Okunma

NASA küçük uydu programını duyurdu


24 Ekim 2016 Pazartesi 04:30
NASA küçük uydu programını duyurdu

Dünya yörüngesinde dolaşan onlarca kilo ağırlığındaki büyük boyutlu uyduların modası hızla geçiyor. 

NASA, minik boyutları ve ekonomik fiyatları ile çok daha efektif olan küçük uyduları desteklemek için özel bir program başlattı.

30 milyon dolar cepte

Buna göre, ABD’nin uzay ajansı, uzayda yörüngeye oturacak minik uydulardan veri satın almak üzere 30 milyon dolarlık fon ayırdı.

NASA ayrıca Small Spacecraft Virtual Institute isimli bir oluşumla, minik uydu geliştiren şirketlere know-how verecek ve bu uyduların geliştirilmesini teşvik edecek.

Öte yandan sadece NASA değil, ABD’de coğrafik uyduların yönetiminden sorumlu National Geospatial-Intelligence Agency minik uydular için bir yarışma duyurdu.

Bu yarışmaya göre, NGIA dünyanın tüm yüzeyinin %85’ini her 15 günde bir tarayıp haritalandırabilecek minik uydu filosu ile 20 milyon dolarlık bir kontrat imzalayacak.

Diğer bir deyişle, Google Maps gibi harita servislerindeki uydu görüntüleri bu uydular sayesinde 15-20 günde bir güncellenecek.

:: Sizce minik uydular günlük hayatımıza nasıl etki eder?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “NASA küçük uydu programını duyurdu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ne güldük be ilk ve dördüncü yoruma 🙂 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Uydu mu yoksa uyma dımı? işte bütün mesele bu !

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Atmosferden çıkana kadar taşınan her 1kilo için 530kiloluk katı yakıt gerekiyormuş.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  uydu işinde çok para var.. sektöre atılmak lazım… bildiğiniz uyducu var mı ?

" NASA küçük uydu programını duyurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA küçük uydu programını duyurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA küçük uydu programını duyurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "