Okunma

NASA Küresel Isınma Araştırması Yapacak


02 Nisan 2016 Cumartesi 15:30
NASA Küresel Isınma Araştırması Yapacak

NASA, gökyüzü ile yeryüzü bütünleşmesi kapsamında Fungus mantarlarının küresel iklim değişikliğine olan etkisini araştıracak.

Bu bağlamda NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvar Ekibi, uygu görüntülerini kullanarak, ağaçların köklerine bağlı olarak yaşayan mikronizmanın yaşam formlarına ilişkin bir incelemede bulunacak.

Mikorhiza ağaçlarının köklerine bağlı olarak yaşamını sürdüren Fungus mantarları ise incelemenin ana konusunu oluşturacak.

Mikorhiza ağaçlarının kökleri ile doğrudan ilişki kuran mantarlar, bitkilerin emilim yeteneğini arttırma, basit şekerlere doğrudan erişimini sağlamak yönünde büyük bir rol oynuyorlar.

16-04/02/maxresdefault-4.jpg

Engadget haberine göre iki türü bulunan Mikorhizaların her bitkisi yalnızca bir ağaç ile ilişkili durumda. Uzmanlar ise bu ilginç yapının küresel ısınma ile doğrudan ilişkili olduğunu düşünüyorlar.

Smitsonian Enstitüsü’nün Küresel Orman Gözlemevi görüntülerinden kendilerine özel bir yöntem geliştiren NASA Ekibi, mikorhizalar ile onlara karşılık gelen türlerin davranışlarına ilişkin araştırma sonuçlarını ortaya koyacaklar.

Ormanlar ile mantarlar arasındaki gizemli ilişkiye yönelik araştırmalar uzun zamandır devam ediyordu. NASA’nın yeni araştırmasının fungus mantarları ile mikorhiza ağaçlarının küresel ısınmaya yönelik sonuçlarını bekleyip göreceğiz.

:: NASA’nın araştırmalarının doğrudan küresel ısınma nedenlerini ortaya çıkarabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “NASA Küresel Isınma Araştırması Yapacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Fungus zaten mantar demek

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bi işe yarasın nasa

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yapsın bakalım nwler bulacak…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu bildigimiz magic mushroom.

" NASA Küresel Isınma Araştırması Yapacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA Küresel Isınma Araştırması Yapacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA Küresel Isınma Araştırması Yapacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "