NASA’dan etkileyici kara delik simülasyonu!


26 Eylül 2019 Perşembe 09:15
NASA’dan etkileyici kara delik simülasyonu!

Son on yılın en önemli ve unutulmaz bilimsel gelişmeleri arasında yer alan bir kara deliğin ilk kez fotoğrafının çekilmesi hala etkilerini sürdürmeye devam ediyor. İnanılmaz başarılardan birisi olan fotoğraf, evrenin en korkutucu maddesi hakkında bize fikir de sağlıyor. Bu olayın en önemli etkileri arasında sayabileceğimiz şey ise kara delik kavramının bilinirliğini artırmış olması. Bu gelişme bize sonsuz evrende küçücük olduğumuzu hissettiriyor. Fotoğraf bu etkiyi yakalamışken NASA kara delik simülasyonu oluşturdu.

Kara delik fotoğrafının ilham verdiği NASA‘daki araştırmacılar, kara delik için bir simülasyon hazırladı. Jeremy Schnittman‘ın özel bir yazılım kullanarak, NASA’da bulunan Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde geliştirdiği simülasyon gerçekten çok etkileyici. Filmlerden fırlamışçasına görünen bu kara delik simülasyonu, bütün evreni içine emecek güçte duruyor.

NASA-kara-delik-simulasyonu

NASA’dan kara delik simülasyonu geldi, ancak kara delik kısaca nedir?

Kara delik dediğimizde aklımıza ilk olarak, devasa güce sahip, önüne çıkan maddeyi içine çekip boşluğa gönderen bir şey canlanıyor. Kara delik tam olarak böyle tanımlanmıyor olsa bu devasa delik, yüksek çekim kuvveti ve son derece yoğun bir enerjiyi içinde barındırmasıyla ışığı bile içine çekebiliyor.

Yerçekimi ile kara deliğin içine giren gaz, toz ve diğer her şey çok hızlı bir şekilde kara deliğin etrafında inanılmaz sıcaklıklara ulaşarak dönmeye başlıyor. Dönerken bir diski andıran madde, kendine has bir tarza bürünüyor. Bu ise kara deliğin en basit anlatımı diyebiliriz. NASA görselleştirmesi ise disk olarak adlandırılan kenarları görmeyi mümkün kılıyor. Kozmik bir fenomen olan “Doppler ışınımı” ile yorumlanan bu ışık yansımaları, parlaklık seviyesine göre de değişiyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “NASA’dan etkileyici kara delik simülasyonu!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Cübbeli biliiir.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar güzel reklam yapıyor

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Hacilar bildigin interstellar filminden kopyalamislar:)))

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Işık bile bundan kaçamıyorsa biz onu nasıl görüyoruz görme eylemi böyle işler . Nesneden ışık yansır bizde onu görürüz. Galiba etrafında yanan cisimlerin ışığını görüyoruz.
  Gökyüzünün temizlikçileri bunlar. Her yerin temizlikçisi var. Denizlerin köpekbalığı havanın kartalları yağmuru bulutu ı semanın karadelikleri

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Gözbebeğin ne ise kara delik de odur, en basit anlama şekliyle ışık girer ama çıkamaz, eğer çıksaydı renk tayfında belirirdi. Bazı retina hastaları hariç dünyadaki herkesin ve çoğu gören canlının gözbebeği kara/siyahtır. Sen çıplak gözle gözbebeğinin içini göremezsin, ancak kenarından yansıyanı görürsün o da göz rengidir zaten.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   tespit gibi tespit hocam akjseduasowdjşaspdas

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   karadeliğin olay ufku denen bir bölgesi var. o noktadan merkeze olan kısım evey ışığı yutuyor ve bu yüzden hiç bir şey göremeyiz. olay ufku dışında kalan kısmı görebiliyoruz ordada çekim var ama diğer kadar güçlü değil bu sebeple etrafındaki madde kalıntılarını gaz toz vs şeyleri görebiliyoruz sanıyorum. zaten karadeliği ilk keşfedenler görerek keşfetmedi. anlayamadıları bir noktanın etrafında dönen yıldızları gördüler ve merkezde çok ama çok güçlü bir çekim yaratan bir şey olmalı diye düşünerek keşfedildi .

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  👏

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  karadelik yuttuğu maddeyi boşluğa değil hemen ardındaki akdeliğe gönderir. bunu kum saati şekline benzetebiliriz. akdelik de paralel evrende bulunur. yani madde karadelikten yutulduğunda paralel evrene geçmiş olur.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   ama moleküllerine ayrılmış bir şekilde…

" NASA’dan etkileyici kara delik simülasyonu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’dan etkileyici kara delik simülasyonu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’dan etkileyici kara delik simülasyonu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kickstarter fatihi Türk şirket: Trexo Innovation Kickstarter fatihi Türk şirket: Trexo Innovation
 2. 2 Ulaştırma Bakanı: Benzinli araçlar giremeyecek! Ulaştırma Bakanı: Benzinli araçlar giremeyecek!
 3. 3 iPhone'lara yeni eklenen en iyi özellikler! - iOS 14 iPhone'lara yeni eklenen en iyi özellikler! - iOS 14
 4. 4 A101'den 79 liraya powerbank aldık! A101'den 79 liraya powerbank aldık!
 5. 5 Xiaomi yeni canavarlarını tanıttı! Xiaomi yeni canavarlarını tanıttı!
 6. 6 Huawei Watch GT 2 Pro inceleme! Huawei Watch GT 2 Pro inceleme!
 7. 7 Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme! Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme!
 8. 8 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
 9. 9 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
 10. 10 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!