Okunma

Mozilla Marketplace’in Betası Hazırlanıyor


17 Mayıs 2012 Perşembe 05:00
Mozilla Marketplace’in Betası Hazırlanıyor

Bir dönem Internet Explorer’ı geçtiğinde herkesin kullandığı ancak şimdilerde Chrome tarafından geçilen Firefox için yeni bir şans daha doğacak gibi. Firefox’un yapımcısı Mozilla, bir süredir üzerinde çalıştığı Mozilla Marketplace özelliğini kısa bir süre içerisinde açık beta olarak yayımlayacak.

Mozilla Marketplace, tarayıcı üzerinde HTML5 ve JavaScript ile çalışan uygulamaların toplanacağı bir uygulama mağazası olacak. Mozilla bu konuda Apple’ı biraz örnek alarak sert bir tutum izlemeyi tercih ediyor. Pornografi içeren hiçbir uygulama, Mozilla Marketplace’de yer almayacak.

Mozilla, HTML5 ve JavaScript uygulamalarının toplanacağı Mozilla Marketplace’in ilerde uygulama geliştiricileri için yeni bir ekmek kapısı olabileceğini düşünüyor. İlk aşamada açık betadayken paralı uygulamalar olmayacak. Ancak sistem tutarsa bur tarz bir aşamaya da geçilme ihtimali var.

Firefox tarayıcısının içerisinde yer alacak olan Mozilla Marketplace’in resmi açılış tarihi olaraksa bu yılın sonları gözüküyor. Net bir tarih ise henüz verilmiyor, açık betanın gidişatına göre değişiklik gösterebilir.

:: Sizce Mozilla Marketplace, Firefox’u yeniden şahlandırır mı?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mozilla Marketplace’in Betası Hazırlanıyor”

  1. balcis dedi ki:

    insanların browser kullanım alışkanlığında temel etken onlara bu browserın öntanımlı gelmesi; bir anlamda dayatılması. windows’la ie geldi yıllarca birinci kaldı, alternatif arayışında firefox bu şekilde gelmeyen tek tarayıcı olurken chrome da google’ın her yerdeki "indirin chrome kullanın" tarzındaki linkleriyle birinciliği yakalıyor.

" Mozilla Marketplace’in Betası Hazırlanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mozilla Marketplace’in Betası Hazırlanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla Marketplace’in Betası Hazırlanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "