Mutasyona uğrayan koronavirüs için müjdeli haber


21 Aralık 2020 Pazartesi 09:40
Mutasyona uğrayan koronavirüs için müjdeli haber

Geçen yıldan beri mücadele ettiğimiz koronavirüs ilk kez İngiltere’de mutasyona uğramış bir şekilde karşımıza çıktı. Aşı çalışmalarının halen sürdüğü ve milyonlarca doz aşının ülkelere gönderildiği düşünüldüğünde aşının, ‘mutasyona uğramış koronavirüs‘e karşı etkili olup olmadığı tartışma konusu haline geldi. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn konu hakkında müjdeli haberi verdi.

Mutasyona uğramış koronavirüs üzerinde şu anki aşı etkili

Mutasyona uğrayan virüsün İngiltere’de keşfedildiğini daha sonra bazı Avrupa ülkelerine de hızla yayıldığını duyduk.  Yüzde 70 oranında daha hızlı yayıldığı için kısa sürede sınır değiştiren yeni virüs, tedirginlik yarattı. Pek çok Avrupa ülkesi sınırlarını kapatma kararı alırken, havayolu şirketleri de uçuşlarının büyük bir kısmını durdurma kararı aldı.

Mutasyona uğrayan yeni koronavirüs bulgularının henüz görülmediği Almaya’da ise Sağlık Bakanı Jens Spahn tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında, yaşanan mutasyon hakkında endişelendiğini çünkü çok daha hızlı yayıldığı vurgusunu yaptı. Bunun yanı sıra Robert Koch Enstitüsü’ne (RKI) ve Avrupalı yetkililere danıştığını aktaran Spahn, aşının bu mutasyona uğramış türe karşı da etkili olduğunu belirtti.

İngiltere şu anda ne durumda?

mutasyona ugramis koronavirus-00

Son duruma göre mutasyona uğramış ilk koronavirüsün İngiltere’de görülmesinin ardından sıkı tedbirler alındı. İngiltere’nin dış dünyayla bir süre bağlantısının kesileceği duyuruldu. 21 Aralık ve 31 Aralık tarihleri geçerli olmak üzere tüm uçuşlar iptal edildi. Mutasyona uğramış virüs ülkenin başkenti Londra’da ve İngiltere’nin güneydoğusunda hızla yayılıyor. İngiliz yetkililer ise söz konusu bölgelere girişleri ve çıkışları yasakladığını duyurdu.

Son gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

Virüs gerçekten tehlikeli. Ancak ülkeler bundan yararlanarak toplumlarını inanılmaz manipüle ediyor. Son bir senedeki yaşamınızda neler değiştini bir düşünün.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Bir şey değişmedi. Emin ol bittiğinde yine eskisi gibi olacağız hatta şuanda bile öyleyiz. Yani AVM de uzun kuyruklar için dükkan sırası insanlarımız var..

" Mutasyona uğrayan koronavirüs için müjdeli haber konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mutasyona uğrayan koronavirüs için müjdeli haber ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mutasyona uğrayan koronavirüs için müjdeli haber ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  2. 2 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  3. 3 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  4. 4 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  5. 5 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  6. 6 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  7. 7 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  8. 8 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  9. 9 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  10. 10 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!