Okunma

Nakitsiz Toplum hedefine adım adım ilerliyoruz!


22 Ocak 2019 Salı 16:24
Nakitsiz Toplum hedefine adım adım ilerliyoruz!

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye’de kartlı ödemeler ve nakitsiz ödemeler toplumu hedefine yönelik çalışmalar konusunda 2018 yılında yaşanan gelişmeleri, düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Değerlendirme toplantısında konuşan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, alışverişte banka kartı kullanımının tescillendiğini belirterek şöyle konuştu: “Kartlı ödemelerde banka kartı kullanımında tüketici alışkanlıkları son yıllarda değişim gösterdi. BKM verilerine göre toplam kartlı ödeme tutarının 2018’de yüzde 21 büyüyerek 817 milyar TL’ye ulaştığını; kredi kartıyla yapılan ödeme tutarının yüzde 18, banka kartıyla yapılan ödeme tutarının ise yüzde 38 arttığını görüyoruz. 2018’de her 3 kartlı ödemeden 1’i banka kartlarıyla gerçekleşti. 2017 yılında ilk defa banka kartlarıyla yapılan alışveriş adedi nakit çekim adedini geride bırakırken, artık her 5 banka kartı işleminden 3’ü de alışveriş olarak gerçekleşiyor.”

BKM verilerine göre toplam kart adedi 213 milyona ulaştı

Geçen yıl kredi kartı sayısının yüzde 6, banka kartı sayısının ise yüzde 11 artış gösterdiğini ifade eden Canko, “2018 yılında kredi kartı adedi 66,3 milyona, banka kartı adedi ise 146,4 milyona ulaştı. Böylece toplam kart adedi yaklaşık 213 milyon olarak gerçekleşti” dedi. İsterseniz BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko ile yaptığımız keyifli söyleşiyi hemen aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. İyi seyirler!

İnternetten ödemeler yükselişte

İnternetten yapılan kartlı ödemelere de değinen Dr. Soner Canko, “Banka kartlarının internette kullanımı hızla yaygınlaşırken, internetten alışveriş deneyimi yaşayan kişi sayısının da her geçen gün arttığını söyleyebiliriz” dedi. 2017 yılında 99 milyar TL olarak gerçekleşen online ödemelerin 2018’de yüzde 40 arttığını ve 139 milyar TL’ye yükseldiğini söyleyen Canko, genç nüfusun ve dijital dönüşümün etkisiyle internetten yapılan kartlı ödemelerin toplam içindeki payının ise yüzde 16’yı geçtiğini söyledi.

Bankalararası Kart Merkezi, 2018’de kartlı ödemelerin “en”lerini de gözler önüne serdi. Geçtiğimiz yılın ödemeler ekosistemine dair “en”leri şöyle:

• En fazla kartlı ödeme adedi 21 milyon ödemeyle 14 Haziran Ramazan Bayramı Arife Günü’nde gerçekleşti.
• 2018 yılında en fazla işlem tutarının gerçekleştiği gün 3,7 milyar TL ile MTV ödemelerinin yapıldığı 31 Temmuz oldu.
• Okula dönüş dönemini kapsayan eylül ayında 74,2 milyar TL ile en fazla kartlı ödeme gerçekleşti.
• 23 Kasım Muhteşem Cuma’da 2,1 milyon farklı kartla internetten ödeme yapılarak rekor kırıldı.
• İnternetten en fazla kartlı ödeme 1,1 milyar TL ile vergi yapılandırma ödemelerinin yapıldığı 30 Kasım’da gerçekleşti.
• 31 Aralık’ta 700 bin farklı kartla yapılan 1 milyon adet işlemle temassız ödeme rekoru kırıldı.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Nakitsiz Toplum hedefine adım adım ilerliyoruz!”

 1. Anonim dedi ki:

  Bi an Beşiktaş kültür merkezi tiyatrosunun yıllık kritiğinin yapıldığını zannettim. 😀😆😆

 2. Anonim dedi ki:

  şu bankacılık sektörü türkiyeyi yedi bitirdi. uymayın bunlara hepsi kendi cebini düşünüyor.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Nakitsiz toplum olduk, çok doğru. Kıytırık poşete bile para veriyoruz artık…

 4. Anonim dedi ki:

  Paypal ile dünya geçti ama bizde kullanımı yasak.

 5. Anonim dedi ki:

  “Nakitsiz Toplum hedefine adım adım ilerliyoruz!”

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Poşette parayla artık millette nalit mi kaldı

 7. Anonim dedi ki:

  Hee , bankalara çalışalım hepp..

" Nakitsiz Toplum hedefine adım adım ilerliyoruz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nakitsiz Toplum hedefine adım adım ilerliyoruz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nakitsiz Toplum hedefine adım adım ilerliyoruz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "