Okunma

Mobil Veri Trafiği Akıl Almaz Seviyede


08 Kasım 2010 Pazartesi 19:00
Mobil Veri Trafiği Akıl Almaz Seviyede

Sabit disklerimizde, terabytelık kapasitelerle yeni yeni karşılaşıyoruz. Terabyte’ın bin katı petabyte’a denk geliyor. Petabyte’ın bin katı ise exabyte. Şöyle açıklamaya çalışalım: Bir exabyte, tam olarak 1152921504606850000 byte’a, 1048576 terabyte’a, 1024 petabyte’a eşit. Kaç sıfır olduğunu saymakla uğraşmıyoruz bile.

 

Mobil Çılgınlığı

Peki bunların konumuzla alakası ne? Açıklayalım: Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde, 2010 yılı içerisinde bir exabyte’dan fazla mobil veri transferi (telefon görüşmeleri, SMS, internet bağlantısı) gerçekleşti. Çin başta olmak üzere, dünyanın diğer ülkelerinde de en az Amerika’daki kadar bir rakam söz konusu. Ortaya çıkan rakamlar, cep telefonu ve taşınabilir akıllı cihaz çılgınlığının nasıl bir seviyeye geldiğinin göstergesi.

 

:: Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizimle paylaşın.
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Mobil Veri Trafiği Akıl Almaz Seviyede konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Veri Trafiği Akıl Almaz Seviyede ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Veri Trafiği Akıl Almaz Seviyede ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "