NASA’nın futbol sahası büyüklüğündeki yeni planı!


24 Temmuz 2020 Cuma 19:00
NASA’nın futbol sahası büyüklüğündeki yeni planı!

NASA, yeni oluşan yıldızları incelemek amacıyla stratosfere büyük bir balon yerleştirecek. Bu balon dev yıldızların etrafındaki gazların ayrıntılı 3 boyutlu haritalarının hazırlanmasını sağlayacak. NASA dev balon ile uzayda daha detaylı çıkarımlar yapmak istiyor.

NASA dev balon ile ilginç bir plan yapıyor

NASA üst stratosfere “futbol sahası” büyüklüğünde bir balonla 8.4 metrelik bir teleskop göndermeyi planlıyor. Bir süredir söz konusu proje üzerinde çalışan NASA, ASTHROS üst düzey gözlem için kullanılan teleskobun yaydığı kızılötesi ışığı gözlemleyerek yeni oluşan dev yıldızların etrafındaki gazları incelemek istiyor.

NASA’nın buradaki amacı ise yıldızların oluşumu hakkında daha detaylı bilgiler toplamak ve süpernova patlamalarında ortaya çıkan materyallere dair net fikirler edinmek olduğu belirtiliyor.

Uzay hakkında halâ netleşmeyen ve kafa karıştıran pek çok detay bulunuyor. NASA da bu silik olan kısımları netleştirmek adına uzun yıllardır çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların sonucu olarak en son ASTHROS adlı teleskobun yaklaşık 130 bin feet yüksekliğe ulaşması hedefleniyor.

NASA dev balon

Carina Nebula

120 metre genişliğinde helyum şişirilmiş bir balona ihtiyaçları olduğunu aktaran NASA, teleskobun dev bir çanak anten, ayna ve lenslerden oluştuğunu aktarıyor. Bu kızılötesi teleskopların soğuk kalması gerektiği için onları soğutmak için de özel bir sistem yer alıyor.

Teleskop Samanyolu’nda yıldızı oluşturan Carina Nebula da dahil olmak üzere dört hedefi gözlemleyecek. Teleskop yeni oluşan yıldızları çevreleyen gazların hareketini, hızını ve yoğunluğunu ölçecek ve belirli azot iyonlarının varlığını kontrol de edecek. NASA, “Bu azot iyonları, dev yıldızlardan ve süpernova patlamasından gelen rüzgarların yıldızı oluşturan bölgelerdeki gaz bulutlarını yeniden şekillendirdiği yerleri ortaya çıkarabilir.”diyor.

ASTHROS, görevini tamamladıktan sonra yeniden kullanılmak üzere Dünya’ya geri dönecek. Antartika’dan yola çıkarılması planlanan projenin başlatılacağı tarih ise 2023 yılın aralık ayı olarak kayıtlara geçti.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “NASA’nın futbol sahası büyüklüğündeki yeni planı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Uydu dedikleri aslında bu balonlara bağlı aletler

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Yörüngede birikin bu atıkları ileride nasıl temizliyecekler

" NASA’nın futbol sahası büyüklüğündeki yeni planı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’nın futbol sahası büyüklüğündeki yeni planı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’nın futbol sahası büyüklüğündeki yeni planı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)