Veri bağlantısı kurmak için uzay yürüyüşü yaptılar


29 Ocak 2021 Cuma 13:00
ABONE OL
Veri bağlantısı kurmak için uzay yürüyüşü yaptılar

İki NASA astronotu, Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun Avrupa laboratuvarını geliştirmek için uzay yürüyüşü yaptı. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden Mike Hopkins ve Victor Glover yörüngede bulunan karakoldaki üç yüksek teknoloji laboratuvarından biri olan Columbus’a, yüksek hızlı veri bağlantısı kurmak için Çarşamba günü uzay yürüyüşüne çıktı.

Astronotlar Pazartesi günü ikinci yürüyüşüne çıkacak

Yürüyüşe çıkan astronotlar yanlarında Avrupalı araştırmacıları ve uyduların yer istasyonları ile daha hızlı iletişim kurmasını sağlayacak buzdolabı boyutunda yeni bir anten taşıdılar.

Ek olarak Danimarkalı astronot Andres Morgensen‘de Houston’daki Mission Control‘den uzay yürüyüşçülerine rehberlik etti. Uzay yürüyüşçülerinin ayrıca, neredeyse bir yıldır aktive edilmeyi bekleyen, Avrupa laboratuvarının dışında bilim araştırmaları için bir deney platformuna güç ve veri kabloları bağlamaları gerekiyordu.

NASA astronotları

SpaceX, Bartolomeo adlı platformunu geçen bahar uzay istasyonuna teslim etti. İstasyonun robot kolu ile kurulan platform, bağlanıp etkinleştirilmesi için Çarşamba günü gerçekleşen uzay yürüyüşünü beklemek zorunda kaldı.

Ayrıca Bartolomeo’yu kuran ve işleten Airbus’ın özel araştırma projeleri için platformda alan sattığını belirtmekte fayda var. Aynı zamanda bu platform Avrupa’nın istasyon dışındaki ilk ticari girişimdir.

Son olarak Hopkins ve Glover‘ın istasyonun güneş enerjisi şebekesinin pil yükseltmelerini tamamlamak için Pazartesi günü ikinci bir uzay yürüşü gerçekleştirecek. Bu görevin, SpaceX’in Kasım ayında başlatılan ikinci astronot uçuşunun bir parçası olduğu ifade ediliyor.

 
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Veri bağlantısı kurmak için uzay yürüyüşü yaptılar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Veri bağlantısı kurmak için uzay yürüyüşü yaptılar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Veri bağlantısı kurmak için uzay yürüyüşü yaptılar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  2. 2 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  3. 3 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  4. 4 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  5. 5 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  6. 6 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  7. 7 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  8. 8 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  9. 9 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  10. 10 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?