Okunma

NASA Dragonfly misyonu ile Titan’da drone uçuracak!


28 Haziran 2019 Cuma 13:23
NASA Dragonfly misyonu ile Titan’da drone uçuracak!

NASA bu aralar yeni görev planlamasını hızlı yayınlamaya devam ediyor. New Frontiers programının sonuncu görevi olan Dragonfly yeni misyonu ile Titan’da drone uçuracak!

NASA Dragonfly misyonu ile Titan’da drone uçuracak!

NASA bugün Güneş Sistemini keşfetmek için bir sonraki görevini duyurdu. Dragonfly ismindeki görev, Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan‘ın yüzeyinde drone benzeri bir araçla gerçekleştirilecek.

NASA’nın New Frontiers programının sonuncusu olan Dragonfly misyonunda Titan, eşsiz yüzeyi nedeniyle seçildi. Çünkü mikrobiyal yaşam belirtilerini keşfetmek için en umut verici adaylardan biri olduğu düşünülüyor.

Yeni misyon şimdilik detaylı bir şekilde açıklanmasa bile 2025 yılında başlayacağı verilen bilgiler arasında. Şu anlık bilinenlere göre ise gönderilen uzay aracı  yüzeye iki saatlik bir süre kalmadan önce drone benzeri araç uçurulmaya başlanacak.

NASA Dragonfly misyonu ile Titan'da drone uçuracak! - ShiftDelete.Net (1)

2.7 yıl harcayan Bu uçuşlar yaklaşık 16 Dünya günü olan bir Titan gününde yaklaşık bir kez gerçekleşecek ve toplamda 2.7 yıl sürecek. Bu drone saatte yaklaşık 32 kilometre hızla seyahat edebilecek ve 4 kilometre kadar yükselebilecek.

Misyonun ilk görevi tamamlandığında drone oldukça büyük bir alanı taramış olacak. Neredeyse daha önce gönderilen tüm Mars gezicileri tarafından kat edilen mesafeyi iki katına çıkaracak.

Hem görevin hem yeni drone’un ismi olan Dragonfly, yüzeyin zorlayıcı bölgelerinden örnek toplamak için belli aralıklarla duracak. NASA’nın yeni ana misyonu, Selk olarak bilinen bir darbe kraterine ulaştığında son bulacak.

Henüz yeni misyon hakkında bilinen detaylar bu şekilde ama yakın zamanda görevin detaylarının da resmi olarak açıklanması bekleniyor.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" NASA Dragonfly misyonu ile Titan’da drone uçuracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA Dragonfly misyonu ile Titan’da drone uçuracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA Dragonfly misyonu ile Titan’da drone uçuracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "