Okunma

NASA, kutupsal girdabın nasıl göründüğünü paylaştı!


01 Şubat 2019 Cuma 17:17
NASA, kutupsal girdabın nasıl göründüğünü paylaştı!

Soğuk hava, güney bölgelerde normalde olması gerekenden daha fazla görülüyor. NASA, bu durum hakkında bilgi sahibi olabilmek için uydularını kullanarak kutupsal girdap haritasını çıkardı.

Atmosferik Kızılötesi Siren sistemi kullanılarak kutupsal girdap ölçüldü!

2002 yılında yeniden göreve başlayan Aqua uydusu, Atmosferik Kızılötesi Siren (AIRS) adı verilen cihazlar ile donatılmış durumda. Bu cihazlar coğrafi alanlar üzerinde detaylı ısı haritası üretmeyi mümkün kılıyor. NASA, bu cihazları kutupsal girdap tarafından oluşan sıcaklık değişimini ölçebilmek için kullandı.

Aqua uydusu, hava durumları ve genel iklim detayları hakkında bilgi toplayabilmek için incelenmek istenen konumlara yerleştirilen mikrodalga enerjisini algılayarak ölçüm yapıyor. AIRS cihazları, hava değişimlerini tahmin etmek için hata payını azaltan önemli bir araç olarak görülüyor.

Kutupsal girdap

NASA yetkilileri, “Hazırladığımız haritada en düşük sıcaklıklar mor ve mavi renk ile gösterildi. O bölgelerin değerleri -40 derece ile -10 derece arasında değişiklik göstermektedir. Veri ilerledikçe soğuk hava kütlesinin ölçüm merkezi olan ABD’ye nasıl ilerlediğini görebiliyoruz.” açıklaması yaptı.

“Oluşan ani soğuk hava dalgaları yerini aniden sıcak hava dalgalarına bırakabiliyor. Bu durum iklim bilimciler tarafından detaylı bir şekilde araştırılsa da aslında çözüm belli. İnsanoğlunun dünyadaki kaynakları daha doğru kullanması gerekmekte.” diye ekledi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" NASA, kutupsal girdabın nasıl göründüğünü paylaştı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA, kutupsal girdabın nasıl göründüğünü paylaştı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA, kutupsal girdabın nasıl göründüğünü paylaştı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "