Okunma

MWC 2008: Güvenlik Şirketleri Uyardı


13 Şubat 2008 Çarşamba 22:00
MWC 2008: Güvenlik Şirketleri Uyardı
Cep telefonlarında ilk virüsler 2004 yılında telefonu kilitleyen mesajlar ve istenmeyen aramalar şeklindeydi. Bu gün gelinen noktada ise sektörün iki devi F-Secure ve McAfee; açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin ilerisi için büyük risk taşıdığını savunuyor. Bunların başında da yeni sürümümü dün tanıtmış olan Google‘ın Android‘i gösterildi. Android’in tamamen açık kaynak kodlu olmasının, saldırılara daha çok olanak tanıyacağını savunan iki şirket, bunun  Symbian‘a da sıçramasından korkuyorlar.

Öte yandan Apple, Microsoft ve RIM (Research In Motion) gibi sektörde pay sahibi diğer şirketlerin daha önceden olduğu gibi ilerde de virüslere karşı korunacağını savunuldu.

İki açık kaynak kodlu işletim sistemi virüsler için mi, yoksa adı geçen diğer üç şirket için mi risk taşıyor bilinmez. Anlaşılan mobil işletim sistemlerindeki rekabet, her geçen gün büyümesini sürdürecek.

Yazan: Mustafa Baltacı
Bilgi İçin: Mobile World Congress 2008
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “MWC 2008: Güvenlik Şirketleri Uyardı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu arada “açık kaynak kodlu olmasının, saldırılara daha çok olanak tanıyacağını savunan iki şirket, bunun Symbian’a da sıçramasından korkuyorlar” diyor. Symbian açık kodlu mu? Sanırım Mikisoft’un hedefi arasında Symbian’da var. Bu arada “daha önceden olduğu gibi ilerde de virüslere karşı korunacağını savunuldu” bu cümle daha ilginç çünkü bu firmaların/sistemlerin bir çok virüsü dolaşıyor ama adamlar çıkmamış sistem için hala milleti enayi yerine koymaya çalışıyorlar. 6 yıldır açık kaynak kodlu işletim sistemi kullanıyorum şimdiye kadar sistemimde hiç bir virüs ile karşılaşmadım.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  FUD diye bir olay var ya, sozlukte bu haberi aynen koyabilirler aciklamasi olarak!

  – – – –

  Editör: Yapılan açıklama hakikaten de FUD’dan başka birşey değil. Google’dan korkan herkes bu tür açıklamalara sarılacak elbette.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Firmalar sanırım kaynak kodlar açık olduğu için güvenlik açıklarının kolay bulunabileceğinden dolayı böyle birşey demiş***** o telefona girmeden önce kaç kişi tarafından denetlendiğini kapalı kaynak kodlu olan yazılımlardan daha fazla göz tarafından denetlendiğini atlamışlar sanırım.

" MWC 2008: Güvenlik Şirketleri Uyardı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MWC 2008: Güvenlik Şirketleri Uyardı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MWC 2008: Güvenlik Şirketleri Uyardı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "