Okunma

MS Exchange 2010’u 10 Milyon Kişi Test Etti


16 Eylül 2009 Çarşamba 07:49
MS Exchange 2010’u 10 Milyon Kişi Test Etti

E-posta ve birleşik mesajlaşma sunucularında pazar lideri olan Microsoft Exchange yeni sürümüyle yankı uyandırmaya hazırlanıyor. Nihai ürün öncesi tamamlanmış özellikleri içeren Release Candidate (RC) sürümü, Microsoft internet sitesinden indirilebiliyor. Microsoft Exchange Server 2010, yıl sonundan önce piyasada olacak.

İlk sürümü bundan yaklaşık 14 yıl önce duyurulan Microsoft Exchange bugün %64’lük pazar payı ile liderlik koltuğuna otururken, Ferris Research araştırmasına göre en yakın rakibinin pazar payının günümüzde %10’a gerilediği tahmin ediliyor. Yine bu araştırmaya göre geçen yıl itibarıyla diğer platformlardan Exchange’e geçiş yapmaya başlayan kullanıcıların sayısı 4,7 milyonu buluyor. Microsoft genelinde 2 milyar dolarlık bir iş hacmi yaratan Microsoft Exchange eğer bağımsız bir yazılım şirketi olsaydı dünyanın bu alandaki 9. büyük şirketini oluşturabilirdi.

 

Microsoft, e-posta ve birleşik mesajlaşma sunucu yazılımı Microsoft Exchange Server 2010 RC sürümünün kendi İnternet sitesinden indirilmeye hazır olduğunu duyurdu. Sunucu yazılımının son sürümü 2009 yılının sonlarına doğru pazarda yerini alacağı söyleniyor.

 

Microsoft’un lokomotif yazılımları arasında yer alan Microsoft Exchange Server 2010 hakkında Microsoft Türkiye Ürün Müdürü Onur Görür şunları söyledi:

“Microsoft Exchange Server, bugüne kadar kurumların sürekli artan e-posta yoğunluğunu başarıyla yönetti. En son teknolojilerle güçlendirilen yeni sürümünde Exchange 2010 kullanıcılara sesli mesaj, SMS ve e-posta dahil tüm mesajlara kendi bilgisayarlarından, cep telefonlarından veya internet erişimi olan herhangi bir bilgisayardan erişme olanağı veriyor. BT çalışanlarına ise farklı dağıtım seçenekleri ve entegre bilgi koruma araçları ile yüksek performanslı bir mesajlaşma ve birlikte çalışma platformu sunuyor. Exchange bir önceki sürüme kıyasla disk erişimini %50 oranında azaltarak performansı artırıyor.

Exchange Server 2010 RC sürümünü kullanmaya başlayanlar, yıl sonuna doğru nihai sürüm çıktığında yazılımı kaldırmadan mevcut ayarlarını kullanabilecek ve gerekli güncellemeyi kolayca yapabilecekler. Bu da kurumlara önemli bir maliyet avantajı ve yönetim kolaylığı getirirken, kurumlar Microsoft Exchange Server 2010‘u şu andan başlayarak kurum içinde yaygınlaştırma olanağına kavuşacaklar.

Bu arada Exchange Server 2010’un mevcut Exchange Server 2007 ve Exchange Server 2003 ile birlikte çalışabileceğine de dikkat çekmek isteriz. Özellikle mevcut Exchange sunucu sahipleri yeni sürüme zaman baskısından uzak rahat bir geçiş yapabilecekler.”

:: MS Exchange’in yeni sürümü hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" MS Exchange 2010’u 10 Milyon Kişi Test Etti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MS Exchange 2010’u 10 Milyon Kişi Test Etti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MS Exchange 2010’u 10 Milyon Kişi Test Etti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "