Okunma

Nanobotlar yosundan yapılacak!


23 Kasım 2017 Perşembe 11:30
Nanobotlar yosundan yapılacak!

Nanobotlar, tıpta yeni bir devirimi başlatacak. Vücut içinde ilaç enjekte etme gibi görevlerini yerine getirecek ve görevini tamamladıktan sonra vücut içinde çözünecek. Çözünme kolaylığı için nanobotlar artık yosundan yapılabilir.

Nanobotlar için spirulina yosunu

Nanobotlar, doktorların invaziv cerrahi ya da nispeten etkisiz ilaçları hastaya enjekte edilmesinde çalışıp, tedavi süreçlerinde yardımcı olacak. Tıpta önemli bir gelişme vaat eden bu nono boyutlu robotlarla ilgili aşılması gereken birkaç problem bulunuyor. Örneğin; nanobotları yönlendirmek ve işlem sonrasında onları vücut içinde ortadan kaldırmak oldukça zorlu bir süreç. Araştırmacılar bu konuda yenilikçi bir yaklaşımla nanobotları parçalanabilir şekilde yapmak istiyorlar. Bunun için parçalanması kesin olan doğal malzemelerin kullanılması gerekiyor. Araştırmacılar, gıda mağazalarında bulunabilen spirulina yosunu ile bu robotları tasarlamayı planlıyor. spirulina yosunu, nanobotlara daha kolay hareket imkanı verebilir ve parçalanma sonunda hasta vücuduna zarar verecek bir madde bırakmaz. Nanobotlar Botların manyetik bir demir oksit zırha sahip olması, doktorların ne kadar çabuk bozulma yaşandığını kontrol etmesini mümkün kılıyor. Ayrıca manyetik rezonans görüntüleme yöntemiyle yönlendirmek de oldukça kolay hale geliyor. Bilim adamları, bu nano boyuttaki robotları insanlarda denemelere başlamadan önce vücut içindeki etkinliklerini, izlenmelerini ve uyumlarını daha da hassaslaştırmak istiyorlar.

Nanobotların yosundan yapılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nanobotlar yosundan yapılacak!”

  1. Kerim dedi ki:

    Hadi hayirlisi bakalim. Insallah omur ilikten kaynakli hastalaraliklara da bir cozum bulabilirler.

" Nanobotlar yosundan yapılacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nanobotlar yosundan yapılacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nanobotlar yosundan yapılacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "