Okunma

MSN Messenger Tamamen Kapanıyor


30 Ağustos 2014 Cumartesi 08:05
MSN Messenger Tamamen Kapanıyor

Mobil odaklı anlık mesajlaşma uygulamaları, MSN Messenger’ın tabutuna son çiviyi çaktı. Skype alımının ardından 2012 yılında Messenger kullanıcılarının büyük bölümü Microsoft’un yeni platformuna geçirilmişti. Ancak Çinli kullanıcılar bu uygulamanın dışında kalmıştı.

Sebebi ise Çin’deki Messenger operasyonlarının farklı bir şirket tarafından yönetilmesi ve Skype entegrasyonuyla ilk başta ilgilerinin olmamasıydı. Ancak yıllar geçti ve her yerde olduğu gibi Çin’de de mobil devrim gerçekleşerek, mobil mesajlaşma uygulamaları emektar MSN Messenger’in yerini aldı. Microsoft nihayet MSN’in tüm operasyonlarını 31 Ekim’de sonlandıracağını açıkladı.

İlk olarak 1999 yılında yayınlanan ve özellikle ülkemizde ADSL öncesi dönemde pek çok arkadaşlığın ilk tohumlarının ekilmesini sağlayan MSN Messenger, bugünkü sosyal ağların atası sayılabilir. En azından “atarlı giderli durum güncellemesi” ile ilk tanıştığımız yer, 2005 yılında adı Windows Live Messenger olarak değişen bu platform idi.

:: MSN Messenger kullandınız mı? Nick’inizi hatırlıyor musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “MSN Messenger Tamamen Kapanıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Duygulandım 🙁

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ah eski zaman 🙁

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Halen kullanıyorum skype inat

 4. SDN Okuru dedi ki:

  msn günlerini özledim yaaa 🙁

 5. SDN Okuru dedi ki:

  miscrosoft win 8 le tuhaf şeyler yaptı msn ide kapatıyor allah akıl fikir versin

 6. SDN Okuru dedi ki:

  efsaneydi be

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Efsaneydi cidden

 8. SDN Okuru dedi ki:

  “Facebook’ un ekmeğine yağ sürdü” tabir caizse başka hiçbir işe yaramadı.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Teknolojinin tadından yenmediği en güzel hızını bulmuş zamandı Messenger. Telefonlardan konuşur veya sadece sms gönderirdik. O smsde de büyük ihtimal arkadaşımızın msn adresi yazardı. Hevesle heyecanla listemize birini daha ekleyip görüşeceğiz diye masaüstü bilgisayarlarımıza koşardık. Msnden ekler arkadaşımızı CS 1.6 da takım kurup oynamak için kapışırdık. Yada sevgilimizle gece 1-2 saat göreceğiz diye kamera açar sonrasında 12 oldumu yatardık. Hadi yat artık derdi annemiz babamız. Şimdiki gibi yatağın içine girip de bir selfie ile gece 1-2de uykusuz kalmazdık. Eğlencemiz de dozundaydı verilen görevleri yerine getirmemizde aksamazdı. Sevginin saygının teknoloji ile dozunda devam ettiği zamanlar demek tescilli olarak son buluyor. Hayırlı olsun.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  kapatılmaması lazımdı

 11. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft’tan başka, tutan bir uygulamayı kaldıran başka süper zeki firma görmedim. bu yüzden işletim sistemi dışında geleceğin yok microsoft.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  MSN messengerdan sonraki her şey hikaye

 13. SwateR dedi ki:

  Messenger kapandýðýndan beri doðru düzgün chat programý kullanmýyorum. Anca Facebook’ta iþim olursa iþte. Onda da chat MSN kadar tat vermiyor. MSN’ deki titretme, yazý tipi, ifadeler…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke hic kapanmasaydi. Gerçekten sanal tarihin efsanelerinden birisi.

 15. mehmetfurkan dedi ki:

  Nickimi deðilde iletimi hatýrlýyorum;
  Otomatik winamptaki dinlediðim müziði koyardým ((:
  Live Messenger olarak deðiþtirilmesi bile büyük bir dönüþümdü, fakat herþeyin sonu var (:
  Bakalým Whatsapp’a n’lacak ((:

 16. _taha dedi ki:

  Düþünüyorumda ne yýllarmýþ be ya, evet artýk msn messenger da tarih arkadaþlardan biri bununla ilgili nostalji bir makale hazýrlarsa yad ederidik 😉

  Skype vb. platformlar akýllý telefonlar birlikte hayatýmýza þimdilik yerleþti, bakalým ilerde bunlarla ilgilide ne diyeceðiz..

 17. SDN Okuru dedi ki:

  efsane..

" MSN Messenger Tamamen Kapanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MSN Messenger Tamamen Kapanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MSN Messenger Tamamen Kapanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "