NASA, Güneş tutulmasının çarpıcı fotoğrafını paylaştı


23 Haziran 2020 Salı 15:07

NASA yüksek çözünürlüklü uzay fotoğraflarıyla bu alana ilgi duyanların dikkatini çekiyor. NASA Ateş Çemberi Güneş tutulması fotoğrafı paylaştı. Birkaç gün önce gerçekleşen bu tutulma ile yine hayran kalınıyor. Ay’ın renklerinin ve formunun farklı çıktığı bu çarpıcı fotoğrafın ötesinde gerçekleşen tutulma da önemliydi.

NASA Ateş Çemberi Güneş tutulması fotoğrafı

NASA, pazar günü gerçekleşen Ateş Çemberi Güneş tutulmasının çarpıcı bir fotoğrafını paylaştı. Geçtiğimiz günlerde Batı Afrika, Orta Doğu ve Asya’dan izlenebilen bu olayda, Güneş tutulmasının Ay üzerindeki etkisi gözlendi.

Yüksek çözünürlüklü olan fotoğrafta Güneş tutulmasının Ay yüzeyinde oluşturduğu ışık hüzmeleri bile seçilebiliyor ki bu da fotoğrafı asıl çarpıcı yapan şey. Bizim gördüğünüz fotoğrafta ise tek bir kare bulunmuyor.  Güneş tutulmasının tüm evrelerindeki görüntüler birleştirilmiş durumda olarak yayımlanan bu görüntü gerçekten de iyi görünüyor.

nasa ates cemberi gunes tutulmasi fotografi-02

NASA’nın bilimsel açıklama ile paylaştığı görüntüde, siyah çizgilerin bu olayın doğasında ortaya çıkan ışıklardan kaynaklandığını aktarıyor.

Bunun yanında bilim insanları, yaşanan Güneş tutulmasının tam tutulma halinin 90 saniyenin biraz altında görüldüğünü söylüyor.

Farklı bölgelerden farklı şekillerde görünen ve görüntülenen bu tutulmanın diğer fotoğrafları haberin başında eklediğimiz galeriden bakılabilir.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “NASA, Güneş tutulmasının çarpıcı fotoğrafını paylaştı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet dediğin gibi bazı insanlar böyle dusunmmus ama işin enteresan tarafı peygamber efendimiz çocuğu vefat ettiği sırada aynen böyle bir tutulma yaşanmış ve bazilri bunu sebebinin çocuğunun vefat etmesine bağlamışlar ama peygamber efendimiz bu dusuncelere karşı çıkıp ay ve güneşin Allahın ayetlerinden bir ayet olduklarını söylemiştir…bilmem anlatabildim mi

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Eskiden bu olayı Tanrıların öfkesi olarak görürlermiş. Başlarına felaket gelmesin diye de insan kurban ederlermiş. Sonra bilim ilerleyince, öfkesi gitmiş sadece Tanrısı kalmış. Bilim gördüğünüz gibi çok değerli bir şeydir.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Nasa bırak bu işleri: ( DSİ )

" NASA, Güneş tutulmasının çarpıcı fotoğrafını paylaştı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA, Güneş tutulmasının çarpıcı fotoğrafını paylaştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA, Güneş tutulmasının çarpıcı fotoğrafını paylaştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi