Okunma

Mozilla kaç kişiyi işten çıkarıyor?


16 Ocak 2020 Perşembe 10:36
Mozilla kaç kişiyi işten çıkarıyor?

Hazırladığı popüler tarayıcı Firefox’un yapımcısı Mozilla, büyük bir işten çıkarma ile karşı karşıya. Bakalım Mozilla, kaç kişinin işine, neden son verdi?

Çalışanlar arasında şok etkisi yapan karar geçtiğimiz Çarşamba günü alındı. Peki web tarayıcısı Firefox’un yapımcısının aldığı kararın arkasında hangi nedenler var?

Mozilla, gizliliğin korunması ve çevrimiçi gözetlemeye odaklanıyor. Buna göre şirket, fon aktarımını söz konusu alanlara yapacağını duyurdu.

Mozilla 70 çalışanın işine son verdi

Mozilla Yönetim Kurulu Başkanı Mitchell Baker, 70 çalışanın işine son verilmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Baker, açıklamasında, “İnovasyonu finanse etmek için önemli bir yatırım yapıyoruz. Bunu gerçekleştirmek için zor seçimler yapmak zorunda kaldık.” ifadelerini kullandı.

Baker, yatırım önceliklerinin çalışanlar üzerindeki etkisinden dolayı çok üzgün olduklarını söyledi.

Söz konusu işten çıkarmaların ardından Mozilla’nın gelir ve giderler konusunda daha temkinli davrandığı görülüyor. Zira şirket, “Mali durumumuzda daha ölçülü bir yaklaşım izliyoruz.” açıklamasını yaptı.

2017 yılı sonunda Mozilla’nın 1200 çalışanı bulunuyordu. Bu sayıya Mozilla Vakfı ve onun alt kuruluşu olan Mozilla Corporation’da çalışanlar da dahil. 70 kişinin işten çıkarılması sadece Mozilla Corporation’ı etkiledi.

Mozilla’nın öncelikleri

Mozilla Yönetim Kurulu Başkanı Baker, şirketin önceliklerini; güvenlik ve gizlilik ağı mimarisi, yapay zeka, kimlik sistemleri, merkezde olmayan web ve dezenformasyon olarak sıraladı.

Buradan anlıyoruz ki, Mozilla web alanını bireyler için hazırlanmaya odaklanmış durumda.

Mozilla Firefox kullanıcı sayısında büyük düşüş

Milyonlarca insan tarafından kullanılan Mozilla, rakibi Google Chrome karşısında gün geçtikçe kullanıcı kaybediyor. Bu durum, kullanıcı istatistiklerine yansıdı.

3 yıl önce 312 milyon olan Firefox kurulum sayısı, geçtiğimiz Aralık ayında 253 milyona geriledi.
yazarCahid Atik

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunu. Aynı bölümde özel öğrenci statüsünde yüksek lisans dersleri aldı. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Mozilla kaç kişiyi işten çıkarıyor?”

  1. Anonim dedi ki:

    Üzüldüm, umarım Mozilla güçlü bir şekilde atlatır

  2. Anonim dedi ki:

    Bu nokia nın kullandığı KAiOs firefoxOs tan geliştirilmiş

" Mozilla kaç kişiyi işten çıkarıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mozilla kaç kişiyi işten çıkarıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla kaç kişiyi işten çıkarıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "