Mozilla Firefox FTP desteğini bırakıyor


18 Nisan 2021 Pazar 21:40
ABONE OL
Mozilla Firefox FTP desteğini bırakıyor

Mozilla, Firefox 88 güncellemesinin piyasaya sürülmesiyle FTP (Dosya Aktarım Protokolü) desteğini durduruyor. Geçen yıl duyurulan gelişme, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti.

Mozilla Firefox 88 FTP desteğini sonlandırıyor

Mozilla, paylaştığı bir blog gönderisinde, FTP bağlantı desteklerinin Firefox Nightly ve Beta ön sürümünde devre dışı bırakıldığını ve 19 Nisan’da da Firefox 88 sürümüyle birlikte tüm kullanıcılar için kaldırılacağını onayladı. Uygulama devre dışı bırakıldığında, Firefox ftp: / / bağlantılarını harici uygulamalara aktarabilecek.

mozilla-firefox-88-guncellemesi-ftpyi-sonlandiriyor

Mozilla ayrıca, Haziran ayında piyasaya sürülmesi beklenen Firefox 90 ile FTP‘nin tamamen kaldırılmasını planladığını aktardı. Yeni değişikliğin tarayıcının Android sürümünü de etkilemesi bekleniyor. Google da Chrome için FTP URL‘leri desteğini Ocak 2021‘de kaldırmıştı.

Mozilla eklenti topluluk yöneticisi Caitlin Neiman blog gönderisinde, “Proxy veya webRequest filtreleri gibi bir uzantının FTP‘yi geçebileceği çoğu yer bir hatayla sonuçlanmamalıdır, ancak API‘ler artık bu tür istekleri işlemez. Bu kaldırma işlemini dengelemeye yardımcı olmak için, tarayıcı uzantıları için desteklenen protokol işleyicileri listesine ftp eklenmiştir” dedi. Neiman ayrıca bu uzantıların kullanıcılardan belirli bağlantıları ele almak için FTP uygulaması başlatmalarını da isteyebileceğini belirtti.

Öte yandan Firefox 88‘in Android için birkaç gün önceden piyasaya sürüldüğü anlaşıldı. Yeni sürümde tam ekran ya da resim içinde resim modunda video oynatmanın masaüstü görüntü alanı kullanan sitelerde, özellikle Android için Firefox‘ta doğru şekilde görüntülenmemesi sorununu çözeceğinden bahsedildi. Firefox 88‘in ayrıca URL çubuğundaki Sayfa İşlemleri menüsünden Ekran Görüntüsü AI özelliğini, kullanıcıların özelleştirme menüsünden araç çubuğuna ekleyebileceği de bildiriliyor.
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Mozilla Firefox FTP desteğini bırakıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mozilla Firefox FTP desteğini bırakıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla Firefox FTP desteğini bırakıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!