Okunma

Müjde: Yurtdışı Çıkış Hızı Artıyor


18 Haziran 2011 Cumartesi 07:42
Müjde: Yurtdışı Çıkış Hızı Artıyor

2010 yılında Türk Telekom Grubu‘na katılan, Avrupa’nın önde gelen bağımsız toptan data ve kapasite sağlayıcılarından Pantel‘in desteğiyle Türkiye’nin yurtdışı çıkış kapasitesi 1.2 Terabit‘e çıkıyor.

Türkiye’nin hızına hız katmak amacıyla yapılan bu atılım ile 2005 yılında 30 Gigabit olan yurtdışı çıkış kapasitesi, yapılan yatırımların sonucunda bugün itibariyle 650 Gigabit seviyesinde bulunuyor.

Yapılan son artışla birlikte 1.2 Terabit‘e yükselecek hız ile 2005 yılına göre 40 kat artış sağlanmış olacak. Sağlanan kapasite artışıyla yurtdışında barındırılan, aralarında Google, Youtube, Facebook, Twitter gibi popüler platformların da bulunduğu pek çok siteye Türkiye‘den erişim çok daha hızlı hale geliyor. Üstelik internetin yoğun kullanıldığı zaman dilimlerinde de erişim standardı korunmuş oluyor.

Türk Telekom Müjdeyi Verdi

 

Türk Telekom’un Budapeşte’de yaptığı açıklamayı, ShiftDelete.Net de yerinde izledi. Bu özel açıklamaları, sadece ShiftDelete.Net okurları izleyebiliyor.

Dijital İpek Yolunda Güçlü Türkiye

Pantel, 16 ülkeyi kapsayan 27.000 km fiber optik ağıyla, Türkiye’nin Ortadoğu ile Avrupa arasında karadan ses ve data köprüsü haline gelmesine önemli bir katkı sağlıyor.

Türk Telekom’un bu yeniliğini anlattığı reklam filmini izlediniz mi?

Türk Telekom Pantel ile birlikte, Türkiye, Ortadoğu ve Asya pazarlarını Batı Avrupa ve Amerika’ya bağlayan data ve genişbant trafiğini de sağlayarak küresel konumunu daha da güçlendiriyor.

Bu güzel haber için ne düşünüyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

69 yorum - “Müjde: Yurtdışı Çıkış Hızı Artıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Peki 2005 ten günümüze adsl abone sayısı kaç kat arttı? Tahminimce 10-15 kat arası arttı. Peki ne kaldı geriye? 2 kat yada 3 kat işte gerçek artış bu. 40 kat artmış hadi ordan. Üçkağıt ekonomisi bunlar…
  Bu gün abone başı max 1.5 mbit internet hızı sağlayabiliyorlar. 8-16 falan siz girmezseniz bana sağlanabiliyor ancak. Yani sizin 1.5 mbit inizi ben kullanırsam 8 olacak 16 olacak… Yine üçkağıt.

 2. topalsolucan dedi ki:

  arkadaşlar, telekom dünyasının işleyişini işim gereği bildiğim için size bu konuyu şöyle özetliyeyim; telekom bu zamana kadar avrupaya çıkış hatlarını kiralık olarak kullanıyordu ve maliyet çok yüksek olduğundan bu kiralamalar çok dar kapasitelerde gerçekleşiyordu.

  İnternetin yoğun kullanıldığı saatlerde mesela akşam saatlerinde internet hızı yüksek olanlar dahi youtube tarzı sitelerde yavşalık yaşıyordu. çünkü hızınız ne kadar yüksek olursa olsun herkes aynı kanalı kullanıyor, doğal olarak kanal şişme yaşıyor, ve bu yavaşlık tüm kullanıcıları etkiliyordu. zaten düşük hız kullanıcıları sadece saç baş yolup, hattın dolmasına katkı sağlamaktan öteye geçemiyordu

  artık telekomun kiralık olarak kullandığı hat çok az bir mesafe. yapılan yatırım çok büyük ve zamanla herkes bu yatırımın faydalarının farkına varacak. çünkü herkes kullandığı hızı gerçek manasıyla kullanmaya başlıyacak.

 3. antiateist dedi ki:
  Alıntı Demnesia Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Hiç kusura bakmayın ama hakediyorsunuz bunları, en ufak bir sorunda telefon açıp adamlara ana avrat kayıyorsunuz sonrada hizmet bekliyorsunuz! Ben niye hiç sorun yaşamıyorum sizin gibi? Sorun çıktığında da hemen hallediliyor? Telekom benim babamın mı! Daha telefonda nasıl konuşacağını bilmiyor çoğu insan! Adama dümdüz gidersen seni tabi kaale almaz! Şu internet sorunlarından yakınanların araştırsan sorunlarının %90 nın evdeki tesisattan kaynaklandığını ve herşeyi kontrol etmeden sadece telekomu arayıp düzeltiiiiiiin bunu diye anırdıkları ortaya çıkar! Parayı veriyoruz ya halletsinler! Herşeyi paraya odaklayın siz durmayın! Dur ben şunu iyice bir araştırayım herşeyini öğreneyim diye düşünmeyin hiç… Şimdi bana telekom çalışanı dersiniz siz

  herkesin bu konudaki bilgi seviyesi farklıdır,kimsede detayına kadar öğrenmek zorunda değil.herkesin işi başından aşkın zaten. sizi internete bağlayalım yok efendim bir üst düzey aboneliğe çıkartalım diye rahatsız edenler,abone yaptıktan sonra gereken hizmetide verecekler. ellerinde cihazlarla ortalıkta fink atıyorlar,eğer problem abonedeyse,eve gelir kendi kablolarının ucuna o cihazı takar değerleri aboneye gösterir,problem sizinle alakalı der ve gider. bunu yapmayan yapamayan firmayı mı savunuyorsunuz.

  olur olmaz saydırmak,kişinin terbiye seviyesini gösterir.ama ya hakediyorlarsa.

  bana bir ay boyunca hız testi yaptıran, eve ekip göndereceğiz denildiği halde göndermeyen, bir ayın sonunda da santraliniz 2mb hızda fazlasını vermiyor YALANINI UTANMADAN SÖYLEMEK,saydırmayı gerektirmiyor mu? ben yinede saydırmadım,sadece sesimi yükselterek,bana hız testi yaptıranlar arayıp özür dilesinler ve hızımıda hattımın desteklediği 8mb seviyesine çıkarsınlar dedim.

  milletin işi gücü bitti,bir internet problemiyle ilgili 30-40 telefon görüşmesi onlarca hız testi yapsın,birde üstüne problemin halledilemeyeceği söylensin,ister istemez sesini yükseltince üstüne birde haksız olsun! ttnet in kaliteli bir arıza giderme servisi yok,sadece müşteri hizmetleri çalışanlarına kibar kibar (içine biraz da yalan katarak)konuşmayı öğretmişler,o da kimsenin işne yaramıyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Reklam kokan hareketler bunlar… Biri şuraya Japonyanın ülke çıkışını ve internet fiyatlarını yazsın da kazığın uzunluğunu görün… 55 Lira sözde 8mbit(ilk günden hattınız desteklemiyor deyip 4mbit yaptilar) Söde kotasız ama limitli internete, 15 lira da hiç kullanmadığım ama mecburi sabit telefona ödüyorum.

 5. CerkezEthem dedi ki:

  Hala TTNET’ in altyapısıyla devam etmesini ilerleme sayıyorsan. Elin şeyiyle çocuk yapmaya benzer o .

 6. delidumrul35 dedi ki:

  Superonline yerinde mi sayıyor?

 7. CerkezEthem dedi ki:

  TTNET’ in verdiği reklam parasını siz verin sizin reklamınızı yapsın.Sitenin amacı sizleri bilgilendirmek kadar sahipleri ve çalışanlarına para kazandırmaktır. Bunu unutmayın. Şu banner lar neden çıkıyor neden bunun reklamını yapıyor neden böyle yanlı diyeceğinize ben bu siteden bir bilgi alıyorum bunun karşılığını verebiliyormuyum diye hiç sormuyorsunuz. Onun yerine yanlı oluyor, banner engelleyici scriptler kullanıyorsunuz. Lakin siz hiç aylık 360 TL 56 K internet için ödediniz mi ?. Ben zamanında ödedim. 6Kb/ s için 360 TL. Şu an 820 – 860 Kb/s için 110 lira ödüyorum. Onun için TTNET i eleştrimenizide garip buluyorum. Superonline neden kurmuyor alt yapısını neden ? Zamanında Telekomun tek rakibi Superonline idi ama hala aynı yerde sayıyor. Hep eleştiri hep eleştiri hepten kör ayağına yatmayınız lütfen bu dediklerimi siz de gördünüz size yaşıyorsunuz. Saygılar..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ne kadar güzel sdn artık yazılan yorumlarada sansür uyguluyorsunuz..bravo

 9. aliitemel dedi ki:

  Alt yapıları halletseler keşke, 1 mbit’ten başka tarifeye geçemiyorum…

 10. rohirrim dedi ki:

  geri zekalı geri zekalı reklamlar ile milleti aldatıp duruyorlar… ülen benim hızımı artırmadan orananın hızını artırsan ne olur artırmasan ne olur… ya böle adilik olur mu ya.. sen önce kendi alt yapıını düzelt…!!!!

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Senelerdir insanlardan misli misli para topladılar. 3 kuruşluk hizmet 10milyona sattılar. Şimdi bir şeyler yapıyor gibi gözüküyorlar…

 12. ArcShotTR dedi ki:

  Sözleşmeden dolayı mecbur olarak 2mbit internete 70tl ödüyorum ve bunu TTNet annemi arayarak 6 ay ucuz internet kullanacaksınız diyerek yaptı. Bu durumdayken Yurt dışı çıkışı 500Tbit olsa ne olur ki. Ama yine de güzel haber bir ihtimal hızlarımızı artırabilirler.

 13. CiiixXx dedi ki:
  Alıntı Altair Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Ortada bir insanları kandırma var.40 katına çıkıyor denilmiş ama sadece 2 katına çıkıyor.

  Evet… Kandırmaca mıdır? Bilemiyorum. Biz buraya teknoloji hakkında en doğru, en taze haberleri almak için geliyoruz. Haberi ilk okuduğumda, 2005 yılında yapılan çalışma ile 30 gigabit olan yurt dışı çıkış hızımız 40 katına çıkıyor ( hali hazırda 30 gigabit kullanıyormuş gibi ) zannettim. Ama şu an yurt dışı çıkış hızımızın 30 gigabit’ten fazla olduğunu da biliyorum, kafam karıştı.

  Haberin devamında ise hali hazırda 650 gigabit olan hızımızın 1.2 terabit olacağı söyleniyor yani 2 katı civarında bir hız arttırımı söz konusu… Önce mevcut hız 2 kat artacak denilse, sonra 2005 yılındaki hız ile kıyaslansaymış, çok daha iyi olurmuş bence…

  Neyse asıl meseleye gelirsek, yurt dışı çıkış hızımız yıllardır hep şikayet edilen bir konudur, sürekli, bir takım çalışmalar ile arttırılıyor ancak hep zamanın gerisinde kalıyor. Eğer alt yapıda yurt dışı çıkış hızınız iyi değilse, yurt dışında bir servere bağlanmaya çalıştığınızda, hızınız ne kadar yüksek olursa olsun, belli bir hızın üzerine çıkılamıyor. Devasa boyutlarda bir borunun ucuna, küçücük bir musluk takmak gibi düşünün işte.

  TTnet’ ile bir alakası yok bu konunun. Tamamen Türk Telekomla ilgili. Dolayısı ile Türk Telekom altyapısını kullanan hiçbir servis sağlayıcı ile de ilgili değil. TTnet’de dahil tüm servis sağlayıcıların, Türk Telekoma yurt dışı çıkış hızları ile ilgili, hızın arttırılması yönünde bir baskı yaptıklarını düşünüyorum. Tek yapabilecekleri bu zaten.

  Yurt dışı çıkışları ile ilgili olarak Süperonline ve Uydunet’in de bu altyapıyı kullandığını hatırlatmak isterim. Kendi altyapıları ( tek başına yeterli değil ) ile beraber Türk Telekom’un yurt dışı altyapısını da kullanıyorlar, haliyle tüm internet kullanıcılarını ilgilendiren bir durum bu.

  Sonuç olarak, hızın arttırılmış olması sevindiricidir.

  ———- Post added at 01:33 ———- Previous post was at 00:40 ———-

  Alıntı Demnesia Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Hiç kusura bakmayın ama hakediyorsunuz bunları, en ufak bir sorunda telefon açıp adamlara ana avrat kayıyorsunuz sonrada hizmet bekliyorsunuz! Ben niye hiç sorun yaşamıyorum sizin gibi? Sorun çıktığında da hemen hallediliyor? Telekom benim babamın mı! Daha telefonda nasıl konuşacağını bilmiyor çoğu insan! Adama dümdüz gidersen seni tabi kaale almaz! Şu internet sorunlarından yakınanların araştırsan sorunlarının %90 nın evdeki tesisattan kaynaklandığını ve herşeyi kontrol etmeden sadece telekomu arayıp düzeltiiiiiiin bunu diye anırdıkları ortaya çıkar! Parayı veriyoruz ya halletsinler! Herşeyi paraya odaklayın siz durmayın! Dur ben şunu iyice bir araştırayım herşeyini öğreneyim diye düşünmeyin hiç… Şimdi bana telekom çalışanı dersiniz siz

  Hep bir ”hak etme” den bahsediyorsun. Ne yapmış ki bu millet bunları hak edecek?

  İnsanların ”En ufak bir sorun” dahi olsa, telefon açıp arama hakkı vardır. Kişiler bu konularda, teknik anlamda her şeyi bilmek zorunda değildir. Araştırıp öğrenip sorunu kendileri gidermek zorunda da değildir.

  Teknik servis nasıl eve kadar gelip kurulum yapıyorsa, sorun her ne olursa olsun, kullanıcı hatası olsa dahi, çok küçük basit bir sorun bile olsa, eve kadar gelip, sorunu tespit edip gidermelidir. Evet parayı veriyoruz, ve ben bilmiyorsam gelip, onarıp düzeltmek zorundalar. Biz buna halk arasında ”Teknik Destek” diyoruz…

  Ama senin bu halk’ı, ”ANIRIYORLAR !!!” diyerek, eşeklere benzetmeye hakkın yok.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  kesin zam gelecek dedigin gibi …..

 15. CiiixXx dedi ki:
  Alıntı Altair Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Ortada bir insanları kandırma var.40 katına çıkıyor denilmiş ama sadece 2 katına çıkıyor.

  Evet… Kandırmaca mıdır? Bilemiyorum. Biz buraya teknoloji hakkında en doğru, en taze haberleri almak için geliyoruz. Haberi ilk okuduğumda, 2005 yılında yapılan çalışma ile 30 gigabit olan yurt dışı çıkış hızımız 40 katına çıkıyor ( hali hazırda 30 gigabit kullanıyormuş gibi ) zannettim. Ama şu an yurt dışı çıkış hızımızın 30 gigabit’ten fazla olduğunu da biliyorum, kafam karıştı.

  Haberin devamında ise hali hazırda 650 gigabit olan hızımızın 1.2 terabit olacağı söyleniyor yani 2 katı civarında bir hız arttırımı söz konusu… Önce mevcut hız 2 kat artacak denilse, sonra 2005 yılındaki hız ile kıyaslansaymış, çok daha iyi olurmuş bence…

  Neyse asıl meseleye gelirsek, yurt dışı çıkış hızımız yıllardır hep şikayet edilen bir konudur, sürekli, bir takım çalışmalar ile arttırılıyor ancak hep zamanın gerisinde kalıyor. Eğer alt yapıda yurt dışı çıkış hızınız iyi değilse, yurt dışında bir servere bağlanmaya çalıştığınızda, hızınız ne kadar yüksek olursa olsun, belli bir hızın üzerine çıkılamıyor. Devasa boyutlarda bir borunun ucuna, küçücük bir musluk takmak gibi düşünün işte.

  TTnet’ ile bir alakası yok bu konunun. Tamamen Türk Telekomla ilgili. Dolayısı ile Türk Telekom altyapısını kullanan hiçbir servis sağlayıcı ile de ilgili değil. TTnet’de dahil tüm servis sağlayıcıların, Türk Telekoma yurt dışı çıkış hızları ile ilgili, hızın arttırılması yönünde bir baskı yaptıklarını düşünüyorum. Tek yapabilecekleri bu zaten.

  Yurt dışı çıkışları ile ilgili olarak Süperonline ve Uydunet’in de bu altyapıyı kullandığını hatırlatmak isterim. Kendi altyapıları ( tek başına yeterli değil ) ile beraber Türk Telekom’un yurt dışı altyapısını da kullanıyorlar, haliyle tüm internet kullanıcılarını ilgilendiren bir durum bu.

  Sonuç olarak, hızın arttırılmış olması sevindiricidir.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun taydag… agzina saglık kardesim. soguduk bu reklam kokan hareketlerden…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim bağlantı hızları aynı kaldıktan sonra bu kapasite artırımının ne gibi bi faydası olabilir ki bize?
  Şöyle bir faydası olabilir.
  Youtube’da 240p video bile donarak ilerlerken şimdi donmadan yüklenebilir.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bence güzel gelişme. Bir de yok zam gelecek yok başka bir şey. Arkadaşlar TTNET’in tarifelerini , ya da Telekom’un tarifelerini Telekom değil BTK belirliyo r. Çünkü monopol durumu devam ediyor TT’nin. Bu sebeple yeni tarifeleri öncelikle BTK’ya sunmak zorunda. Bu durum TCELL için de geçerli.

  Eleştireceğinize bir şeyler yapsanız? İçerik geliştirseniz, uygulama geliştirseniz. Herkes ahkam kesiyor yok zam gelecek yok başka bir şey. MSN gençliğinden sonra sosyal medya gençliği oldu her yer!

 19. K46 dedi ki:

  Çok çok müşterisi olduğu halde, hiçkimsenin güven(e)mediği bir firma olmak zordur.
  Müşterilerinin %90’ının nefret ettikleri bir firma olmak da zordur..
  Ama mümkünlüde herşey mümkün!

" Müjde: Yurtdışı Çıkış Hızı Artıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Müjde: Yurtdışı Çıkış Hızı Artıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Müjde: Yurtdışı Çıkış Hızı Artıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "