Okunma

NASA’dan Ay’a çıkacak ilk kadın ve Artemis detayları


21 Temmuz 2019 Pazar 22:01
NASA’dan Ay’a çıkacak ilk kadın ve Artemis detayları

Tam 50 yıl önce Apollo 11‘in başarılı bir şekilde Ay yüzeyine iniş yapmasıyla, NASA astronotlarından Neil Armstrong Ay’a adım atan ilk insan oldu. NASA bu olayın 50. yılını kutlarken Ay‘a çıkacak ilk kadın ve Artemis projesi hakkında detayları paylaştı.

NASA Ay’a çıkacak ilk kadın ve Artemis’in detaylarını paylaştı!

NASA dün düzenlenen etkinlikle Ay’a adım atmanın 50. yıl kutladı. Kutlamanın yanı sıra yeni projeler ve Ay’a çıkış planı da etkinliğe damga vurdu. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden Ay’a adım atacak ilk kadın ve Artemis projesi hakkında yeni detaylar paylaşıldı.

NASA’nın Florida’daki Uzay Merkezi’nde 50. yıl kutlama konuşmasını yapan Başkan Yardımcısı Mike Pence Artemis projesinin bir parçası olarak Amerikan astronotlarını Ay’a taşıyacak mürettebat kapsülünün tamamlandığını duyurdu.

NASA'dan Ay'a çıkacak ilk kadın ve Artemis'in detayları! - ShiftDelete.Net (2)

Ancak bu sefer Ay’a çıkacak mürettebat üyelerinden en az biri kadın bir astronot olacak. Başkan Yardımcısı sözlerine, bu kapsülün Ay’a adımını atacak ilk kadını taşıyacağından dolayı gururlu olduklarını vurgulayarak devam etti. 1960‘dakine benzer şekilde, tüm insanlık için dev bir adım daha atacağız diyen Mike Pence Artemis projesinin detaylarını da paylaştı.

“Yunan mitolojisinde Apollon‘un ikiz kız kardeşi ve Ay tanrıçası olarak kabul edilen Artemis bu projeye isim verdi. Artemis 1, Orion uzay aracı ve yeni nesil SLS roketinde taşınacak. 2024 yılında görev kapsamında ilk astronot ekibi Ay yolculuğuna başlayacak.” diyerek sözlerini bitiren Mike Pence’in açıklamaları yeni görev hakkında birçok detayı ortaya çıkardı.

Yapımı biten Artemis’in NASA’nın Ohio’daki Plum Brook İstasyonu’nda birçok testten geçirilmesi bekleniyor. Testlerin bitiş tarihi ise 2023 olarak belirlendi. Testlerin bitiş tarihine yakın yeni Ay misyonundaki astronotlar da kamu oyuna duyurulacak.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “NASA’dan Ay’a çıkacak ilk kadın ve Artemis detayları”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  60 yıl önce, hem de ilk denemede güya aya ayak bastılar ama şimdinin teknolojisi ile hâlâ giden gelen yok. Ne garip!

  1. Anonim dedi ki:

   60 değil 50 önce onu bir öğren bence, ayrıca defalarca gidildi, her türlü döküman ve belgeselden bakabilirsin.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Aya çıkan ilk insan olabilir bu kadın

 3. cemal34 dedi ki:

  yarın dünyada büyük bir felaket olduğunda onlar insan ırkını başka gezegenlere götürmeye başlayacaklar işte o zaman bu adamlara inanmayan dünya düzdür tepsidir diyen cahiller niye bizide götürmüyor diye söylenip durmayacaklar.

 4. ? dedi ki:

  Aklın olmayada inanasın.

  1. Anan ? dedi ki:

   Abi seni niye kandıraınlar gidiyoşar uzay kampları açıyolar be ayrıntılı anlatıyolar sağdan soldan duyduğun bilgilerle aKlI oLmAyaN iNaNmAsIn diyosun

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ülkemizin çok ama çok çalışması lazım. Gittikçe ortadoğu ülkelerinden biri haline geliyoruz.

  1. Anonim dedi ki:

   aaa öyle deme uzay ajansı kurdular…uçan trenden sonra

  2. Anonim dedi ki:

   yav he he ortadoğu he

" NASA’dan Ay’a çıkacak ilk kadın ve Artemis detayları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’dan Ay’a çıkacak ilk kadın ve Artemis detayları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’dan Ay’a çıkacak ilk kadın ve Artemis detayları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "