Okunma

Mozilla yeni tarayıcısını tanıtmaya hazırlanıyor!


14 Haziran 2018 Perşembe 14:00
Mozilla yeni tarayıcısını tanıtmaya hazırlanıyor!

Ünlü internet tarayıcısı Firefox‘un arkasındaki organizasyon olan Mozilla, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak tanınıyor. Kuruluş adına çalışan geliştiriciler bir yandan Firefox’u güncellerken diğer yandan da yeni bir internet tarayıcısı üzerinde çalışıyorlar. Adı şimdilik Mozilla Scout olarak belirlenen bu tarayıcı diğer internet tarayıcılarına benzemeyecek.

Önümüzdeki hafta içerisinde San Francisco‘da bir tanıtım etkinliği gerçekleştirecek olan Mozilla yetkilileri, yeni internet tarayıcılarının özelliklerini ve yol haritalarını açıklayacak. Mozilla’nın yeni tarayıcısı; klavye, fare veya dokunmatik ekran hareketleri ile çalışmayacak. Sadece sesle çalıştırılacak olan Scout, bu özelliğiyle ilk olma özelliğini taşıyor.

mozilla scout

Mozilla geliştiricilerinden Tamara Hills bu proje için, “Henüz geliştirme sürecinin çok erken safhalarında olan Scout, yapılacak olan konferanslarla gelişerek büyüyecek. Bu proje ile geleceği planlayacak ve şekillendireceğiz” dedi.

Mozilla Scout diğer sesli asistanlara rakip olacak!

Quantum sürümü ile geçen yıla göre yüzde 6 oranında bir kullanıcı artışı sağlayan Firefox, yeni projesi Scout için yapay zekadan da faydalanacak. Amazon Alexa, Google Asistan ve Apple Siri’den sonra Mozilla da ses kontrollü bir tarayıcı ile internette dolaşmanın bir yolunu bulmaya çalışıyor. Google Chrome ile olan rekabetinde Firefox, yeni katacağı özelliklerle bakalım kendini hangi seviyeye taşıyacak?
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Mozilla yeni tarayıcısını tanıtmaya hazırlanıyor!”

 1. Kimseli dedi ki:

  Java destekleyecek mi?

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok güzel

 3. Ahmet dedi ki:

  ilk olarak engelli kişiler için yapılan bir tarayıcı olarak düşündüm. ama burdaki amaç sanırım siri benzeri yapay zeka asistanı geliştirmek.

 4. Ali dedi ki:

  sadece sesle? tutmaz

" Mozilla yeni tarayıcısını tanıtmaya hazırlanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mozilla yeni tarayıcısını tanıtmaya hazırlanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla yeni tarayıcısını tanıtmaya hazırlanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "