Jetgiller’e giden yolda NASA faktörü devrede!


04 Ekim 2019 Cuma 17:30
Jetgiller’e giden yolda NASA faktörü devrede!

NASA, yakında, ilk tamamen elektrikli uçak modeli olan X ön kod adlı uçağını test etmeye başlayacak. Bu testler elektrikli uçakların gelişmesine ve elektrikli uçaklar için sertifikasyon standartlarının geliştirilmesine yardımcı olacak. Elektrikli uçak kullanımının artmasının, ayrıca, hava kirliliğinin azalması, enerji kazancı ve verimliliği artırmak gibi bir çok artısı da var.

Jetgiller çizgi filminden beri bir çoğumuzun hayalini kurduğu ‘uçan arabalar’ın gerçek olmasında NASA’nın bu projesi de önemli rol oynayacak diyebiliriz.

İlk elektrikli uçak X-57 kod adını taşıyor

İlk elektrikli X-uçağı olan X-57 Mod II, NASA’nın Kaliforniya’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’ne ulaştı ve şimdi bazı zorlu testlerden geçmeye hazır. X uçakları, ajansın yeni teknolojileri test etmek ve değerlendirmek için kullandığı uçaklar. NASA, sürekli büyüyen elektrik kullanımında, bilgi vermek ve “yol boyunca öğrenilen değerli dersleri” paylaşmak amacıyla, bu uçakları test amaçlı olarak kullanmayı planlıyor.

NASA elektrikli uçak testlerine başlıyor

NASA, projenin sonraki aşamalarına hazırlanmak ve nihayetinde uçuş testleri uygulamak için Mod II üzerinde zemin testleri yaparak işe başlayacak. Bunların ne zaman gerçekleşeceği tam olarak belli değil, ancak uçağın Mod III ve IV konfigürasyonları da şimdiden hazır.

NASA’nın X-57 Proje Yöneticisi Tom Rigney şunları söyledi:

“NASA’ya verilen X-57 Mod II uçaklarının teslimatı, bu heyecan verici elektrikli X-uçak projesinde yeni bir evrenin başlangıcını belirleyen önemli bir olay. X-57 ekibi, yakında elimizde bulunan uçağın testlerini gerçekleştirecek. Uçuş testine doğru hızla ilerlerken, büyüyen elektrikli hava taşıtları piyasasını bilgilendirmeye yardımcı olmak amacıyla öğrendiğimiz değerli dersleri hızla paylaşmayı planlıyoruz. ”

NASA, aracın elektrikli ateşleme sistemi ve uçuşa elverişliliği hakkında öğrendiği her şeyi endüstri oyuncularıyla paylaşacak. NASA sonuç olarak, dikey kalkış ve iniş kabiliyetine sahip, kentsel hava hareketliliği araçları veya insanların “uçan araba” dedikleri araçlar da dahil olmak üzere elektrikli uçaklar için sertifika standartları geliştirmeyi umuyor. Uzay Ajansı bu sayede, özellikle, ilk etapta şehir içi hava taşımacılığı için kullanılması planlanan elektrikli uçan taşıtların sayısının artmasına da yardımcı olmayı planlıyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Jetgiller’e giden yolda NASA faktörü devrede!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Heyecan verici

" Jetgiller’e giden yolda NASA faktörü devrede! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Jetgiller’e giden yolda NASA faktörü devrede! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Jetgiller’e giden yolda NASA faktörü devrede! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!