Okunma

Müzisyen Olabileceğinize İnanın Yeter!


17 Temmuz 2009 Cuma 17:00
Müzisyen Olabileceğinize İnanın Yeter!

İçinizdeki Müzisyene Ket Vurmayın

Son yıllarda müzik temalı oyunların yükselişine tanık oluyoruz. Dance Dance Revolution (1999) gibi isimlerle start alan türün oyunlarını, sonraki yıllarda karaokeler takip etti. Bu yapımların geldiği en meşhur nokta ise kuşkusuz ki Singstar serisi. Elinizde mikrofon ile dünyaca ünlü parçalara kendi sesinizi verebildiğiniz oyun, kısa sürede büyük bir hayran kitlesine ulaştı.

Ardı sıra geliştirilen dans etme ve solist olma oyunlarından sıkılan Harmonix adlı firma, arkasına RedOctane ve Activision‘ı da alarak Guitar Hero‘yu geliştirdi. Artık yalnız başımıza şarkı söyleyen biri değil, aksine bir rock grubunun elemanı olarak gitar çalıyorduk! Özel bir gitar aparatıyla beraber satılan oyun, hayatında eline herhangi bir müzik aleti almamış kullanıcıları bile rock yıldızına çevirdi!

Guitar Hero vs Rock Band

Yapımcı ve yayıncı firmalar arasındaki anlaşmazlık yüzünden Guitar Hero’dan elini çeken Harmonix, bu son derece etkileyici deneyimi Rock Band adını verdiği yeni video oyununa taşıdı. Rock Band, muadili Guitar Hero’dan daha gelişmişti çünkü artık sadece gitar kullanmak zorunda değil, baterinin başına da geçebiliyorduk. Hatta bu keyfi, bir kişi bateride, bir kişi gitarda olmak üzere arkadaşlarla yaşamak da Rock Band ile mümkün olmuştu.

Çok geçmeden eksiklerini kapatan Guitar Hero da tam bir Rock Band klonu oldu. Artık kullanıcılar Rock Band 3 ve Guitar Hero 5‘i beklerken nelerle karşılaşacağını biliyor. Zira türün oyunlarında yenilikler azalmaya başladı. Gitar aparatıyla beraber gelen yapımlarda bateri seti ve mikrofon da standart oldu.

Aparatları Nereden Bulacağız?

Rock Band veya Guitar Hero’yu satın almayı kafasına koymuş kullanıcıların kafalarındaki ilk soru işareti, aparatları nereden bulacakları oluyor. Sorunun yanıtı basit, hem Rock Band hem de Guitar Hero’nun oyun satan mağazalarda özel paketleri mevcut. Bunların içerisinde gitar, bateri ve mikrofon aparatı (Ayrıca tek bir müzik aletiyle satılan daha ufak paketler de mevcut) bulunuyor. Tabii bu ekstralar yüzünden, raflarda duran diğer yapımlara nazaran fiyat birkaç kat artıyor.


Guitar Hero: Legends of Rock aparatları

Eğer serinin herhangi bir oyununu önceden satın aldıysanız, bir diğeri için yeniden astronomik ücretler ödeyip aynı aparatları almanıza gerek yok. Bu yüzden oyunun yalnızca DVD’den ibaret olan versiyonları da marketlerde satılıyor. Dolayısıyla örneğin Rock Band 2’den kalan bateri setini, üçüncüsü piyasaya çıktığında da kullanabileceksiniz.


Rock Band 2’nin aparatları

Rock Yıldızı Olmanın Bedeli Nedir?

Gerçekten de yıldız olmanın bedeli büyükmüş. Yılllarca bu lafı sanatçıların ağzından duymuştuk. Şimdi ne demek olduğunu anlıyoruz(!) Örneğin 1 Eylül 2009’da satışa sunulacak olan Guitar Hero 5’i gitar paketiyle beraber satın almak isterseniz, cebinizden çıkacak bedel 99.99 dolar olacak. Eğer önceki Guitar Hero’lardan kalan gitarınız varsa, öyleyse ödemeniz gereken tutar 59.99 dolara düşüyor. Maalesef mikrofon ve bateri setiyle satışa sunulacak paketin fiyatı henüz açıklanmamış.

Sıradaki Rock Band oyunu, The Beatles: Rock Band’in her şey dahil fiyatı ise 249.99 dolar olarak belirlenmiş. Bu pakette oyunla beraber gitar, bateri, stant ile mikrofon ve henüz açıklanmayan özel içerikler bulunacak. Bu aparatlara zaten sahipseniz, yalnızca The Beatles: Rock Band oyununa ödeyeceğiniz tutar 59.99 dolar.

 

  • · Fiyatlar Gamestop.com adresinden alınmıştır.

Ekstra Aparat Alabilir miyim?

Kullandığınız cihazların bozulması ya da eskimesi durumunda, eğer yeni bir oyun almak istemiyorsanız, öyleyse üçüncü parti firmaların ürettiği cihazlardan satın alabilirsiniz. Örneğin ION Drum Rocker adlı ürün, yalnızca PlayStation 3’te kullanılabilen bir Rock Band baterisi. 299.99 dolarlık fiyatıyla el yakan bu ürün Rock Band’de kullanılabildiği gibi, kendi yazılımı sayesinde oyundan harici olarak da çalışabiliyor.


ION Drum Rocker

Starpex Obsidian Premium Guitar adlı aparat ise, hem PS2 hem de PS3’e uyumlu olarak çalışan bir ürün. Açıklamasında hem Guitar Hero hem de Rock Band’de çalışabildiği belirtilen cihazın fiyatı 79.99 dolar. Oyun konsoları için donanım üreten firmalardan Nyko da bu pazara eğilmiş. Öyle ki, “The New FrontMan Guitar” adı verilen ürünleriyle, iki gitar temalı yapıma da tek bir cihazla destek veren firma, oyunlar arasındaki geçiş için gitarın üzerine bir buton yerleştirmiş.


The New FrontMan Guitar

Hangi Platformda Hangi Oyun?

Değerlendirmemizi aynı dönemde satışa sunulan Guitar Hero World Tour ve Rock Band 2 üzerinden yapalım. PS3, X360 ve Wii puanlarının dünya ortalaması 85’i bulan Guitar Hero World Tour’un PS2 versiyonu 81 puanda kaldı. Oynanış açısından diğer konsollarla arasında bir fark bulunmayan yapım, grafiksel açıdan adeta sınıfta kalıyor. Eğer yüksek kalitedeki görsellere tamah etmeyenlerdenseniz, Guitar Hero World Tour’u PlayStation 2’de de keyifle oynayabilirsiniz.


Rock Band II’den bir ekran görüntüsü

Rock Band 2’ye baktığımızda ise, PS3, X360 ve Wii sürümlerinin dünya ortalamasının 91-92 puan olduğunu görüyoruz. Ancak buna karşın zayıf grafikler yüzünden PS2’de puan bir hayli aşağıya düşüyor. Tabloya genel olarak baktığımızda Rock Band’in rakibinden daha başarılı olduğunu görmek zor değil. Özellikle üç büyük konsolda (PS3, X360 ve Wii), son derece başarılı grafikleriyle Rock Band’in tercih edilmesi gayet normal. PS2 için ise, bu platformda son yıllarda satışa sunulan en iyi müzik temalı yapım olarak Guitar Hero: Metallica tercih edilebilir.


Guitar Hero: Metallica’dan bir ekran görüntüsü

Hangi Platformda Hangi Oyun? – Sayfa 2

Peki PC sahipleri ne yapacak? Geçmişte Guitar Hero III: Legends of Rock, Guitar Hero: Aerosmith ve Guitar Hero World Tour bilgisayar platformu için de raflarda yer almıştı. Ancak bu yapımlar aparatlarla beraber satılmadığından, dünya oyun çevrelerinin sadece küçük bir kısmı inceleyip puanladı. PC’de herhangi bir Rock Band bulunmadığı için zorunlu tercihleriniz bu oyunlar olabilir. Ancak üçüncü parti bir üretici tarafından geliştirilmiş bir gitara ihtiyacınız olacak. İnternet’ten araştırıldığında bulunabilecek olan bu gitarlar, USB ile bilgisayara bağlanıyor.

PSP kullanıcıları için de görünen tek alternatif Rock Band Unplugged oyunu. Geçtiğimiz haziran ayında raflarda yer alan yapım, aldığı yüksek puanlarla dikkat çekiyor. DS’te ise Guitar Hero: On Tour bulunuyor ancak dünya ortalamasının 72 olduğunu da belirtmekte yarar var.

 

  • · Puan ortalamaları Gamerankings.com’dan alınmıştır.

Başka Hangi Alternatifler Var?

Yalnızca solist olmak isteyenlerin yegane tercihi Singstar olacaktır. Özellikle 2004 yılında satışa sunulan versiyonuyla, PlayStation 2 platformunda fırtınalar estiren bu yapımın kutusundan iki adet mikrofon çıkıyor. Ekranda beliren şarkı sözlerini müziğe uyum sağlayarak söylediğinizde anlık olarak puanınız artıyor. Geçtiğimiz yıl PlayStation 3 için de satışa sunulan Singstar, oyun çevreleri tarafından yüksek puanlarla ödüllendirildi. Arkadaşlarınızla da düet yapmanızın mümkün olduğu yapımda, Michael Jackson’ın Billie Jean adlı parçası da yer alıyor.


2004 yılında satışa sunulan Singstar

İlla canınız rock veya pop müzik yapmak istemiyor olabilir. Öyleyse tercihiniz neden Samba de Amigo olmasın? Yalnızca Wii için geliştirilen yapımda, maracas adı verilen müzik aleti kullanılıyor. Nintendo’nun hareket algılayıcılarını sanki müzik aletiymiş gibi salladığınızda, maracas’tan çıkacak sesi elde ediyorsunuz. Eğer Wii sahibiyseniz ve canınız müzik yapmak istiyorsa, Wii Music‘i de mutlaka denemelisiniz. İçeriğinde 66 enstrüman bulunan oyunda, violinden piyanoya, trampetten harp’a kadar onlarca müzik aleti çalınmayı bekliyor.

Platformlarına Göre En İyi Oyunlar

PC: Guitar Hero World Tour
PS3: Rock Band 2
X360: Rock Band 2
Wii: Rock Band 2
PS2: Guitar Hero Metallica
PSP: Rock Band Unplugged
DS: Guitar Hero On Tour

Yıldız Olmayan Kalmasın

Genel olarak bakıldığında müzik temalı oyunların konsol ağırlıklı olduğu göze çarpıyor. Maalesef birileri PC kullanıcılarının şarkı söyleyip gitar çalamayacağını düşünüyor olmalı(!) Eğer bir konsol sahibiyseniz, kendinize uygun bir müzik oyunu bulmanız pek de zor görünmüyor. Hemen hemen her konsolda bulunan bu tip yapımlar, harici aparatlarıyla neredeyse tam bir konser keyfi yaşatıyor.

Eğer bu aralar müzik temalı bir oyun arıyorsanız, Rock Band 2‘in türünün en iyisi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bateri çalmak gibi yenilikler önce ondan geliyor, sonra muadili Guitar Hero bu özellikleri kendi bünyesine katıyor. Yalnızca şarkı söylemek isteyenlerin tercihi ise Singstar olabilir. Geniş parça listesi işinize yarayabilir. Eğer canınız daha fazla enstrüman çalmak istiyorsa, Wii Music’e bir göz atmalısınız. Uzun lafın kısası, sanal dünyada müzik yapabilmeniz için her türlü imkan var. Tek problem, kendinize ve oyun makinenize en uygun olanını belirlemeniz.

:: Müzik temalı oyunlardan en beğendiniz hangisi?

Normal
0

false
false
false

EN-US
X-NONE
X-NONE

İçinizdeki Müzisyene Ket Vurmayın

Son yıllarda müzik
temalı oyunların yükselişine tanık oluyoruz. Dance Dance Revolution (1999) gibi isimlerle start alan türün
oyunlarını, sonraki yıllarda karaokeler takip etti. Bu yapımların geldiği en
meşhur nokta ise kuşkusuz ki Singstar serisi.
Elinizde mikrofon ile dünyaca ünlü parçalara kendi sesinizi verebildiğiniz
oyun, kısa sürede büyük bir hayran kitlesine ulaştı.

Ardı sıra geliştirilen
dans etme ve solist olma oyunlarından sıkılan Harmonix adlı firma, arkasına RedOctane
ve Activision’ı da alarak Guitar Hero’yu geliştirdi. Artık yalnız
başımıza şarkı söyleyen biri değil, aksine bir rock grubunun elemanı olarak
gitar çalıyorduk! Özel bir gitar aparatıyla beraber satılan oyun, hayatında
eline herhangi bir müzik aleti almamış kullanıcıları bile rock yıldızına
çevirdi!

Guitar Hero vs Rock Band

Yapımcı ve yayıncı
firmalar arasındaki anlaşmazlık yüzünden Guitar Hero’dan elini çeken Harmonix, bu
son derece etkileyici deneyimi Rock Band
adını verdiği yeni video oyununa taşıdı. Rock Band, muadili Guitar Hero’dan
daha gelişmişti çünkü artık sadece gitar kullanmak zorunda değil, baterinin
başına da geçebiliyorduk. Hatta bu keyfi, bir kişi bateride, bir kişi gitarda
olmak üzere arkadaşlarla yaşamak da Rock Band ile mümkün olmuştu.

Çok geçmeden eksiklerini kapatan Guitar Hero da tam bir
Rock Band klonu oldu
. Artık kullanıcılar Rock Band 3 ve Guitar Hero 5’i beklerken nelerle karşılaşacağını
biliyor. Zira türün oyunlarında yenilikler azalmaya başladı. Gitar aparatıyla
beraber gelen yapımlarda bateri seti ve mikrofon da standart oldu.

Aparatları Nereden Bulacağız?

Rock Band veya Guitar
Hero’yu satın almayı kafasına koymuş kullanıcıların kafalarındaki ilk soru işareti,
aparatları nereden bulacakları oluyor. Sorunun yanıtı basit, hem Rock Band hem
de Guitar Hero’nun oyun satan mağazalarda özel paketleri mevcut. Bunların
içerisinde gitar, bateri ve mikrofon aparatı (Ayrıca tek bir müzik aletiyle
satılan daha ufak paketler de mevcut) bulunuyor. Tabii bu ekstralar yüzünden,
raflarda duran diğer yapımlara nazaran fiyat birkaç kat artıyor.

Eğer serinin herhangi
bir oyununu önceden satın aldıysanız, bir diğeri için yeniden astronomik
ücretler ödeyip aynı aparatları almanıza gerek yok. Bu yüzden oyunun yalnızca
DVD’den ibaret olan versiyonları da marketlerde satılıyor. Dolayısıyla örneğin
Rock Band 2’den kalan bateri setini, üçüncüsü piyasaya çıktığında da
kullanabileceksiniz.

Rock Yıldızı Olmanın Bedeli Nedir?

Gerçekten de yıldız
olmanın bedeli büyükmüş. Yılllarca bu lafı sanatçıların ağzından duymuştuk.
Şimdi ne demek olduğunu anlıyoruz(!) Örneğin 1 Eylül 2009’da satışa sunulacak
olan Guitar Hero 5’i gitar paketiyle
beraber satın almak
isterseniz, cebinizden çıkacak bedel 99.99 dolar olacak. Eğer önceki Guitar
Hero’lardan kalan gitarınız varsa, öyleyse ödemeniz gereken tutar 59.99 dolara
düşüyor. Maalesef mikrofon ve bateri setiyle satışa sunulacak paketin fiyatı
henüz açıklanmamış.

Sıradaki Rock Band
oyunu, The Beatles: Rock Band’in her şey dahil fiyatı ise 249.99 dolar olarak
belirlenmiş. Bu pakette oyunla beraber gitar, bateri, stant ile mikrofon ve
henüz açıklanmayan özel içerikler bulunacak. Bu aparatlara zaten sahipseniz,
yalnızca The Beatles: Rock Band oyununa ödeyeceğiniz tutar 59.99 dolar.

·        
Fiyatlar Gamestop.com adresinden alınmıştır.

Ekstra Aparat Alabilir miyim?

Kullandığınız
cihazların bozulması ya da eskimesi durumunda, eğer yeni bir oyun almak istemiyorsanız,
öyleyse üçüncü parti firmaların ürettiği cihazlardan satın alabilirsiniz.
Örneğin ION Drum Rocker adlı ürün,
yalnızca PlayStation 3’te kullanılabilen bir Rock Band baterisi. 299.99
dolarlık fiyatıyla el yakan bu ürün Rock Band’de kullanılabildiği gibi, kendi
yazılımı sayesinde oyundan harici olarak da çalışabiliyor.

Starpex Obsidian Premium Guitar adlı aparat ise, hem PS2 hem de PS3’e uyumlu olarak
çalışan bir ürün. Açıklamasında hem Guitar Hero hem de Rock Band’de
çalışabildiği belirtilen cihazın fiyatı 79.99 dolar. Oyun konsoları için
donanım üreten firmalardan Nyko da bu pazara eğilmiş. Öyle ki, “The New FrontMan Guitar” adı verilen
ürünleriyle, iki gitar temalı yapıma da tek bir cihazla destek veren firma,
oyunlar arasındaki geçiş için gitarın üzerine bir buton yerleştirmiş.

Hangi Konsolda Hangi Oyun?

Değerlendirmemizi aynı
dönemde satışa sunulan Guitar Hero World Tour ve Rock Band 2 üzerinden yapalım.
PS3, X360 ve Wii puanlarının dünya ortalaması 85’i bulan Guitar Hero World
Tour’un PS2 versiyonu 81 puanda kaldı. Oynanış açısından diğer konsollarla
arasında bir fark bulunmayan yapım, grafiksel açıdan adeta sınıfta kalıyor.
Eğer yüksek kalitedeki görsellere tamah etmeyenlerdenseniz, Guitar Hero World
Tour’u PlayStation 2’de de keyifle oynayabilirsiniz.

Rock Band 2’ye
baktığımızda ise, PS3, X360 ve Wii sürümlerinin dünya ortalamasının 91-92 puan
olduğunu görüyoruz. Ancak buna karşın zayıf grafikler yüzünden PS2’de puan bir
hayli aşağıya düşüyor. Tabloya genel olarak baktığımızda Rock Band’in
rakibinden daha başarılı olduğunu görmek zor değil. Özellikle üç büyük konsolda
(PS3, X360 ve Wii), son derece başarılı grafikleriyle Rock Band’in tercih
edilmesi gayet normal. PS2 için ise, bu platformda son yıllarda satışa sunulan
en iyi müzik temalı yapım olarak Guitar
Hero: Metallica
tercih edilebilir.

Hangi Konsolda Hangi Oyun? – Sayfa 2

Peki PC sahipleri ne
yapacak? Geçmişte Guitar Hero III: Legends of Rock, Guitar Hero: Aerosmith ve
Guitar Hero World Tour bilgisayar platformu için de raflarda yer almıştı. Ancak
bu yapımlar aparatlarla beraber satılmadığından, dünya oyun çevrelerinin sadece
küçük bir kısmı inceleyip puanladı. PC’de herhangi bir Rock Band bulunmadığı
için zorunlu tercihleriniz bu oyunlar olabilir. Ancak üçüncü parti bir üretici
tarafından geliştirilmiş bir gitara ihtiyacınız olacak. İnternet’ten
araştırıldığında bulunabilecek olan bu gitarlar, USB ile bilgisayara
bağlanıyor.

PSP kullanıcıları için
de görünen tek alternatif Rock Band
Unplugged
oyunu. Geçtiğimiz haziran ayında raflarda yer alan yapım, aldığı
yüksek puanlarla dikkat çekiyor. DS’te ise Guitar Hero: On Tour bulunuyor ancak
dünya ortalamasının 72 olduğunu da belirtmekte yarar var.

·        
Puan ortalamaları Gamerankings.com’dan alınmıştır.

Başka Hangi Alternatifler Var?

Yalnızca solist olmak
isteyenlerin yegane tercihi Singstar olacaktır. Özellikle 2004 yılında satışa
sunulan versiyonuyla, PlayStation 2 platformunda fırtınalar estiren bu yapımın
kutusundan iki adet mikrofon çıkıyor. Ekranda beliren şarkı sözlerini müziğe
uyum sağlayarak söylediğinizde anlık olarak puanınız artıyor. Geçtiğimiz yıl
PlayStation 3 için de satışa sunulan Singstar, oyun çevreleri tarafından yüksek
puanlarla ödüllendirildi. Arkadaşlarınızla da düet yapmanızın mümkün olduğu
yapımda, Michael Jackson’ın Billie Jean adlı parçası da yer alıyor.

İlla canınız rock veya
pop müzik yapmak istemiyor olabilir. Öyleyse tercihiniz neden Samba de Amigo olmasın? Yalnızca Wii
için geliştirilen yapımda, maracas adı verilen müzik aleti kullanılıyor.
Nintendo’nun hareket algılayıcılarını sanki müzik aletiymiş gibi
salladığınızda, maracas’tan çıkacak sesi elde ediyorsunuz. Eğer Wii
sahibiyseniz ve canınız müzik yapmak istiyorsa, Wii Music’i de mutlaka denemelisiniz. İçeriğinde 66 enstrüman
bulunan oyunda, violinden piyanoya, trampetten harp’a kadar onlarca müzik aleti
çalınmayı bekliyor.

Yıldız Olmayan Kalmasın

Genel olarak
bakıldığında müzik temalı oyunların konsol ağırlıklı olduğu göze çarpıyor.
Maalesef birileri PC kullanıcılarının şarkı söyleyip gitar çalamayacağını
düşünüyor olmalı(!) Eğer bir konsol sahibiyseniz, kendinize uygun bir müzik
oyunu bulmanız pek de zor görünmüyor. Hemen hemen her konsolda bulunan bu tip
yapımlar, harici aparatlarıyla neredeyse tam bir konser keyfi yaşatıyor.

Eğer bu aralar müzik
temalı bir oyun arıyorsanız, Rock Band’in türünün en iyi versiyonu olduğunu söylemek
yanlış olmaz. Bateri çalmak gibi yenilikler önce ondan geliyor, sonra muadili
Guitar Hero bu özellikleri kendi bünyesine katıyor. Yalnızca şarkı söylemek
isteyenlerin tercihi ise Singstar olabilir. Geniş parça listesi işinize
yarayabilir. Eğer canınız daha fazla enstrüman çalmak istiyorsa, Wii Music’e
bir göz atmalısınız. Uzun lafın kısası, sanal dünyada müzik yapabilmeniz için her
türlü imkan var. Tek problem, kendinize ve oyun makinenize en uygun olanını
belirlemeniz.

 
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Müzisyen Olabileceğinize İnanın Yeter! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Müzisyen Olabileceğinize İnanın Yeter! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Müzisyen Olabileceğinize İnanın Yeter! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "