Okunma

iOS ve Android uygulamalarına KDV geliyor!


27 Aralık 2017 Çarşamba 14:20
iOS ve Android uygulamalarına KDV geliyor!

Türkiye‘de uzun süredir vergi mükellefi kapsamında sayılmayan yurt dışı kaynaklı kurum ve işletmelere KDV getirilmesi için tebliğ taslağı oluşturuldu. Bu taslakla beraber, Türkiye dışında internet hizmeti satan kurum ve kuruluşların vergi mükellefi olması sağlanacak.

App Store, Google Play, eBay, Amazon ve dahası KDV koyacak

Ara başlıkta bahsettiğimiz şirketlerin sunduğu internet hizmetleri için artık KDV (katma değer vergisi) alınacak. Amazon ve eBay gibi şirketlerin fiziksel ürünleri üzerinde bildiğiniz gibi zaten bir düzenleme olduğu için, burada sadece internet üzerinden satın alınan dijital hizmetler Katma Değer Vergisi kapsamında.

App Store, KDV

Burada iki farklı yol ayrımı var; Eğer şirket hizmeti önce Türkiye’deki başka bir şirkete sattıysa ve bu şirket hizmeti dağıtıyorsa bu kapsama girmeyecek. Zaten hizmet için gerekli vergiler Türkiye temsilcisi tarafından veriliyor. Diğer yandan, yine bu şirketlerin Türkiye ofisleri varsa, yine resmi olarak ülkemizde hizmet verdikleri için gerekli vergileri ödediklerinden bu taslağın dışında kalacaklar.

Eğer ki, yurt dışındaki bir hizmeti, direkt olarak Türkiye’deki tüketici vatandaşlara satıyorlarsa, satışı gerçekleştiren şirket tüketicilerden bu hizmet için KDV alacak.

:: Sizce Google Play ve App Store gibi platformlar bu tasarıdan nasıl etkilenecek?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “iOS ve Android uygulamalarına KDV geliyor!”

 1. Erkan dedi ki:

  Tamam kardeşim itirazımız yok lakin niçin orta sınıfa yagıyor bu vergi. Adam gidiyor milyon dolarlık yat alıyor vergi yok. Kilolarca altın alıyor satıyor vergi yok. Onun vermedigi vergiyi beden için istiyorsun. İnneden iplige vergi koacaksın ne güzel ekonomi yönetiyorum diyeceksin. Yemezler artık tadı kaçtı bu pilavın.

 2. erdi dedi ki:

  oldu olacak oyun içi satın alımada ötv+kdv ekleyinde tam zevki alalım..

 3. bir öpülmedik kulağımızın arkası kaldı dedi ki:

  Bir tek kulağımızın arkası kaldı vergi almadıkları hesabı…

 4. Jack dedi ki:

  Şaşırdıkmı

 5. Yakup dedi ki:

  Saçmalık.. devlet nereden vergi alacağını şaşırdı

 6. Vatandaş dedi ki:

  Önce gümrük limiti indi, şimdi de bu ! Kendi esnafını başkalarına ceza vererek yükseltemezsin. Zaten destekleseydin, bizde yurtdışından mal almaya meraklı değiliz !

 7. Ömer dedi ki:

  bir o kalmıştı zaten başka vergi eklenecek şey kalmadı 😀 Aslında ÖTV de eklesinler sonuçta özel tüketimede giriyor.

 8. Ramazan dedi ki:

  Android = apk gg =)

 9. ÖMER dedi ki:

  Bir kere de … konusunda dışa bağımlı değiliz, kendimiz üretiyor hatta ihraç ediyoruz diye haberler görelim. Varsa yoksa vergi. Ona vergi gelmiş, bunun vergisinin vergisine zam gelmiş. Devletimizin aldığı vergiler o malı üretenin yaptığı kazançtan fazla resmen. Rezillik diz boyu.

 10. Hasan dedi ki:

  Yetmez ama evet

 11. Misafir Kullanıcı dedi ki:

  İnternet paket fiyatlarına google play’in kdv eklesinler. Daha mantıklı olur

 12. Vergi dedi ki:

  Zaten uygulamaya para veren bir millet değiliz ki. Çok da önemli değil hani

 13. Mehmet dedi ki:

  apple ben saatigin app in vergisini vermiyorum kardesim derse ne olacak ? Turkiye de iphone satisi yasaklanacak mi ?

  1. burc dedi ki:

   Zaten türkiye’den yurtdışına uygulama satanlardan alınacakmış 😀

 14. Wolfgang dedi ki:

  Devlete para lazım desenize

" iOS ve Android uygulamalarına KDV geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS ve Android uygulamalarına KDV geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS ve Android uygulamalarına KDV geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "