Okunma

NASA ilk kadın uzay yürüyüşü için tarihi açıkladı


07 Ekim 2019 Pazartesi 19:57
NASA ilk kadın uzay yürüyüşü için tarihi açıkladı

NASA, Mart ayında duyurmuş olduğu ilk kez kadın ekipten oluşan uzay yürüyüşü etkinliğini ertelemişti. Yeni tarihi tam olarak belirlemedikleri için herhangi bir açıklamada bulunmayan yetkililer yeni tarih hakkında açıklamalarda bulundu.

İlk kadın uzay yürüyüşü için tarihi belli oldu!

NASA tarihinde ilk kadın uzay yürüyüşünü gerçekleştirmek için hazırlık yapıyor. İlk Ay’a iniş macerası ile 1969 yılında uzay serüvenine hızlı bir giriş yapan NASA, ilk kadın astronot tarafından yapılacak uzay yürüyüşünü gerçekleştirecek. Rus Kozmonot Valentina Tereşkova 16 Haziran 1963 yılında Vostok 6 mekiği ile uzaya çıkan ilk kadın ünvanına sahip olmuştu.

Christina Koch ve Jessica Meir ilk kadın uzay yürüyüşünü gerçekleştirecek

2019 Mart ayında Christina Koch ve Jessica Meir ile gerçekleştirelecek uzay yürüyüşü tanıtımı yapılmıştı. Ancak etkinliğin gerçekleştirileceği hafta uzay giysisi ile ilgili teknik bir sıkıntıdan dolayı erteleme kararı aldıklarını belirten yetkililer geçtiğimiz günlerde 21 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştireceklerini açıkladı.

Bu açıklama ile birlikte 10 aşamadan oluşan uzay yürüyüşü etkinliğinin ilki Pazar günü gerçekleştirildi. Bir sonraki yürüyüşün 11 Ekim 2019‘da yapılacağını belirten yetkililer astronot seçimi konusunda değişiklik olabileceğini açıkladı.

Astronotların görev dağılımına, görevlerinin bitiş tarihine ve tecrübelerine göre dağılım yaptıklarının altını çizen yetkililer bu konuda çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Uzayda aktif olarak kullanılan Nikel-Hidrojen piller yerine Lityum-İyon pillerin değiştirilmesi için programı hızlandırdıklarını belirten yetkililer değişim programının 2017 yılında başladığını ve bu yılın sonunda tüm pilleri değiştirmeyi planladıklarını açıkladı.

Jessica Meir bir röportajında ” Şu an yaptığımız şey, yıllar boyunca yapılan tüm çalışmaları ve bizim bugün bu konuma gelebilmemizi sağlayan tüm kadınları temsil ediyor.” dedi. Christina Koch ise “Kendilerine benzeyen insanların ilham verici yaşantılarından motivasyon elde eden pek çok insan var. Ve bu gerçekleştireceğimiz etkinlik de insanların motivasyonunu arttıracak hikayelerden biri” dedi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “NASA ilk kadın uzay yürüyüşü için tarihi açıkladı”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Beğendim

" NASA ilk kadın uzay yürüyüşü için tarihi açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA ilk kadın uzay yürüyüşü için tarihi açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA ilk kadın uzay yürüyüşü için tarihi açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "