Okunma

Türkiye’de mobil veri hızları, Wi-Fi’den yüksek!


26 Kasım 2018 Pazartesi 14:00
Türkiye’de mobil veri hızları, Wi-Fi’den yüksek!

5G henüz test edile dursun, yapılan araştırmalar 5G öncesi bazı ilginç verileri bizlere sundu. Ortalama bir WiFi ağının, ortalama bir mobil veri ağından daha iyi performans sunacağı, biraz kalıplaşmış bir görüş. Aslında bakarsak, bu her zaman böyle olmak zorunda değil.  OpenSignal tarafından yapılan araştırma da, bizlere bunun her zaman düşündüğümüz gibi olmadığını gösteriyor.

33 ülkede mobil veri, Wi-Fi’den daha hızlı!

OpenSignal içinde Avrupa, Afrika, Latin Amerika ve Orta Doğu ülkelerini de barındıran 33 ülkede, mobil veri hızlarının, Wi-Fi hızlarından daha iyi olduğunu raporladı. Bu farklar, bazen dikkat çekici seviyede yüksek olabiliyor. Avustralya, Umman ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde, mobil veri bağlantısı kullanırsanız, Wi-Fi bağlantısından 10 Mbps daha yüksek hızlara sahip olabiliyorsunuz.

mobil veri

Bunun dışında hücresel veri ağlarının, Wi-Fi ağlarından daha hızlı olduğu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. Türkiye’de ortalama bir Wi-Fi ağı 9,8 Mbps iken, ortalama bir hücresel veri ağı 16,9 Mbps hız sunuyor. Aradaki fark ise yaklaşık 7,1 Mbps.

Hücresel ağ ve Wi-Fi ağlarının rekabet içinde olduğu pek çok ülke bulunuyor. Ancak gelişmiş olarak tanımlanan ülkelerde, genelde Wi-Fi hızlarının daha yüksek olduğu da dikkat çekiyor. OpenSignal’in yayınladığı raporlar, Wi-Fi hızlarının daha hızlı olduğu görüşünün gözden geçirilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu eskiden doğru olabilirdi ancak LTE sonrası, bu farkın hızlıca kapanmaya başladığını görüyoruz. 5G bağlantısı hayata geçtiği zaman, hücresel veri ağlarının daha iyi bir noktada olacağını düşünmek sürpriz olmayacaktır.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Türkiye’de mobil veri hızları, Wi-Fi’den yüksek!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Mesele hızlı olması değil (super box) mesele pahalı olması,normal ev interneti kadar ucuz olsada kablolardan kurtulsak

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bende türkiyenin alt yapısı yüzünden sinir olanlardanım bu sorunumu süperonline superbox ile çözdüm kablo felan yok modemin içine turkcell hat takıyorlar ve sadece prize takıyorsun 2.4 ghz ve 5 ghz ile iki seçenekle bağlana biliyorsun 2.4 ile 54 mbt 5 ghz ile 110 mbt alıyorum upload 50 mbt çok memnunum sıkıntı yaşayan düşünmeli bence

 3. Anonim dedi ki:

  Ben eski bir binada yaşıyorum 4 sene önce türk telekomun kampanyası vardı abonelik yılına göre hediye veriyorlardı annem ile gittim 33 sene çıktı sabit hat aboneliği bize bir puan ve o puana göre bir sabit telefon hediye ettiler. İlk telefon aboneliği geldiği zaman almış benim santrale yürüyerek mesafem 500 600mt şuan alabildiğim hız 8mbit maximum. Müşteri hizmetlerini aradığımda siz santrale yakınsınız deniyor santral bana ençok 8 alabilirsiniz diyor.

 4. Anonim dedi ki:

  superonlıne 100 mbps hız alıyom hattım turkcell o da 100 mbps hız bazı yerlerde 200ü de görüyor

 5. Anonim dedi ki:

  Her yerde 5g 5g diyorsunuz ama millet 5gb internetle 1 ay geçiriyor. O nasıl olacak? Bize G değil GB lazım.

  1. Anonim dedi ki:

   Aynen kardeşim çok doğru

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türkiye de mobil veri olarak çok iyi iyileştirmeler yapıldı ancak evimizdeki internet okadar iyi gelişemedi sadece çok az böyle fiber internete geçti bir çok gölge daha 5 mb interneti anca alıyor

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ev interneti kapattım. Mobil veri kullanıyorum. Yüksek kotalı paket aldım. En kötü zamanda bile ev internetinden hızlı oluyor.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vodafone kullanıyorsanız hala 3G ile çalışıyor. Bakmayın 4,5G yazdığına. Tek hızlı olan Türkcell. 100-150 mpbs görüyor. Ama Vodafone 3-4 arası ancak

 9. Anonim dedi ki:

  Ev interneti 5 para etmez ucuz diye alıyorum

 10. Anonim dedi ki:

  Valla her zaman 4,5G nin daha hızlı olduğunu düşündüm.

  Turkcell ile 120 mb dahi gördüm.

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ortalama mobil verim vodafone 7 8 mb ev netim de 12 mb

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Turknette 30 mbps alti almiyorum mutluyum

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türknet ile vdsl 32 34 mb alıyorum 🙂 türk telekom hattımda mobil veri 4.5g açık kullanıyorum 75mb 😀

" Türkiye’de mobil veri hızları, Wi-Fi’den yüksek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de mobil veri hızları, Wi-Fi’den yüksek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de mobil veri hızları, Wi-Fi’den yüksek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "