Okunma

Mountain Lion OS X’te Siri Neden Yok?


20 Şubat 2012 Pazartesi 05:45
Mountain Lion OS X’te Siri Neden Yok?

Apple‘ın yeni işletim sistemi Mountain Lion OS X‘in tanıtılmasının ardından biz de sizlere detaylı bir inceleme sunmuştuk. Eğer gözünüzden kaçtıysa, bu linki kullanarak dosya konumuza göz atabilirsiniz.

Yeni işletim sistemi ile birlikte farkedeceğiniz üzere birçok özellik iOS 5‘ten Mac bilgisayarlara da aktarılmış oldu. Fakat Apple’ın en çok beğenilen yeniliği olan kişisel asistan Siri’nin yer almaması dikkat çekiciydi.

Aslında Siri‘nin Mountain Lion OS X ile birlikte kullanıcılara sunulmamasının iki nedeni var. Bunlardan ilki, Siri’nin iOS 5 ile birlikte gelen bir özellik değil, iPhone 4S‘e özel olarak hazırlanmış olması.

İkincisi ve daha teknik olan sebep ise aslında Siri’nin yeni işletim sisteminde yer almamasının Apple‘ın donanım konusunda bazı problemler yaşanabileceğini düşünmesi yüzünden olduğunu ortaya koyuyor.

Neden Apple neden?

iPhone 4S ile birlikte kullanıcılara sunulan asistan Siri‘nin iPhone 4S’te bu denli iyi çalışmasının tek sebebi, telefonlarda kullanılan mikrofonların arkaplan seslerini yok edebilen, gürültü tutucu özelliğe sahip tek yönlü mikrofonlar olması.

Aslına bakarsanız iPhone 4S‘te telefon görüşmelerinde ya da Siri ile konuşurken arkaplanda bağırıp çağıran bir başkasının seslerinin karışmamasını sağlayan çok basit bir sistem var.

Telefonun üzerinde düşündüğünüzün aksine bir değil, iki mikrofon kullanarak bu sorunun üstesinden kolayca gelinebiliyor. İlk mikrofon bildiğimiz ve konuşmak için kullandığımız, telefonun alt kısmında yer alan mikrofon.

İkinci mikrofon ise kulaklık girişinin hemen yan tarafında yer alıyor ve tüm çevre – arkaplan seslerini ayırarak yok ediyor.

Peki bu konunun Mountain Lion OS X ile ilgisi nedir? Hemen açıklayalım. MacBook ya da Mac‘lerde kullanılan mikrofonların gürültü tutucu özelliği oldukça yetersiz.

Çok yönlü mikrofon kullanılıyor ve bu mikrofonlar FaceTime ya da Skype gibi özellikler için yeterli fakat asla iPhone 4S’in çift mikrofon sisteminin önüne geçemiyor.

Hal böyle olunca, Apple‘ın Siri‘yi neden yeni işletim sistemi ile birlikte Mac bilgisayarların hizmetine de sunmadığı anlaşılmış oluyor.

:: Mountain Lion OS X’te Siri’nin olmaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Mountain Lion OS X’te Siri Neden Yok?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Wired’da daha detayli makale var o da baya bilgilendirici bu konuda

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ios 5 betalarinda da yer vermedi buyuk ihtimalle mountain lion ile beraber cikacak olan mac lerde yayinlanir

 3. cgrszone dedi ki:

  Sorun aşılmak istendikten sonra basitçe aşılabilir. Şöyle ki bluetooth kulaklıklar bu konularda gayet iyi…

 4. murat.saglam dedi ki:

  Siri’yi hazırlayan firma olarak kendi işletim sistemlerini Siri ile entegre bir hale getirmek Apple için pek de zor olmasa gerek. Siri’nin zaten Apple’ın başka bir cihazı için hazır hale gelip gelmeyeceği dahi henüz bilinmiyor. iPhone 4S için özel olarak hazırlandı ve bir süre daha böyle kalacaktır.

  Fakat iOS 5’ten bu kadar çok özelliği alan Apple’ın Siri’yi hala Mac’lere taşımıyor olması oldukça kafa karıştırıcı bir durum. Donanımsal açıdan bilgisayarlarda değişiklik yapmadan ses tanıma konusunda iPhone 4S gibi "harika" olarak adlandırılabilecek bir düzeye ulaşamayacağından, eleştirilere maruz kalmamak adına kullanılmadığını düşündürtüyor açıkcası.

  Kısacası "haber yapmak adına yapılmış" bir haber değil, aslında tartışılması gereken bir konuya parmak basmış bulunuyorum kanaatimce. Yalnızca sese dayalı bir sistemin tam performans gösteremeyerek mikrofon problemleri yaşayacak olması yetersiz bir bahane değil, konunun aslında tam olarak merkezidir. Ses tanıma sisteminin en önemli özelliklerinden biri de uzaktan kontrol edilebilmesidir.

  Dış sesler yüzünden Siri’nin oldukça "kafası karışacak" ve haliyle hiçbir işe yaramaz hale gelecek. Şu anda iPhone 4S ile birlikte müzikli ortamda bile Siri’ye istediğinizi anlatabiliyorsunuz zira.

 5. cgrszone dedi ki:

  Sadece mikrofon yetersiz bir bahane bence. Ya da haber yapmak için yapılmış bir haber bu. Ayrıca Siri iOS sistemine entegre çalışan bir şey. SIRI’yi OS X’e getirmek için OS X’in bazı özelliklerinin SIRI tarafından erişilebilir ve yönetilebilir bir hale getirilmesi gerekir.

" Mountain Lion OS X’te Siri Neden Yok? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mountain Lion OS X’te Siri Neden Yok? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mountain Lion OS X’te Siri Neden Yok? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "