Mobil Uygulamalar, Kurumsallaşıyor!


03 Ekim 2015 Cumartesi 18:00
Mobil Uygulamalar, Kurumsallaşıyor!

Geçtiğimiz günlerde IAB Avrupa tarafından yayınlanan Reklam Veren Mobil Denetim Raporu’na göre, alanında uzman birçok farklı sektörel isim, çalışmalarını mobil alana çevirmiş durumda.

Ülkemizin de aralarında bulunduğu 9 farklı ülkenin, istatistikleriyle hazırlanan bu rapora göre ise, özellikle otomotiv ve perakende alanında hizmet veren firmaların mobil tarafa yatırımları, ciddi artış göstermiş durumda.

Otomotiv ve Perakende sektörleri, mobil alana yoğunlaşıyor!

15-10/03/news_1-mobil-uygulamalar-kurumsallasiyor-sdn-is-kurumsal-2015.jpg

Avusturya, Bulgaristan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya, Polonya ve ülkemiz Türkiye’nin de yer aldığı bu ortak çalışma neticesinde oluşturulan rapor, otomotiv ve perakende sektörlerinin, mobil alana gerekli ilgiyi gösterdiği ve mobiliteye hazır olduğu sonucunu ortaya çıkarmış oldu.

IAB Avrupa tarafından yayınlana bu analiz raporunun öne çıkan detayları arasında ise, özellikle otomotiv kuruluşlarının, hem iOS hem de Android tarafında, markaları ile ilgili oluşturdukları mobil uygulamalara, ciddi önem gösterdikleri oldu.

Açıklanan verilere göre Türk otomotiv markalarının yaklaşık %56’lık bir kesimi iOS uygulaması, %36’lık bir oranı da Android mobil uygulaması hizmeti veriyor.

Öte yanda, söz konusu bu 9 ülke baz alınarak açıklanan oranlara göre ise genel otomotiv sektörü isimlerinin %78’lik dilimi, mobil uygulama alanında, aktif varlık gösteriyor.

Otomotiv firmalarının, Mobil Uygulama Desteği artıyor!

15-10/03/news_2-mobil-uygulamalar-kurumsallasiyor-sdn-is-kurumsal-2015.jpg

Söz konusu bu Android ve iOS uygulamalarının, otomobil markaları için temel kullanım amacı ise, özellikle test sürüşü rezervasyonları üzerine yoğunlaşmış durumda. Öte yandan, tahmin edilebileceği üzere perakende sektörünün önemli isimleri ise mobil alanı, mobil uygulamalar aracılığında e-ticaret yeni alış-veriş için kullanmayı tercih ediyor.

Sadece cep telefonu ile sınırlı kalmayan bu otomotiv ve perakende sektörü isimleri, ayrıca tablet alanı için de, özelleştirilmiş mobil uygulama desteklerini arttırmanın peşindeler.

Genel olarak rapordan elde edilen bilgilere göre ise, söz konusu bu 9 ülkenin otomotiv sektörü isimlerinin her 10 tanesinden 6 tanesi, mobil uygulama ile mobil alanda varlıklarını aktif olarak gösteriyor.

15-10/03/news_3-mobil-uygulamalar-kurumsallasiyor-sdn-is-kurumsal-2015.jpg

Mobil kullanım, mobil reklamların önemi artırıyor!

Durumun bu denli mobil alana kaymaya başlamış olması da, nitekim mobil reklam sektörünü de ciddi alternatif haline getirmiş oluyor. Söz konusu bu otomotiv ve perakende isimleri, markalaşma adına mobil reklam kategorisine, ayrıca reklam yatırımı yapmaya başlamış durumda…

Mobil alanda bu isimler, mobil reklam standardı olarak ise, gösterime dayalı mobil reklamlardan ziyade, masaüstü tarafından da alışık oldukları, 300×250 boyutundaki kare format mobil reklam tercihinde bulunmayı uygun buluyorlar.

15-10/03/news_5-mobil-uygulamalar-kurumsallasiyor-sdn-is-kurumsal-2015.jpg

Bu alanda ise aktarılan istatistiki bilgiler, otomotiv firmalarının kullandığı 300×250 mobil reklam alanının otomotiv sektörü isimlerinin %30’luk, perakende isimlerinin ise %24’lük kısmının tercih ettiği yönünde kaydediliyor.

Görülebileceği üzere, mobil kullanımın tüm dünya genelinde yaygınlık göstermesi ve paralel olarak mobil veri akışının da yoğunlaşması, hemen her sektörde olduğu gibi, otomotiv ve perakende sektöründe de, ciddi anlamda kendini gösteriyor. Anlaşılan o ki, IAB Avrupa tarafından aktarılan bu istatistiki veriler, önümüzdeki dönemlerde mobil alanda, daha da yükseklere çıkabilecek.

:: Otomotiv ve perakende sektörünün, önemli isimlerinin mobil uygulamalar ile desteklerini arttırması yönünde, siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu oranlar, önümüzdeki yıllarda daha da artacak mı?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mobil Uygulamalar, Kurumsallaşıyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  kurumlarda kullanmaya başladı aslında güzel bir sey fakat hacklen me durumu da olabilir….

" Mobil Uygulamalar, Kurumsallaşıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Uygulamalar, Kurumsallaşıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Uygulamalar, Kurumsallaşıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 2. 2 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 3. 3 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 4. 4 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 5. 5 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 6. 6 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 7. 7 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 8. 8 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 9. 9 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 10. 10 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!