Okunma

MS ve Yahoo, Google’ın Gerisinde


02 Aralık 2007 Pazar 22:00
MS ve Yahoo, Google’ın Gerisinde
Son zamanlarda web üzerinden arama pazarındaki payını biraz daha kaybeden Microsoft, bu durum ne yapacağı merakla bekleniyor. Artık Yahoo ile birleşerek arama pazarındaki rekabeti iyice sıkılaştırması kaçınılmaz olan Microsoft bakalım neler yapacak?

Web Arama Pazar Payları Ne Alemde?

Paylar aslında tabii ki pek dengesiz. Google gibi inanılmaz büyük bir dev varken, diğerlerine küçük paylar kalıyor. Microsoft‘un bu pazardaki güncel payı yüzde 9‘a düştü ve hala da düşmeye devam ediyor. Yahoo ise yükselişte ama yine de çok ümit vaat eder şekilde değil. Yahoo‘nun pazar payı da yüzde 21.9‘larda seyrediyor. Gelelim Google‘a! Google‘ın pazar payının son değeri yüzde 55.1! Yani yarısından fazlasını tek başına karşılıyor durumda.

Diğer Daha Küçük Çaplı Sitelerde Durum Nedir?

Aslında küçük çaplı demek yanlış olur! Hacimleri oldukça büyük ama diğerlerinin yanında küçük görünüyor. AOL.com‘un pazar payı yüzde 5.4 iken ASK.com‘un payı yüzde 1.8.

Bu rakamlara bakıldığında hacmin çok büyük olduğunu ve Google‘ın gerçekten açık ara farkla önde olduğunu görüyor. Microsoft ve Yahoo birleşse bile ikisinin toplamı neredeyse Google‘ın payının yarısına ancak tekabül  ediyor. Sonuç olarak Google‘ın yükselişi devam ettiği sürece farklı yöntemlerle pazar paylarını yükseltmeleri gereken firmalar ilerleyen günlerde ne gibi taktikler uygulayacak, hep birlikte göreceğiz.

Yazan: Güren Gürsel
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “MS ve Yahoo, Google’ın Gerisinde”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    google ın öne geçmesi normal hem bir çok dilde destek veriyor hemde siteyi açtığınızda karşınıza kalabalık bir şekilde değil sade bir şekilde çıkıyor.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Google yalnızca pastanın yarısını elde etme başarısını göstermedi. Daha da önemlisi o pastayı çok önemli şekilde büyüttü.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    şu haberi yıllardık vermekten bıkmadınız mı?.. değişen bişey olamış. haberin anlamı ne burda o zaman.

" MS ve Yahoo, Google’ın Gerisinde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MS ve Yahoo, Google’ın Gerisinde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MS ve Yahoo, Google’ın Gerisinde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "