NASA, Ay’ı Vuracak!


07 Ekim 2009 Çarşamba 12:04
NASA, Ay’ı Vuracak!

NASA bu sefer turnayı gözünden vurmak istiyor gibi gözüküyor. Zira geçtiğimiz aylarda basında yer bulan Ay’da su var iddiaları giderek güçleniyor ve NASA, bu belirsizliğe bir son vermek istiyor. Ay’ı, Dünya’dan yollayacağı bir füzeyle vurmak isteyen NASA, bu sayede Ay’da su olup olmadığını inceleyebilecek. Peki bu işi Ay’ı vurmadan gerçekleştiremez mi? Cevap; maalesef hayır.


Ay’da su umutları giderek artıyor.

NASA’nın bu haberi basına yayıldığından beri dünyanın çeşitli yerlerinden tepkiler aldı. Fakat bu tepkiler oldukça yersizdi, zira tepkilerin arasında, NASA’nın gerçek amacının Ay’da petrol avına çıkarmak istemesi gibi gizli işlerin olduğunuiddia edenlerin sayısı bir hayli fazla. Oysa ki, NASA’nın gerçekleştirmek istediği bu olay, kör kuyuya taş atmaktan farksız. Ay’ın kraterli yapısı, üzerine milyonlarca defa irili ufaklı asteroid (göktaşı) çarptığını gösteriyor. NASA’nın yollayacağı füze, bu asteroid’lerden farklı etki bırakmayacak.

Ay Suyu

Madem asteroid’lerden farkı yok, niye vurmak istiyor NASA? Bunun da cevabı basit. Evet, asteroid’ler sayesinde aynı sonuçlara ulaşılabilir, fakat ne zaman, ne büyüklükte asteroid çarpacak, bunu kestirmek çok da olası değil. Ya bilim insanları 7/24 ekipmanı hazır tutacak ve Ay’ı gözlemleyecek, akabinde nerede bir asteroid çarpması olursa işe koyulacaklar, ya da bu etkiyi kendi ellerimizle yaparak hangi anda nerede olacağını bileceğiz. NASA, mantıklı olandan yana kullandı  tercihini.

Ay’ın yüzeyine çarpan füze, Ay yüzeyiyle etkileşime girdikten sonra toz ve Ay kalıntılarını havaya sıçratacak. Dolayısıyla suyla ilgili bir yapı bulunuyorsa, bu, çarpışmadan sonra kendini belli edecek. Ay’ın güney kutbunun vurulması bekleniyor. Zira yapılan hesaplamalar doğrultusunda, suyun Ay’da en fazla bulunma olasılığı bu bölgede yer alıyor. Bu çarpışmayla birlikte Ay’ın yörüngesinin değişeceğini iddia edenler de mevcut. NASA, bu komplo teorisyenlerinin içlerini rahat tutmalarını istedi. Zira defalarca Ay yüzeyine çarpan asteroid’ler, Ay’ın yörüngesini değiştiremiyorsa, bir roket kesinikle değiştiremeyecek.

Peki bunun sonucunda ne olacak? Ay’da su olup olmadığı kesinleşecek ve eğer Ay’da su varsa bu su, Dünya’ya taşınmayacak. Ay’da bırakılacak ve Ay yüzeyinde kolonileşmenin yolu açılmış olacak. Su da, bu kolonilerde kullanılacak. Uçuk kaçık bir bilim kurgu senaryosu gibi dursa da, Ay’da insana ait yapıların yükselmesine az kaldı. Zamanla bekleyip göreceğiz. Ay’a füze atılması konusuyla ilgili olarak, önümüzdeki cumayı beklememiz gerekecek gibi gözüküyor.

:: Bu konu hakkındaki görüşlerinizi forumda paylaşın.
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

e haklı adamlar 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Eğitim şart …..

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

hava bulurlarsa suyuda bulurlar

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

“NASA’nın yollayacağı füze, bu asteroid’lerden farklı etki bı*****

Bu dogru Ama Orada Calisan ve bu olayla ilgilenen sayisiz beyin var .. yalniz bu fuze olayi farkli sonuclar dogurabilir gibime geliyor zira ay dunyamiza cok yakin .. tehlikeli olabilir.

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Ortalık karışır Hazar demedi demeyin sonra.

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

ay tanricasi selene hepimizi lanetliyecek aya bomba attigimiz icin!

" NASA, Ay’ı Vuracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA, Ay’ı Vuracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA, Ay’ı Vuracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2