Okunma

Mustek’ten Ekonomik A3 Tarayıcı


23 Şubat 2008 Cumartesi 22:00
Mustek’ten Ekonomik A3 Tarayıcı
Mustek ScanExpress serisi, daha çok ofis kullanımı için düşünülmüş ürünler barındırıyor. ScanExpress A3 USB 600 Pro, hız rekorları kıran bir tarayıcı olmasa da, işinizi görebilecek ve büyük boyuttaki görsel malzemeleri yeterli düzeyde bir kaliteyle sayısallaştırabilecek bir ürün. Tabii unutmayın, ne kadar köfte o kadar ekmek kuralı burada da geçerli. Mucize beklemeyin.
Ürünün kutusu LCD monitörler kadar büyük. Masanızda, A3 boyutu tarama yapmasının bir getirisi olarak, fazlaca yer kaplıyor. Ürünün içinde tarayıcı kafayı sabitlemeye yarayan bir taşıma kilidi bulunmadığı için, ürünün yan tarafı kullanmadığınız zamanlarda dikleyip bir yere yaslanmanıza imkân verse de, bunu yapmanızı önermiyoruz.

Genel görünüm.

Kurulum ve Kullanım

Ürünün üzerinde herhangi bir düğme bulunmuyor. Tek yapmanız gereken, USB kablosunu ve güç adaptörünü bağlamak. Gerisini, ürünün CD’sinde gelen yazılımlarla hallediyorsunuz. Bu basitlik, yerinden kalkmak istemeyen kullanıcılar için de gayet iyi. Zaten, bu tür ürünlerin üzerindeki tuşlar genellikle yazılımı harekete geçirmekten başka bir işe yaramıyorlar.

Mustek’in kendi yazılımının ara birimi.
Mustek ScanExpress A3 USB 600 Pro ürünü, kutu içinden Ulead Photo Express 5 SE ile geliyor. Her ne kadar ürünün kendi yazılımı size bir şekilde tarama yapıp belirli bir klasöre kaydetme imkânı veriyorsa da açıkçası çok da yeterli değil. Bu şekilde TWAIN standardını destekleyen bir başka yazılımla birlikte ürünü kullanmak istemeniz olası. Sadece Ulead Photo Express değil, isterseniz IrfanView gibi bir yazılımla bile, TWAIN sürücülerini kurduktan sonra, bu ürünü kullanabilirsiniz. Hatta, kendi yazılımıyla hiç uğraşmayın deriz.

TWAIN uyumlu herhangi bir yazılımdaki arabirimin
yaklaşık görünümü (buradaki IrfanView).

Tarama Hızı

Kabaca bir performans yoklaması yaptığımızda, ürünün tarama hızı şu şekilde çıktı. 600 DPI ve 24 bitlik renk derinliğinde, A3 büyüklüğünde bir tarama tam olarak 100 saniye sürdü. Benzer şekilde 600 DPI ve 24 bit renk derinliğindeki bir A4 tarama ise 70 saniyede bitti. Tabii 300 DPI derinliğindeki baskıları 600 DPI taramanız mantıklı olmayabilir; bunu da burada hatırlatalım.

Sürücü diski ve Ulead Photo Express.

Yorum

Mustek ScanExpress A3 USB 600 Pro ürünü, KDV dahil 250 YTL’nin altındaki fiyatıyla A3 tarayıcı ihtiyacınızı görebilecek bir ürün. Kendi özel yazılımı yerine üçüncü şahıs TWAIN destekli yazılımları kullanmaya niyetliyseniz,  yeterli derecede iyi sonuç verdiğini de söyleyebiliriz. Çözünürlüğü düşürdüğünüzde çok daha kısa sürelerde (300 DPI, 24 bit A4 tarama, 33 saniye) kabul edilebilir kalitede sonuçlar alabiliyorsunuz.

Ürün sadece geçirgen olmayan belgeleri tarayabiliyor. Herhangi bir asetat veya dia tarama imkanınız yok. Zaten bu tür işlemler de çok yoğun yazılım desteği ve ürüne eklenecek donanımsal yeterlilik gerektiriyor. Bu da ürünün fiyatını artıracak bir durum. Dolayısıyla büyük boyutta belge taramak isteyen ve fazla masraf yapmaya niyetli olmayan kullanıcılara Mustek ScanExpress A3 USB 600 Pro ürününü öneriyoruz.

Mustek ScanExpress A3 USB 600 Pro
Tarayıcı

Bağlantı arabirimi: USB 2.0
En Fazla tarama Boyutu: A3
Tarama derinliği: 24 bit (48 bit’e kadar; ama yüksek çözünürlükte mümkün değil)
Çözünürlük: 600 DPI x 1200DPI

Piyasada fiyatı: ~240 YTL KDV Dahil
Üretici: Mustek / Tayvan
Ürünü sağlayan: Mascom
Telefon: (212) 312 50 00

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Mustek’ten Ekonomik A3 Tarayıcı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Nakış desen programları ile rahatlıkla kullanılabilen bir ürün..Özellikle büyük yaka desenlerini ekleme yapmadan tarayabilmesi bu tarayıcıyı nakışçılar tarafından en çok kullanılanlardan biri olmasını sağladı.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ama Windows Vista ya da 7 driverları üretilmedi ve tarih oldu. Elimde patladı !!!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  vista için driverı lazım nerden bulabilrim.. şimdiden teşekkürler..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  çok yavaşmış

 5. SDN Okuru dedi ki:

  4-5 sene önce çıkmış bir ürünü burada neden anlattığınız anlamak çok güç.

  bu alet bende var ve artık kullanılmaz hale geldi. tarayıcının kafası rayların üzerinde düzgün kaymamaya başladı.

  firma driver desteğini de kesmiş durumda. vista ile kullanmanız da mümkün değil.

  – – – –

  Editör: Ãœrün bize cuma günü ulaştı. Mustek’in internet sitesinden gördüğümüz kadarıyla çok da eski bir ürün değil. Bizdeki kutuda görünen üretim tarihi 2007.

  Diğer taraftan, bu ürünü Windows Vista 64 bit altında kullandığımızı söylersek, sanırız “çalışmıyor” iddialarınızı da boşa çıkarmış olacağız.

  Internet sitesinde sadece MAC sürücülerini gördük fakat ürünle birlikte 64 bit sürücüler de geliyor.

  Güzel günler dileriz.

" Mustek’ten Ekonomik A3 Tarayıcı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mustek’ten Ekonomik A3 Tarayıcı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mustek’ten Ekonomik A3 Tarayıcı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "