Modern Combat 3: Fallen Nation İnceleme


25 Haziran 2012 Pazartesi 15:00
Modern Combat 3: Fallen Nation İnceleme

Gameloft mobil oyunculuğa kattığı artı değerle, mobil oyunculuğun hızla gelişmesine en büyük katkı sağlayan firmalardan biri olarak göze çarpıyor.

Firma birçok oyunun ‘kopyası’ olarak adlandırılan oyunları hazırlayıp piyasaya sürüyor ve bu oyunların hepsinin de oldukça başarılı yapımlar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Daha önce iki versiyonu piyasaya sürülen Modern Combat serisinin şimdilik son halkası olan Modern Combat 3: Fallen Nation ise Gameloft Montreal’in elinden çıkmış.

Oyun yapısı, sunumu ve oynanışı açısından Call of Duty: Modern Warfare serisini oldukça anımsatan bu yapım, Call of Duty ile olan benzerliği yüzünden yabana atılacak türden bir yapım kesinlikle değil.

Savaş temalı FPS oyunlarının zaten hepsinin birbirine oldukça benzer yapıda olduklarını da hesaba katacak olursak, Modern Combat 3: Fallen Nation’ın başarısını daha da ön plana çıkarabiliriz diye düşünüyorum.

Uzun bir girişin ardından isterseniz gelin önce oyunun hikayesine göz atalım. Modern Combat 3: Fallen Nation aslında hikaye açısından Homefront adlı yapıma oldukça benziyor.

Hatta piyasadaki çoğu savaş temalı FPS oyununda olduğu gibi, işgal ya da tehdit altındaki ABD’yi kurtarmak bize düşüyor. Kahraman Amerikan askeri yine iş başında anlayacağınız.

Oyunda Pakistan, Kuzey Kore ve Rusya’nın güç birliği oluşturarak, teröristlerle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ni işgal etmesine engel olmaya çalışıyoruz. Aslında istila çoktan başlamış ama müdahale edip bu durumu tersine çevirmek bizim elimizde.

Hikayenin sunumu açısından da oldukça sıkı çalışıldığını söylemem gerekiyor. Gameloft Montreal işini o kadar iyi yapmış ki, sanki bilgisayarımda bir FPS oyunu oynuyorum hissine kapıldım.

Sinematik geçişler, karakter seslendirmeleri (ki seslendirmeler konusuna ayrıca değineceğim) gerçekten iyi kotarılmış. Kısacası hikaye ve hikayenin oyuncuya sunumunu oldukça beğendim diyebilirim ve hatta aynı hızla grafikler konusuna geçiş yapabilirim.

Yapımın grafikleri inişli çıkışlı bir grafiğe sahip. Özellikle çevrenin detaylı tasarımı sayesinde savaş atmosferini tamamen yaşayabiliyoruz. Birçok tablet ve akıllı telefon oyununda çevrenin aşırı özensiz ve detaysız hazırlandığına dikkat çekmek istiyorum bu noktada aslında ve Modern Combat 3: Fallen Nation’ı hazırlayan Gameloft’u tebrik ediyorum.

Ve bu tebriğimi yine aynı şekilde geri alıyorum çünkü karakter modellemeleri birbirinin neredeyse kopyası olmuş. Ayrıca grafiklerde ‘Clipping’ denilen duvarın ya da objelerin içinden geçme olayı sürekli yaşanıyor. Hatta bu şekilde duvar arkasındaki düşmanlarınız silahlarını duvardan geçirerek size ateş edebiliyorlar. Siz ölürken onlar hasar almıyor tabii ki.

Ayrıca patlamalar da pek hoşuma gitmeyen etkenlerden biri oldu. Orta şekerli denilebilecek şekilde hazırlanmışlar ve sanki bir ışık huzmesi yanıp sönüyor gibi bir hissiyat yaratıyorlar. Hal böyle olunca da insan atmosferden kopuveriyor. Zaten ufacık ekranda oyun oynuyoruz, lütfen yani.

Grafiklerle ilgili son sözlerim ise beğendiğim kadar beğenmediğim noktalarının da olduğu. Çevre tasarımı konusunda tam puan alan Gameloft, karakter modellemeleri ve efektler konusuna gelindiğinde sınıfta kalıyor.

Kulaklarım çınlıyor. Biri beni mi andı?

Gelelim Modern Combat 3: Fallen Nation’ın sesleri ve atmosferine. Sesler, seslendirmeler ve müzikler atmosferi tamamlayıcı unsurlar olarak göze çarpıyor. Gameloft iyi bir iş çıkarmış ve her saniye kendinizi bir savaş alanındaymış gibi hissettirecek enstantaneler yaşanıyor.

Askerlerin arasındaki kısa diyaloglar, briefing veren komutanın seslendirmeleri, üstünüzden geçen uçak ya da helikopterin yaşattığı hissiyat, bir savaş FPS’sinde olması gereken her şeyin bu oyunda olduğunu bize kanıtlıyor. Seslendirmeler konusunda da masraftan kaçınılmamış olması dikkat çekiyor.

Profesyonel aktörlerin kullanılıp kullanılmadığını bilmiyorum ama eğer kullanılmadıysa, Gameloft ileride hazırlayacağı oyunlarda aynı kişilere seslendirme işini çok daha ucuza yaptırabilir gibime geldi.

Sesler konusunda tek rahatsız edici şey yine bomba patlamaları olarak gösterilebilir. Çünkü bombalar haricinde silahlarınızın çıkardığı sesler de gerçeğe çok yakın ve tokluk hissine sahip.

Oynuyorum, öyleyse varım

Oynanış konusunda Gameloft yine yüksek puanlar almayı başardı. Bir dokunmatik cihaz FPS’si için gerçekten son derece akıcı ve oyuncuyu zorlamayan bir oynanış hazırlamayı başarmışlar.

Oyun içerisinde yedirilen ve dokunmatik ekranı kullanarak oynadığınız mini oyunlardan tutun da koşma, yürüme, ateş etme ve etrafa bakınma hareketleri oldukça kolay bir şekilde öğrenilebiliyor. Alışmak tabii ki biraz zaman istiyor ama sonuç olarak iyi hazırlanmış bir oynanışı olduğu kesin.

Analog çubuğun ve ateş düğmelerinin tepki sürelerinin de harika denilebilecek düzeyde olması, multiplayer modlarında bile oyunun rahatlıkla oynanabilmesine yol açmış.

Yol açmış ama gelin görün ki kazın ayağı öyle değil. Zira tablet dışında bir akıllı telefonla Modern Combat 3: Fallen Nation oynamayı denerseniz, işin ne kadar zor olduğunu hemen anlayabilirsiniz. Ufacık ekranda baş parmaklarınızın da görüş açınıza dahil olmasıyla birlikte gözleriniz neye uğradığını şaşırıyor.

Ayrıca parmaklarınız biraz yağlı ya da terliyse, ekranda sürekli olarak kayacağından kontroller bir anda kontrolünüzden çıkıveriyor. (Nasıl bir cümle oldu bu yahu?)

Ateş etmek yerine bomba atmaktan tutun da bir anda yanlışlıkla dürbününüzü açmak gibi eylemler sıkça başınıza gelecek. Tabii alıştıktan sonra biraz daha kolay bir hal alacaktır ama yine de dokunmatik ekranlarda FPS oynamak gerçekten çok zorlayıcı bir deneyim.

Biz kaç kişiyiz?

Gelelim son olarak multiplayer yani çoklu oyunculu modlara. Modern Combat 3: Fallen Nation, her online FPS oyununda olması gereken standart modlarla birlikte oyunseverlere sunuluyor.

Bu sayede Deathmatch, Team Deathmatch ve Capture The Flag’den tutun da, eskort görevlerine kadar her türlü çoklu oyunculu mod oyunda mevcut.

Multiplayer modlarının en büyük eksiği kesinlikle ve kesinlikle oynamak için Wi-Fi bağlantınızın açık olmasını istiyor oluşu. Yani 3G üzerinden oynama şansına sahip değilsiniz. Bu da her yerde Modern Combat 3: Fallen Nation oynama şansınızın olmayacağı anlamına geliyor tabii ki.

Bunun haricinde kontrollere alıştığınız takdirde hiç zorlanmadan, oldukça keyifli vakit geçirerek Modern Combat 3’ü oynayabileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim.

Son sözler

Geldik son sözlere. Modern Combat 3: Fallen Nation tartışmasız mobil cihazların en iyi oyunlarından biri. Grafikleri bir Infinity Blade havası yaratmıyor olsa da, ikisinin oldukça farklı kulvarlarda yer aldığını unutmamak gerekiyor.

Modern Combat 3: Fallen Nation, hem harika bir sunumla hazırlanmış tek kişilik modu hem de multiplayer modlarıyla gerçekten akıllı telefonlarda ve özellikle tabletlerde parasının karşılığını kuruşu kuruşuna ödüyor diyebilirim.

Eğer oynayacak oyun arıyorsanız ve mobil cihazınızda basit platform oyunları oynamaktan sıkıldıysanız, Modern Combat 3: Fallen Nation’ın şu anda iOS için App Store üzerinde indirimde olduğunu ve 0.99$ gibi bir ücret karşılığında oyuna sahip olabileceğinizi de belirteyim.

İyi oyunlar dilerim.

8/10

Artılar: Detaylı çevre tasarımları. İyi bir hikaye anlatımı var ve hikayenin sunumu çok başarılı. Sesler ve müzikler gerekli atmosferi sağlamayı başarıyor. Çoklu oyunculu modları uzun soluklu oynanış sağlıyor.

Eksiler: Çoklu oyunculu modları oynamak için Wi-Fi bağlantısı zorunlu. Grafiklerde hatalar var ve karakter modellemeleri özensiz hazırlanmış. Kontrollere alışmak oldukça zaman istiyor ve gerçekten çok zor. Yapay zeka bazen delirebiliyor.

:: Modern Combat 3: Fallen Nation’ı oynadınız mı?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Modern Combat 3: Fallen Nation İnceleme”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yani zaten modern combat serisi benim en sevdiğim mobil oyun serisidir 3 çoğu bölümü cod 4 den alınmış yani zaten benim bu oyundan cod keyfi almam gerekiyor komiktir ki tamamen alakasız bir şekilde Battlefield hissi aldim

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Onlone mi

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Beyler benim tabletimde gamecih işe yaramıyor ama gamekiller işe yarıyor gamecihde hız hilesi yapmak için sorun nedir bileniniz varmı ?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  5 dakika oynayınca iphone ateş topuna dönüyor ya yoksa gayet eğlenceli bir oyun 1 dolarken almıştım bende :

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  6.99
  0.99 u goremedik

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  çok iyi oyun gerçekten.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  bu oyun çok güzel ya hastasıyız dedeeee.)

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet bence de 3.5 inç afyon ekranında oynamak zordur.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  çok güzel inceleme olmuş. SDN’den mobil oyunlara da ağırlık vermelerini bekliyoruz. Asphalt 7’yi incelerseniz çok seviniriz.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu oyunu aylar önce iPad’de bitirmiş***** oyunu ile mobil oyunlar arasındaki farkın bittiğinin en büyük göstergelerinden biri bu ***** Blade grafiksel anlamda çok iyi olsada oynanabilirlik açısından ve sürekli tekrar etmesinden dolayı bu oyunun yanından bile geç***** Asphalt 7:Heat incelemesi ***** sınırları zorlayan bir oyun. Hala 0.99 dolarken bir incelemeyle oyunu tanıtmanın iyi olabileceği kanaatindeyim.

" Modern Combat 3: Fallen Nation İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Modern Combat 3: Fallen Nation İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Modern Combat 3: Fallen Nation İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?