ***** çabuk görsek şu os x çalıştıran ve ekranını klavyesini ve trackpad’ini bir yerlere yansıtan iphone’u.Tek cihazla her işimizi görsek.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Grafen’e geçilince teknolojik devrim olacak

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hep iphone apple yazmissiniz ama ***** mobile yon veren iki firma vardi nokia ve ***** olmasaydi o iphone lar olmazdi

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Apple newton nerde?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ahmet Usta sahalara geri dönmüş. Tebrikler… (eski iş yerinden sevgilerle)

 8. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman yine de ilk tableti yazmalıydınız android fanlığıyla falan alakası yok bunun zaten ilk tablet nerdeyse Google la yaşıt

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sony Cliq den haberleri yok adamların ıuhulama mağzalı akılkı telefon yapmış zamanında

 10. cumalisav02 dedi ki:

  sınırsız veri hızı mümkün, birkaç yıldır “kafa yoruyorum” Başka da birşey yapamıyorum.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Vortex Radyo Çoktandır aklımdaydı.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  99 daki apple muhteşem =)

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar ilk popüler yazmış hemen android fanboyları atlamış ilk tablet apple değil diye. iPad’ten öncesini hatırlayan var sanki de. Adamlar yaptı, piyasayıda altüst etti ve yapmaya da devam ediyorlar. Paranız yok alamıyorsanız da saygı duyun.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel Bi yazı olmuş teşekkürler

 15. SDN Okuru dedi ki:

  İlk popüler tablet yazılmış zaten okusaydın anlardın çocuk =)

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Yazı hoş,okunası. Ancak Apple’n ürünleri popüler diye ilk,devrimsel olarak gösterilmiş. Yok öyle bir şey. İlk tablet ipad değil. Diğer ilkler hakkında bir bilgim yok. Şu bataryayı çözmek lazım

 17. SDN Okuru dedi ki:

  İlk tablet ipad değil genç hata var 🙂

" Mobil Teknolojilerin Geçmişi & Geleceği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Teknolojilerin Geçmişi & Geleceği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Teknolojilerin Geçmişi & Geleceği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "