Okunma

Mobil Videolar Masatüstünü Geride Bıraktı!


19 Temmuz 2015 Pazar 13:00
Mobil Videolar Masatüstünü Geride Bıraktı!

Google’ın, uzun yıllar önce yıldızı parlayan video paylaşım platformu olan Youtube satın alması ve yaptığı yüklü yatırımlar ve masraflar neticesi günümüzde en önemli video paylaşım sosyal medyası haline gelmesine vesile olmuştu.

Ancak sık sık gelen bilgilerde Google’ın yoğun sunucu ve hizmet masraflarından dolayı, aylık 1 milyar izlenmeyi geride bırakmasına rağmen hala beklenen gelirleri elde edemiyor olması, özellikle kullanıcılar için ilginç bir ters orantı olarak algılanıyordu.

Mobil youtube, masaüstü video izlenme süresinin 2 katı!

Gelir ve kar tartışmaları bir yana dursun, 2015 ikinci çeyreğinden sonrasında anlaşıldığı üzere; mobil Youtube video izlenme süreleri, masaüstünün neredeyse 2 katına ulaşmış durumda!

15-07/19/news_inside-youtube-video-mobil-izlenme-orani-2-katina-cikti-2015-2.jpg

Google, mobil alan için özel çalışmalar yapıyor!

Google, gerek internet arama motoru gerekse de Android platformunun arkasındaki önemli isimlerden olmasından ötürü, zaten mobil için ayrı bir uğraş içerisinde olduğunu her daim belli ediyordu. Zira geçtiğimiz aylarda Google; mobil uyumlu sitelerin, normal sitelere nazaran daha üst sıralamalar elde etmesini sağlayan algoritmasına sahip arama motoru yazılımı aktif etmişti.

Google’dan mobil için özel arama sistemi!

Anlaşılan o ki Google’ın mobil tarafa bu denli özen göstermesi yersiz değil. Zira özellikle Youtube video izlenme sürelerinin masaüstüne göre iki katına çıkması, mobil veriyi de hesaba kattığımızda kullanıcıların mobil alana yoğun olarak geçiş yaptığını düşünmek mümkün.

15-07/19/news_inside-youtube-video-mobil-izlenme-orani-2-katina-cikti-2015.jpg

Hâlihazırda genel mobil internet kullanımlarının, masaüstü kullanımlarına neredeyse yetişmek üzere olduğu ve yakın gelecekte geçeceği öngörüleri verilere dayanarak aktarılırken, birçok firmanın mobil alana daha çok yatırım yapacağı çıkarımını da yapmak yanlış olmayacaktır.

Önümüzdeki günlerde Google, Youtube video izlenme sürelerinin bu denli artış göstermesinden yola çıkarak, belki de mobil taraf için daha farklı reklam modelleri ile Youtube gelirlerini ve karlarını arttırmayı düşünüyor olabilir.

:: Google’ın youtube’dan kar elde edememesi ve mobil izlenmelerin 2 katına çıkması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Mobil Videolar Masatüstünü Geride Bıraktı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hehe

 2. SDN Okuru dedi ki:

  2 katı olmasının sebebi pcde herkes hızlandırarak izliyor. Ben artık alıştım nomal hızda izleyince canım sıkılıyor hep ya 2x ya 1.5x hızında izliyorum

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bırakır telefon elinde insanlar her yerden video izliyor ama masaüstünde sabit bir yer yada yerlerde olman lazım…..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tablet ve akilli telefonlar bazi tarflarda hic bir zaman pc yerini veremez ama videoizleme mobile de de iyi ama pc bir naskadir

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ama hala iOS için Youtube 1080p vs üstü çözünürlüğü sunmadı…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ben gelecekte mobil ve tablet dünyası bilgisayarı bitirecek diyorum kimse bana inanmıyor. BUnlar kanıt.

" Mobil Videolar Masatüstünü Geride Bıraktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Videolar Masatüstünü Geride Bıraktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Videolar Masatüstünü Geride Bıraktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "