Okunma

NASA çarpışma testleri yapıyor!


09 Nisan 2018 Pazartesi 09:30
NASA çarpışma testleri yapıyor!

NASA çarpışma testleri için yeni bir video yayınladı. NASA çarpışma testleri ile kazalarda, insanları güvende tutmak ve en dayanıklı uzay giysileri geliştirmek için de çalışmalar yürütülüyor.

NASA çarpışma testleri için mankenler kullanılıyor

NASA’nın Langley Araştırma Merkezi’nde yürütülen testlerde, hava ve uzay seyahatlerinde insanları güvende tutabilmek için çeşitli çarpışmalar yapılıyor. Çalışmada, insan mankenlerin vücutları çeşitli sensörler ve enstrümanlar ile donatılıyor. 48-100 kg ağırlığındaki yetişkin insan vücutları modellenerek yapılan testlerde, model uçak ve uzay araçlarının koltuğuna kemerle oturtuluyor.

Daha sonra farklı şekillerde çarpışmalar gerçekleştirilerek mankenlerin farklı çarpışmalara karşı mankenlerin vücutlarındaki değişimler inceleniyor. Örneğin; Orion kapsülünün bir modelinde bir tane büyük ve bir tane küçük manken kullanıldı. Hydro Impact Basin denilen, 20 metrelik bir havuza düşürülerek test edildi.

NASA çarpışma testleri

Mankenler için çıplak ve uzay giysili kıyafetlerle yapılan testlerde, bir uzay giysisinin ve kaskının vücudun hareket tarzını nasıl değiştireceği de araştırılıyor. Böylelikle çeşitli görevler için en dayanıklı uzay giysisinin geliştirilmesi mümkün hale geliyor. Aşağıdaki video ile çarpışma testlerini izleyebilirsiniz.

Çarpışma testleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “NASA çarpışma testleri yapıyor!”

  1. Neco dedi ki:

    hadi çarpışma oldu ve hayatta kaldı astronot; ya sonrası?

" NASA çarpışma testleri yapıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA çarpışma testleri yapıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA çarpışma testleri yapıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "