Okunma

MSN’de Yasaklanıp Affedilen Site


20 Aralık 2008 Cumartesi 12:52
MSN’de Yasaklanıp Affedilen Site

Windows Live Messenger kullanıcılarını, internet üzerinden gelebilecek tehlikelere karşı korumak için alınan önlemlerden biri de, mesajların içeriğinin otomatik olarak kontrol edilmesi ve zararlı adresler içeren mesajların sohbet sırasında karşı tarafa ulaştırılmaması. Bilgisayara yüklenen zararlı yazılımları gönderdi bu tehlikeli mesajlardan dolayı yasaklanan siteler arasına, dünyaca ünlü yönlendirme sitesi Tinyurl de eklenmişti. Microsoft, bu kararından kısa sürede vazgeçti ve yasağı kaldırdı.

Tinyutrl Nedir?

Çok uzun bir URL adresini mesajınızla birlikte göndermek, çirkin bir görünüm meydana getiriyor. Bu adresi, Tinyurl.com‘a giderek ilgili yazı alanına yapıştırdığınızda, verdiğiniz adrese yönlendirme yapan çok daha kısa bir adres size verilir. Siz de bu yeni adresi mesajınıza yazdığınızda, daha estetik ve amacına hizmet eden bir mesaj ulaştırmış olursunuz.

Örnek;

http://forum.shiftdelete.net/sdn-haberleri-makaleleri-yeni/62785-basbakan-youtubea-boyle-giriyor.html

Yukarıdaki adres, mesajınız için uzun bir url sayılır. Bunu, Tinyurl.com‘a verdiğimizde aldığımız sonuç;

http://tinyurl.com/7juhz5

Her iki adres de aynı sayfaya açılıyor. Daha önce MSN‘de yasaklanan zararlı siteler, Tinyurl.com‘un şemsiyesi altında saklanarak kullanıcılara ulaşmayı hedefliyordu.

:: MSN’de yapılan bu müdahaleler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yazan: Hakkı Alkan
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “MSN’de Yasaklanıp Affedilen Site”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  slm

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bence zararlıysa kendi sitesini bile kaldrısın microsoft

 3. SDN Okuru dedi ki:

  “aynısını ***** ile de yapabilirsiniz ecnebi sitesi kullanmak zorunda değiliz ”
  — kesinlikle katılıyorum. hadi büyük işlerimizi ecnebilere o bu bahanelerle yaptırıyoruz, bari küçük işlerimizi kendi sitelemerimiz aracılığıyla yaptıralım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  smley göremdm onn için yorum yok

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bunu ***** de yapyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  sağolasın dostum

 7. SDN Okuru dedi ki:

  aynısını ***** ile de yapabilirsiniz ecnebi sitesi kullanmak zorunda değiliz

" MSN’de Yasaklanıp Affedilen Site konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MSN’de Yasaklanıp Affedilen Site ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MSN’de Yasaklanıp Affedilen Site ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "