Okunma

Mobil Uygulama Geliştirme Hizmeti


02 Nisan 2014 Çarşamba 14:00
Mobil Uygulama Geliştirme Hizmeti

Mobil uygulamalar mobilden girilen web sitelerinden farklı olarak tıpkı web siteniz gibi sürekli geliştirilmesi, güncellenmesi gereken ayrı platformlardır. Bir ajans ile mobil uygulama üzerine bir anlaşmaya varmadan önce yapılacak olan işin ömürlük olduğunu akıldan çıkarmamak gerekmekte.

Apple Store’a takılıp kalmayın

Belki siz iOS işletim sistemi kullanıyor olabilirsiniz ancak kullanıcıların büyük çoğunluğu Android, azımsanamayacak kadarı da Windows işletim sistemi kullanıyor. Daha çok kullanıcıya ulaşabilmek adına Symbian ve Blackberry işletim sistemlerini de dahil edecek şekilde uygulamalarını tasarlatmalısınız. Yalnızca mobilde çalışan bir projeniz varsa da bu projeyi faz 2 için webe taşıyacak uygun kodlamaları da gerçekleştirmelisiniz.

Yorumları gözden geçirin

Uygulama mağazalarında yapılan yorumlar uygulama geliştiricileri için oldukça değerlidir. Her türden telefonda uygulamanızı test etmeniz neredeyse olanaksız olduğundan kullanıcıların geri dönüşlerine göre uygulamanızdaki gerekli güncellemeleri yapmalısınız. Ek olarak yine yorumlardan gelen talepler doğrultusunda da uygulamanızı sürekli güncellemeniz gerekecek.

Çok fazla izin istemeyin

Hacklenemez bir sistem bugüne dek icat edilemedi. Bu nedenle kullanıcılarınızdan uygulamayı kurarken aldığınız izinlere oldukça dikkat etmelisiniz. Sizin kötü niyetiniz olmasa da uygulamanızı ya da datalarınızı biri ele geçirdiğinde sizin ve şirketinizin düşebileceği durumu göz önüne alarak izinler istemelisiniz.

Hazır uygulamalara dikkat

Çalıştığınız ajansın sizden bir mobil uygulama geliştirmek için on binlerce lira almasından sonra hazır bir uygulamayı satın alıp sizin için özelleştirmesi hoşunuza gitmeyecektir. Bu nedenle size sunulan test uygulamasını iyice incelemeniz ve inceletmeniz gerekmekte. Ayrıca sözleşmenizde de bu durum için bir paragraf eklemek yararınıza olacaktır.

Mobil uygulamanız size teslim edilmeden önce dikkat etmeniz gerekenlerden birisi de uygulamanın boyutu olacaktır. Eğer uygulama boyutu oldukça yüksekse indirilme oranı azalacaktır. Uygulamanın arayüzü ve hızı da müşteri tarafından dikkatlice farklı cihazlarda test edilmelidir.

Mobil uygulama geliştirme hizmeti halen oldukça pahalı bir hizmettir. Gerçekten ihtiyacınızın yoksa bütçenizi sırf prestij için mobil uygulamalarda heba etmemelisiniz. Kullanıcıların ihtiyaç duyduğu ve iyi bir tanıtımın ardından on binlerce kez indirilecek bir uygulama olmalı ki ödediğiniz ücrete değsin. Maalesef trendleri yakalamak adına her gün onlarca şirket mobil uygulama yayınladığına pişman oluyor.

Sosyal medya ajanslarının sunduğu hizmetleri incelediğimiz serimizin gelecek bölümünde Blog Yönetimi hizmetini inceleyeceğiz.

Bir önceki yazımızı okumak için tıklayınız.

:: Mobil uygulamalar konusunda nelere dikkat ediyorsunuz?

Yazan: Haydar Özkömürcü
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mobil Uygulama Geliştirme Hizmeti”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    En iyisi kodlamayı öğrenmek 🙂

" Mobil Uygulama Geliştirme Hizmeti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Uygulama Geliştirme Hizmeti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Uygulama Geliştirme Hizmeti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "