Okunma

NASA, Dünya’yı korumak için harekete geçti!


04 Eylül 2019 Çarşamba 09:40
NASA, Dünya’yı korumak için harekete geçti!

NASA ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) Dünya’yı tehlikeli olacak asteroidlerden korumak amacıyla ortak çalışma başlatmaya karar verdi. Ekipler uzay aracını asteroide çarptırarak asteroidin yörüngesinin değiştirmeyi planlıyor. Ekipler bu proje için 11-13 Eylül tarihinde Roma’da buluşacak. Bu ortak çalışma sayesinde Dünya’nın daha güvenli hale getirilmesi planlanıyor.

NASA ve ESA neler yapacak?

Ekipler bu projeyi daha kolay test etmek için Didymos adlı çift asteroiti seçti. Astereoidin küçük bir kısmı çarpıştırılarak saptırılmaya çalışılacak. Asteroid saptırıldıktan sonra gönderilen başka bir uzay aracı verileri toplayacak. Bu testten sonra NASA ve ESA bu görevlendirdiği HERA ve DART isimli uzay araçlarının test bilgilerini paylaşacak.

Bu çalışmalar hemen başlamayacak. DART, 2022’nin Eylül ayında uzaya gönderilerek 14.764 mp/h hızla asteroidle çarpıştırılacak. DART, asteroidle çarpıştırıldıktan sonra asteroitin kütlesi ve krater şekli gibi önemli ölçümlerin yapılması için 2024 yılının Ekim ayında HERA uzaya gönderilecek. HERA yaklaşık 2 yıl sonra asteroide ulaşacak. Bu deneyin sonuçlarına göre gelecekte Dünya’yı ve insanlığı asteroidlerden korumak için daha kapsamlı yollar çizilecek.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “NASA, Dünya’yı korumak için harekete geçti!”

 1. Anonim dedi ki:

  Yakın bir gelecekte güneş enerjisinden yararlanarak çalışan motorların kinetik enerjisi ile hareket eden uzay araçlarımız olacak. O zaman asteroitlere karşı daha iyi savunmalar geliştirebileceğiz.

 2. Kaan dedi ki:

  Bence yalan haber

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yorumlara bakınca neden NASA bizde yok belli, biri Avrupa ülkelerini saymış, haberde Avrupa Uzay Ajansı yazıyor. Biri iki belgesel izlemiş, Evren’in sırrını çözmüş komplo teorisyeni olmuş. Bizde NASA olsa kısaltması TASA olur oradan belli zaten.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Nasa’nın yalanlarına kim dur diyebilir ki paranın kaynağını bulmuşlar en çok prim yapan dünyayı kurtarıyoruz yalanına ***** belgeselini izle ve ne kadar çaresiz bir topluluk olduğumuzu ***** ellen kuşağını bir incelede uzaya gidilmiş mi akıl yürüt .Son model akıllı telefon kullanacağınıza biraz da aklınızı kullanın ve herşeye inanmayın

  1. Anonim dedi ki:

   gerçekten bilimle ilgili olsaydın bir çok şeyin farkında olurdun. ama konuşmandan belli ki dünyadan bi habersin. bence kafasını gerçekten kullanması gereken sensin. hiç bir şey üretemeyen düşünemeyen ama her üretip düşünene iftira atan komplo teorileriyle bilimsel çalışmaları çürüttüğü zanneden bu kitle malesef günden güne çoğalıyor. çünkü mevcut hükümet sizin gibi cahillere sahip çıkıyor. okumuşlara değil.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  kesin dünya’yı korumaktır amaçları

  1. Anonim dedi ki:

   Yazınızdan dolayı sizi gerçekten tebrik ederim, görüşlerimiz tamamen aynı ve bilimsel bir konuda çalışmalarım sürmektedir. Çalıştığım konu dünya gündemine geldiğinde, o zamana kadar insanların o konuda ne kadar asılsız haberler oluşturduğu ortaya çıkacaktır.

 6. Anonim dedi ki:

  ağırlıklı olarak astroid madenciliği için bilgi toplamak gibi geldi niyetleri

 7. Anonim dedi ki:

  Peki Dünyayi NASA`dan kim koruyacak?

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Suan ki insanoglu miyadini doldurdu kokten silinelim yer yuzunden cehaletin olmadigi sevgi ve merhamete sefkate sahip bir medeniyet yaratsin yaradan tekrardan yada agzi dili olupta yer yuzunde yasam alani birakmadigimiz iskence edip hatta tecavuz edilen masum canlilar kalsin.

 9. Anonim dedi ki:

  ya bırak koruma geberelim hepimiz. belki daha akıllı ve medeni bir insan türü gelişir.

 10. Brkk1 dedi ki:

  😊😊😊

 11. Anonim dedi ki:
 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yaşasın dünya kuruldu 🙂 dünyayı nedense hep ABD kurtarıyor, Rusya cin İngiltere Fransa Almanya nerde lan dünya yikiliyir umrunuzd a olsun. Bide dünyanın a bileri olacaklar

" NASA, Dünya’yı korumak için harekete geçti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA, Dünya’yı korumak için harekete geçti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA, Dünya’yı korumak için harekete geçti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "