Okunma

MP3’ün Binde Birinde Müzik!


02 Mayıs 2008 Çarşamba 21:00
MP3’ün Binde Birinde Müzik!
Amerika‘nın Las Vegas kentinde yapılan Uluslararası Akustik ve Sinyal İşleme Konferansı‘nda açıklanan bir teknikle, araştırmacılar, 20 saniyelik bir klarnet solosunu 1 KB‘a kadar indirdiler. Tabii ki bu MP3 veya WMA gibi kayıplı sıkıştırma tekniğiyle elde edilmiş değer değil. Buradaki teknoloji, müziği yeniden oluşturma temeline dayanıyor. Yani gelişmiş bir MIDI teknolojisi gibi, müzik aletinin sesine, kullanılış şeklinden elde edilen değişkenler uygulanarak, canlı icraya yakın bir ses tekrar elde ediliyor. Bu sistemde MIDI’den farklı olarak notaların süresi ve gamı haricinde, basılış tarzları, şiddetleri ve daha birçok farklı çalgıya özgü değişkenler  de dikkate alınıyor.

Daha Yolu Var

Tabii ki doğrudan kaydın çalınması kalitesine henüz erişmemiş olan bu teknik, daha geliştirilme aşamasında. Acaba yakın zamanda konserleri kaydedip dinlemek yerine, sayısallaştırıp tekrar üretmek yoluna mı gideceğiz?

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

2 yorum - “MP3’ün Binde Birinde Müzik!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    AAC++ da buna benzer bir yeniden üretim teknolojisi kullanıyor. Ãœretilen üst seviye frekanslar altseviye frekanslara göre örneklenmiş kodlar sayesinde yeniden üretiliyor.
    Diğer bir değişle bass seslerin sayısal değerlerine göre tiz sesler için bir ara kod üretiliyor bu ara kod parça çalınırken bass seslerle karşılaştırılarak tiz sesler yeniden üretiliyor. Azalan bant genişliği bize daha fazla sıkıştırma olarak dönüyor….

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Buna benzer bir teknoloji de sabit diskler de gündeme gelmişdi galiba. benzer dediğim yani gelenekselin dışında bir teknoloji .
    dna sistemindeki gibi bilgilerin depolanması gibi birşeydi . hatırlarsanız…

Geri bildirim