Mobil Yedeklemeye Online Çözüm


31 Ocak 2010 Pazar 22:22
Mobil Yedeklemeye Online Çözüm

Mobil verilerin arşivlenmesi ve yedeklerin güvenliği hayati önem taşıyan verileri barındıran mobil cihazlar için son derece önemlidir. Kişisel bilgisayarınızda bu yedekleri saklamak güvenli olabilir ancak bilgisayarınız her zaman yanınızda olmayabilir. İşte bu gibi durumlar için hem güvenilir hem de kullanımı kolay bir online yedekleme servisi kullanmak, yeri geldiğinde hayat kurtarıcı olacaktır.

Sizlere daha önce burada yer alan yazımızda “RSeven” uygulamasından bahsetmiştik. Aradan geçen sürede çok daha fonksiyonel bir yapıya kavuşan ve etki alanını bir hayli genişleten yazılımı detaylı olarak mercek altına aldık.

“RSeven”, bir çeşit online mobil yedekleme uygulaması. Verilerinizi kendi sunucularında saklayan yazılım, kullanışlı arayüzü ve başarılı yedekleme fonksiyonları ile dikkat çekiyor.

Kurulum Ekranı

Uygulamanın uyumlu olduğu cihazlar listesinde dokunmatik Symbianlar da mevcut. Ancak kurulum esnasında ilk resimdeki gibi bir hata ile karşılaşabiliyorsunuz. Elbette ki bu durum olumsuz bir sonuç doğurmuyor.

Yazılımın, Türkçe dil desteğinin mevcut olmadığını da bir kez daha belirtelim. Desteklenen dilleri sağda yer alan ekran görüntüsünde görebilirsiniz.

RSeven Hesabı Oluşturma

Kurulumun ardından karşılaştığınız ilk ekran ise bu şekilde. Eğer kayıtlı bir “RSeven” kullanıcısı iseniz, “Login” adımından kullanıcı adı ve şifrenizle hemen giriş yapabilirsiniz. Şayet kayıtlı değilseniz bilgisayarınız yahut mobil cihazınızdan burada yer alan sayfadan hemen bir hesap oluşturabilirsiniz.

Kayıt ve Sunucuya Bağlanma

İlk ekranda yer alan “Sign up” adımına tıklayarak telefonunuzdan hemen bir “RSeven” hesabı oluşturmanız da mümkün. Solda yer alan görselde de görüleceği üzere birkaç basit adımda kaydı tamamlamak mümkün. Sağdaki görselde ise kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabileceğiniz ekran yer alıyor.

Ücretsiz Hesaba 50 MB Kota

Yazılım sunuculara bağlantı sağlamak için cihazınızda tanımlı tüm bağlantı seçeneklerini kullanabiliyor. Otomatik olarak cihazda tanımlı ayarları kullanmak yerini hangi erişim noktasını kullanmak istediğiniz konusunda öncelikle sizden bilgi alıyor. Bu sayede ayarlarınızı “RSeven” için değiştirmek gibi bir yükümlülükten de kurtulmuş oluyorsunuz.

“RSeven” ücretsiz olarak alınan tek bir üyelik ile aylık toplamda 50 MB arşivleme olanağı tanıyor. Temel işlemlerde bu alan oldukça fazla gibi görünebilir ancak işin içine çoklu ortam içeriği de dahil olunca olayın rengi değişiyor. Şunu de belirtmeden geçmeyelim yazılım çoklu hesap kullanmak konusunda kullanıcısını hiçbir şekilde kısıtlamıyor.

Periyodik Yedekleme Yapabilme

RSeven’ın güzel yeteneklerinden bir tanesi de zaman ayarlı yedekleme yapabiliyor olması. Bu başarılı özelliği ilk açılışta yazılım size soruyor. Sonrasında ise ayarlar ekranında aktifleştirmek mümkün. Sağda yer alan görselde de görüleceği üzere yedeklenecek nesneler, yedekleme günleri ve yedekleme zamanını seçebiliyorsunuz.

Dizinler

Bir önceki ekranda erişim noktası seçiminin eksik oluşu nedeni ile puan kırdığımız uygulama, ayarlar seçeneğinde kendini aklayarak bizi utandırdı. Gelişmiş ayarlar ekranında kullanılmasını istediğiniz erişim noktasını seçebildiğiniz gibi yazılımın bu sorguyu her zaman yapmasını da sağlayabiliyorsunuz. Bu sayede otomatik yedekleme zamanını evinizde olduğunuz zamanlar olarak belirleyerek, kendi ağınızdaki wi-fi noktası üzerinden yedekleme yapılmasını sağlayabilir, mobil interneti kullanmadığınızdan da faturanızın kabarmasını önleyebilirsiniz.

Ayarlar ekranındaki General sekmesi de yazılımın bir başka fonksiyonel özelliği. Buradan RSeven’ın çoklu ortam dosyalarını hangi dizinlerde aramasını istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Arama Kaydı Yapabilme

Yazılımda yer alan Record Calls adımına da ayrı bir parantez açmakta fayda var. Zira bu seçenek aktif edildiği takdirde gelen ve giden aramalarda bir uyarı ekranı açılarak, aramanın kaydının yapılmasını isteyip istemediğiniz soruluyor. Şunu da belirtmeden geçmeyelim kayıt esnasında uyarı sesi bulunmuyor.

Türünün en başarılı yazılımlarından biri olan RSeven’a biz sunucularının zaman zaman yavaşlamasına karşın 10 üzerinden 10 verdik. Hem Windows Mobile hem de OS9 çekirdeğini taşıyan 3. Sürüm ve 5. Sürüm Symbianlar ile uyumlu çalışan yazılımın yakın zamanda bir Android versiyonunun yayınlanacağı müjdesini de aldık. RSeven’ı hemen indirmek için vakit kaybetmeden buradaki bağlantıyı mobil cihazınız üzerinden ziyaret edin.

:: Uygulamada karşılaştığınız problemleri SDN Forumlarında çözelim.
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Mobil Yedeklemeye Online Çözüm konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Yedeklemeye Online Çözüm ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Yedeklemeye Online Çözüm ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  2. 2 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  3. 3 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  4. 4 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  5. 5 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  6. 6 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  7. 7 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  8. 8 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  9. 9 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  10. 10 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti