Okunma

Motorola, Apple’dan Ne Kadar Alacak?


07 Şubat 2012 Salı 11:30
Motorola, Apple’dan Ne Kadar Alacak?

Geçtiğimiz hafta sonuçlanan mahkeme ile beraber Apple’ın Almanya’daki satışları sekteye uğramıştı. Karara göre Apple’ın 3G’li cihazlarının satışı yasaklanıyordu. Konu ile ilgili yaptığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yasağa itiraz eden Apple, yasağın kaldırılmasını sağladı. Fakat sorun bitmedi. Motorola‘nın 3G / UMTS başta olmak üzere mobil bağlantı patentlerini ihlal eden Apple ile Motorola‘nın anlaşmaları gerekiyor.

Apple‘dan lisans ücreti olarak Motorola, satılan cihaz başına yüzde 2.25 komisyon istiyor. 2007 yılından bu yana milyonlarca iOS cihaz satan Apple ise bu isteğe tepkili.

Motorola‘nın başta HTC ve Nokia olmak üzere, ilgili patentin anlaşmasının kopyasını isteyen Apple, Motorola‘nın çifte standart uygulayıp uygulamadığını görmüş olacak.

Bu iki dev firma nasıl bir orta yol bulacak merak konusu.

:: Motorola’nın istediği ücret sizce fazla mı?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Motorola, Apple’dan Ne Kadar Alacak?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Verdiğin linkteki yazının sonun okumadın galiba “Apple, Fingerworks firmanın sahip olduğu çokludokunmatik patentlerini 2006 yılında Fingerworks firmasından satın almıştır. Satın aldığı teknolojiler ile Apple, çokludokunmatik teknolojisini kullandığı ilk cihazı iPhone’u 2007 ocak ayında tanıtmış, 29 Haziran 2007 da piyasaya sürmüştür.” APPLE patentleri satın almış yani onun… siz cehaleti öğreteceğinize kendiniz öğrenin.

  Söz konusu olan Apple’ın bu patentlerden birine sahip olması değil… başka firmaların da bu patentlere sahip olmasıdır. Apple cılar çok lu dokunmatik teknolojisi sadece apple a ait teranesini artık bıraksınlar. Bu sebeble verilmiştir viki linki. Cahil olan apple cılar bu patenlerin sadece apple ait olduğunu ima ederek piyasayı kontrol altında tuttuğunu söylüyorlar bunun için verilmiştir bu linkler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Multitouch patentleri bir çok firmaya aittir. Sadece Apple’a ait olduğunu söylemek cehalettir. Kraldan çok kralcı apple şakşakçıları sanki Apple bunların ceplerine para koyuyormuş gibi hiç susmuyorlar. Alın size multitouch viki. *****

  Verdiğin linkteki yazının sonun okumadın galiba “Apple, Fingerworks firmanın sahip olduğu çokludokunmatik patentlerini 2006 yılında Fingerworks firmasından satın almıştır. Satın aldığı teknolojiler ile Apple, çokludokunmatik teknolojisini kullandığı ilk cihazı iPhone’u 2007 ocak ayında tanıtmış, 29 Haziran 2007 da piyasaya sürmüştür.”
  APPLE patentleri satın almış yani onun…
  siz cehaleti öğreteceğinize kendiniz öğrenin

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Multitouch patentleri bir çok firmaya aittir. Sadece Apple’a ait olduğunu söylemek cehalettir. Kraldan çok kralcı apple şakşakçıları sanki Apple bunların ceplerine para koyuyormuş gibi hiç susmuyorlar. Alın size multitouch viki.
  *****

 4. SDN Okuru dedi ki:

  motorola ya para sayma makinesi lazım :))) o kadar para say say bitmez…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Patentlerden yanlış bilmiyorsam 20 yıl boyunca hak talep edilebiliyor, sebebi rekabet amaçlı. Motorola’nın bu patentleri çok eski patentler sayılmaz. Apple’ın da dokunmatik patentleri benzer şekilde. İlerleyen yıllarda hepsinin yerini alacak yeni patentleri üreten kazanacak..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yesinler birbirlerini

 7. SDN Okuru dedi ki:

  oh iyi olmuş apple bluetooth unu bile kullanamadıgımız özellik kısıtlı telefonlarla milleti sömürmekten başka bişey yapmadı bugüne kadar Google Android ve Samsung forever!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  apple milleti sömürdü o kadar. Bırakın da başkaları da onu sömürsün.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun motorolaya… bence 3G li İphoneleri yari yarıya karlarıni paylasnlar olur biter… benim canım samsunga az çektirtmedi ipne :-P:-P:-P

 10. SDN Okuru dedi ki:

  elmayı ısırmıslar

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Google yanlış yapıyor Motorola’nın açtığı her dava Apple’ı kızdıracak unutmayın multitouch ekranın patenti Apple’da isterse tüm sektörü bitirebilir!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  motorola demek google demek. google da az değil. önce apple in yöneticilerini aldı, şimdi de köşeye sıkıştırmaya başladı. apple için işler pek iyi gitmeyecek gibi

 13. rtsbora dedi ki:

  oh olsun. apple daha beterini yaptı samsunga.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  oha yani motorola da amma çakal. o kadar para vermez apple

 15. sercankd dedi ki:

  motorola dünyadaki sanayileşme bazında telefon üreten ilk firması doğal olarak isteyecek tabikide parasını. ayrıca şuanda google motorolanın sahibi olduğu için appleın işi zor her fırsatta google apple a çemleyi takacaktır

" Motorola, Apple’dan Ne Kadar Alacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Motorola, Apple’dan Ne Kadar Alacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Motorola, Apple’dan Ne Kadar Alacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "