Okunma

Mozilla yeni VPN hizmeti için testlere başladı


12 Eylül 2019 Perşembe 09:34
Mozilla yeni VPN hizmeti için testlere başladı

2000’li yılların başında internet tarayıcıları arasında en çok kullanılanlardan biri olan Firefox eski günlerine kavuşabilmek için sağlam adımlar atıyor. Rakiplerinden Opera‘nın kendi VPN hizmeti bulunuyor. Mozilla da bunun için bir karşı atağa kalktı.  Firefox Private Network adlı VPN hizmeti ile Mozilla Vakfı da yenilikçi yaklaşımlar ile kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen internet tarayıcısı ünvanına tekrar sahip olmak istiyor.

Mozilla Vakfı Firefox Private Network adlı VPN hizmetini duyurdu

Yeni VPN hizmeti: Firefox Private Network 

Mozilla Vakfı hayata geçirdikleri Firefox Private Network adlı VPN hizmeti ile özellikle kullanıcı gizliliği konusuna odaklanmış. Firefox eklentisi olarak yayınlanan VPN hizmeti sitelerin ve reklam verenlerin tarayıcı üzerinden bilgilerinizi kaydetmesini engelleyen bir sisteme sahip. Bu sayede Google Analytics, Yandex Metrica gibi hizmetlerin sizin ne tür sitelerde gezdiğinizi, bir sitede ne kadar zaman harcadığınızı öğrenmesi zorlaşacak.

Firefox Private Network eklentisi şimdilik Beta sürümü ile yayınlandı. Yakın zamanda kararlı sürümün de çıkacağını belirten Mozilla Vakfı, yeni başlattıkları Test Pilot adlı program ile ileride Firefox dışındaki tarayıcılara da benzer hizmetlerini vereceklerini duyurdu.

Başarılı VPN servislerinde olduğu gibi Firefox Private Network de IP adresinizi 3. parti yazılımlardan koruyarak daha güvenli internet deneyimi yaşamanıza olanak sağlıyor. Örneğin herhangi bir WiFi ağına bağlandığınızda bu VPN hizmetini kullanırsanız yaptığınız işlemler ağdaki kötü niyetli kullanıcılar tarafından tespit edilemeyeceği için güvenli bir şekilde alışveriş yapabileceksiniz.

Firefox Private Network hizmeti dünyadaki en büyük CDN ve DNS servisi olan CloudFlare tarafından sağlanmaktadır. CloudFlare tarafından bilgilerin toplanacağını düşünenler için Mozilla hangi verileri toplayabileceğini ve ne kadar saklayabileceğini detaylı bir şekilde belirten sözleşme olduğunu belirtti.

Şimdilik sadece Amerika’da test edilebilen ve yalnızca bilgisayarları destekleyen Firefox Private Network hizmetini ilerleyen zamanda diğer ülkelerde de yayınlanması bekleniyor.

İleride mobil kullanıcılar için de hizmete gireceğini belirten Mozilla, bu hizmetin sürdürülebilir olması için sonraki aşamalarda ücretli olarak sunacaklarını belirtti.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mozilla yeni VPN hizmeti için testlere başladı”

  1. Anonim dedi ki:

    Firefoxtan beklediğim en iyi şey bu ve size bir eklenti daha tavsiye edeyim nette gezzdiğiniz sürece sizi izleyen siteleri google da dahil engelleyerek kafasına göre orda burda reklam fışkırmasına engel oluyor
    Privacy Badger sdn yayınlarmısın bilmiyorum ama ben adblock ve bunlarsız yapamıyorum güven benim için herşeydir

" Mozilla yeni VPN hizmeti için testlere başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mozilla yeni VPN hizmeti için testlere başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla yeni VPN hizmeti için testlere başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "