Okunma

NASA Güneş’in en yakın fotoğrafını çekti!


13 Aralık 2018 Perşembe 09:53
NASA Güneş’in en yakın fotoğrafını çekti!

Son dönemde NASA tarafında birbirinden ilginç buluşlar ve keşifler bilim dünyasına damga vuruyor. Mars keşiflerine başlayan uzay ajansı, şimdi de Güneş atmosferini yakından görüntüleyen Parker Güneş Sondası ile gündemde.

Parker Ekim ve Kasım aylarında toplamda 12 gün boyunca yıldızımızın ultra-sıcak atmosferine yakınlaşan uzay aracı, Güneş’i çevreleyen bu devasa atmosferi ilk kez böylesine net bir şekilde görüntülemiş oldu.

Parker uzay aracı Güneş atmosferini görüntüledi

Parker için özel hazırlanmış olan ultra geniş açılı alan görüntüleyici, nefes kesen bir görseli bizlere ulaştırdı. Aşağıda paylaştığımız görsel, teknik olarak Güneş’in içinde neler olup, bittiğinin ilk canlı görüntüsü.

Güneşin en dış katmanı olan korona katmanına giren Parker, Güneş’e 16,9 milyon mil mesafeden bu fotoğrafı çekti. Karşıda görünen parlak noktaysa sistemimizin en büyük gezegeni olan Jüpiter‘e ait.

Güneş’in korona katmanı aslında büyük bir bilim gizemini de içinde barındırıyor. Yani NASA‘nın bu katmanı yakından görmek istemesi meraktan fazlasını içeriyor. Normalde bir yıldızın en soğuk katmanı olan korona katmanı, bizim yıldızımız söz konusu olduğunda biraz tuhaf davranıyor.

Bilim insanları çok uzun bir süredir korona katmanında yaşanan ısı sorunu ile ilgililer. Güneşin atmosferi de diyebileceğimiz korona, altında bulunan ve Güneşin ilk katmanı olarak kabul edilen fotosferden yaklaşık 200 kat daha sıcak. Her ne kadar bu konuda önemli atılımlar yapılsa da, yıldızımızın neden bu şekilde bir ısı değişimi yaşadığı evrendeki en büyük gizemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Isı dalgalarının senkronize bir şekilde hareket etmemesiyle oluşan dinamo etkisi böylece ilk kez yakından görülmüş oldu.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “NASA Güneş’in en yakın fotoğrafını çekti!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  hedef 2023

 2. Anonim dedi ki:

  😒

 3. Anonim dedi ki:

  nasa çalışanları siz önce taharet nasıl alınır onu öğrenin sonra uzay işlerini çözersiniz. Çocuk zihniyetli aptallar uzaylı diye komik bir kelimemi olur zaten uzaylı biziz biz nerdeyiz cinler nerede çok fazla düşünürseniz bi uzaylı gelmiş o da atatürk keratası.

  1. Anonim dedi ki:

   Kimsin lan sen

 4. Pcfk dedi ki:

  Dünyadan daha yakın gözüküyor.

" NASA Güneş’in en yakın fotoğrafını çekti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA Güneş’in en yakın fotoğrafını çekti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA Güneş’in en yakın fotoğrafını çekti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "