NASA’nın Ay fotoğrafı için yıllar sonra gelen itiraf!


28 Ocak 2020 Salı 22:11

Dünyamızın tek doğal uydusu Ay’da atılan ilk adımın üzerinden 50 yıl geçti. Neil Armstrong ile birlikte Ay’a giden bir diğer astronot Buzz Aldrin, NASA Ay fotoğrafı için yıllar sonra itiraf gibi bir açıklama yaptı, Ay’a bayrağı kendisinin diktiğini söyledi.

Ay modülü pilotu Buzz Aldrin ve kumandan Neil Armstrong, 20 Temmuz 1969‘da Apollo Ay Modülü Şahin’i doğal uydumuzun yüzeyine indirdi. O anlar, Ay’a ABD bayrağı dikilmesiyle ölümsüzleşti.

NASA Ay fotoğrafı hakkında gelen itiraf

Astronot Aldrin, Ay’a tarihi inişin sembolü haline dönüşen ve komplo teorilerini de beraberinde getiren fotoğrafı çevreleyen büyük bir gerçeği ortaya koydu.

Express‘te yer alan habere göre Aldrin, 2016 yılında Manchester Üniversitesi’nden Profesör Brian Cox ile yaptığı röportajında ABD bayrağını diken kişinin aslında kendisi olduğunu itiraf etti.

Buzz Aldrin, fotoğrafı çeken kişinin Neil Armstrong olduğunu belirtti. Böylece bayrağı Armstrong’un diktiğine yönelik genel kanı ortadan kalkmış oldu.

Ay inişleri gerçekten oldu mu?

Röportajda söz konusu tarihi fotoğrafı hatırlatan Aldrin, Armstrong’dan “mükemmel bir fotoğrafçı” diye bahsetti ve ekledi: “Ay’da yürüyordum. Armstrong ‘hey, dur’ dedi. Ben de ona baktım ve anında fotoğrafımı çekti.”

Buzz Aldrin ayrıca, söz konusu fotoğrafta hareket halinde olduğunun net bir şekilde görüldüğünü de belirtti. “İnsanlar bana bunu soruyor çünkü çok iyi sahnelendi” diye konuştu.

Profesör Cox ise Ay’a inilmediği yönündeki iddialara değindi. “Ay inişleri oldu” diyen Cox, aksini iddia etmenin Amerika’nın hiç keşfedilmediğini söylemek anlamına geldiğini kaydetti.

1969 yılında Ay yüzeyine ilk ayak basan Neil Armstrong’un hafızalara kazınan sözleriyle bitirelim: Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım.
yazarCahid Atik

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunu. Aynı bölümde özel öğrenci statüsünde yüksek lisans dersleri aldı. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “NASA’nın Ay fotoğrafı için yıllar sonra gelen itiraf!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkemizin özetini altta yorumlardaki arkadaşlar gösteriyor bize, millet iş yapar bizimkiler çene …

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   iş mi yapıyorlar, algı mı yapıyorlar? bunu da açıkla.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ay’a indiği varsayılan eagle modülü tenekedenbozma folyo ile kaplı bir araç..inanmak çok zor..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Aya inince duyduğu ezan sesini ve ülkesine dönünce seneler sonra mısıra gittiğinde aynı sesi duyarak sonra müslüman olduğunu biz duymuştuk burada deginilmedi

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  ilk olarak aya mekik gittiyse nasıl indi?bugün bile mekikleri denize ***** da deniz mi var?denize inen mekik tekrar nasıl uzaya fırlatıldı?)denize inmediyse mekik parçalanmadan nasıl aya indi?aya astronotların gidi geri dünyaya gittiği söyleniyor..demekki mekik aydan geri döndü..peki mekik geri nasıl fırlatıldı aydan dünyaya?)
  o zaman böyle bir teknoloji mi vardı?bugün bile yok bu teknoloji..bir mekik dünyadan gönderilirken bile bir sürü roket aracılığı ile gönderiliyor..ayda roket fabrikası mı vardı?))ilk gidişleri olmasına rağmen))

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Milyarlarca dolar bütçesi olan nasa hâlâ dünyanın tamamını gösteren gerçek bir fotoğraf yayınlamamıştır. Ya dünyanın çok küçük bir bölümünü atmosferden yada (iddia edildiğine göre) binlerce km uzaktan pirinç tanesi kadar fotosunu çekmiştir.
  Ay meselesine gelince dünyada binlerce milyarder parasını harcayacak yer ararken benim bildiğim amerika 1969 da aya gitseydi bu tipleri sömürmek için aya turistik seyatlere çoktan başlamıştı.
  Onu geçtim bu kadar megapikselli kameralar var. Bu kadar teleskoplar bilmemneler. Biz aydaki abd bayrağını dünyadan net bir şekilde görebiliyor muyuz?

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  ‘anonim’ isimli ziyaretçi arkadaşa katılmamak için karşı nedenleri düşünmeye başlamamak mümkün değil. sayısız sorgulamalara kapılmama neden oluşuna engel olabilecek tutarlı inandırıcılığı olamayacak onlarca nedeni olan, dünya tarihinde yüzmilyonlarca insanın, milyarlarca öteki canlının ve doğanın katliamına neden olmuş, amacı bireysel çıkarları için işgal-yağma-talan etmekle geçmiş bir devletin, küresel sermaye boyunduruğuna bağlı çalışan bir kurumunun bağımsız bir politika yürüteceğine koşullu-koşulsuz inanmakla ilgili bir durum bu.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilimi yorum ile karalamak biraz zor o bilgiye sahip olmadığımdan karalamak istemiyorum bilim çok ilerledi ucu çok açık neleri yapan insan oğlu bence aya da gitmiş olabilir

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Amerika’nın Ay’a insan gönderdiğine zerre inanmıyorum. Zamanında bu konuyu çok araştırdım. Yok gölge, yok dalgalanmama vs… Bunlar işin boş noktaları. O kadar fazla üzerinde düşünülmesi gereken unsurlar var ki, bunlar insanın yörüngeden öteye gitmesinin mümkün olmadığını gördükleri an bu planın çalışmasını yaptılar… Sovyetler, Amerika Ay’a gönderdiği sözde insandan yıllar bak aylar bile değil yıllar önce, Ay yörüngesine araç gönderiyor, gönderdiği araçtan çıkan robotlu kapsül Ay yüzeyine iniyor, örnekleme alıp gerisin geri dünyaya geri getirebiliyor ama ne hikmetse bir türlü insanı oraya gönderemiyor? O dönemdeki TV yayınlarını görünce işler daha da netleşiyor aslında, Sputnik ilk yörüngeye oturma başarısını gösterdiğinde kadınlar sokakta komünistler bizi bombalayacak diye ağladığını gösteren yayınlar var. O dönem, soğuk savaşın, twitter olmadan sadece TRT 1 izleyerek öğrenilen bir propoganda savaşı olduğunu hayal edin. O Ay’a gidilmesi gerekiyordu ve sözde de gidildi. Her adımı aylar, seneler öncesinden gerçekleştiren bir devlet, ne hikmetse insanı yörüngeden öteye gönderemedi! Daha roket kalkmadan astronotları kapsül içinde yangına telef eden Amerika, bu olaydan bir kaç yıl sonra kusursuz bir şekilde Ay’a indi?? Bir gün Ay’a gidilecek, teknoloji çok ilerliyor ve 69’daki teknolojiyi yakalamak üzere olduğunu açıklıyor ABD. Bir gün gidilecek eminim ve o gün o astronotlar bilecek ne büyük bir başarı elde ettiklerini ama dünya için, gitmiştik gene gittik durumu olacak. Bu da sanırım bu yalanın bedeli olacak.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   aya gidildiğine nasıl ikna olacağınızı birde anlasak. öyle bir hale geldinizki, aya robotta gitse inanmıyorsunuz. aynı düşüncedekiler marsta robot roverlar olduğunuda inanmıyor..!

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  yalan olduğu ortaya çıktı. american moon adlı belgeseli izleyin. kesin kanıtlar var.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesin Holywood stüdyosudur. 50 yıl önce teknoloji yoktu, akıllı telefon bile yoktu Ay’a gidilmedi. Şu an bile Ay ve Mars’a inip üs kurmayı başaramadılar

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  o yıldan sonra teknolojileri geri mi gittide br daha gidemediler aya _?

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Hala “aya gidilmedi” diye saçmalayan arkadaşlar aydaki lazer yansıtıcıların oraya nasıl gittiğini açıklarlarsa memnun oluruz.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Uzayda rüzgar yok ama bayrak dalgalanıyor. Nasıl oluyor

  “NASA’nın yanıtına göre, bayrak Ay’da rüzgar yüzünden dalgalanmıyor. Çünkü Ay’da atmosfer ve dolayısıyla rüzgar yok. Bayrağın hareketi zayıf yerçekiminden kaynaklanı*****

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Havalanış sırasında ateşlenirken hava akımı ile bayrak havalanıp görsel çekmişler, ayrıca rusya’dan önce aya gitmek için nazi bilim adamlarını gizlice nasa üssüne getirmişler. Belgesi var, belgeselde gördüm. Araştırmalar devam ediyor hala.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Aya gidilebilir ama dönülemez. Halen aydan döncek teknoloji dünyada yok. spacex uğraşıyor, dikine iniş yapabilirlerse

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Olurmu valaha billaha terzi dikti

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Masallah fotolarda full hd 1969da hmm 🙂 yaw halen inanan varmi bu nasaya :@

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kardeşim belki bilmiyorsun ama bizteknolojiye geç ulaştık, 1960 larda Amerika da renkli yayınlar var dı .

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Filimli fotoğraf makinelerinde piksel kavramı yoktur. Nick teknoloji dostu ama kafa karanlık çağda.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  hollywood filmlerini nasıl ki yeşil perde teknolojisiyle yıllardır yapıyorlar emin olunki bunlarda ay a çıkmadı. yeşil perde teknolojisini kullanarak dünyayı kandırdılar. Bir kere düşünmek lazım. Bunlar ay a gidebilecek donanıma ve dayanıklılığa sahip aracı neye göre ürettiler. ay a daha öncede ruslar bile gitmiş olsa ilk olduğundan dolayı astronotların giysilerini nasıl oluyorda ay daki ortama uyarlayabiliyorlar. İşte gerçek burada ortaya çıkmıyormu sizce ? Bunların ay a çıktık lafları sizcede bir masaldan ibaret değilmi sizcede ?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Boş yapma

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Kayıtlar film video değil çünkü digital kapasite o yıllarda bu görüntüleri video olarak kaydetmeye uygun değil yani canlı yayın ccd kameralarla yapılıyor ancak kayıt ancak dünyada yapılabiliyor 1980 de ODTÜ de bilgisayarlara girdi yapmak için punch makinaları vardı. Henüz şimdi bile digital teknoloji filmin kapasitesini geçemedi 25 asa fim 60 milyon piksele karşılık geliyor . Filmin ayrıntısını sınırlayan grain yapısıdır ( danecik olarak isimlendiriyor) uzman bir insan film ve digital görüntüyü hemen ayırtedebilir peki digital görüntü filme aktarilabilir mi evet laser taramalı cihazla yapılıyor ancak film büyütülünce noktalar hemen görülür. Yani fimin sahtesi belli olur …

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  İtiraf edilsin artık evet çıkmadık sizi koparıyoruz desinler

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben halen aya gidildiğine bile inanmıyorum

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Neil baba adamdir arkandayiz reis :))

" NASA’nın Ay fotoğrafı için yıllar sonra gelen itiraf! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’nın Ay fotoğrafı için yıllar sonra gelen itiraf! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’nın Ay fotoğrafı için yıllar sonra gelen itiraf! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 2. 2 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 3. 3 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 4. 4 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 5. 5 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 6. 6 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 7. 7 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 8. 8 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 9. 9 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 10. 10 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?