LUVOIR teleskobu ile dünya dışı yaşam aranacak!


02 Mart 2020 Pazartesi 21:45
LUVOIR teleskobu ile dünya dışı yaşam aranacak!

NASA’nın bir sonraki önemli uzay teleskobu olma adayları arasında yer alan LUVOIR teleskobu ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıkmaya devem ediyor. Her ne kadar henüz daha Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin hangi projeyi gerçeğe dönüştüreceği belli olmasa da LUVOIR projesinde gelişmeler sürüyor.

Bir sonraki NASA uzay teleskobu LUVOIR olabilir

James Webb Uzay Teleskobu sonrasında NASA’nın en önemli çalışmaları arasında yer alacak olan yeni nesil teleskop seçenekleri arasında yer alan LUVOIR, gelecekteki uzay çalışmalarında dünya benzeri gezegen arayışı noktasında önemli bir rol üstlenecek.

Ötegezegenler hakkında en gerçekçi görseller ve bilgiler edinmek için LUVOIR teleskobu önemli bir araç haline gelecek. Öyle ki bu konu hakkında açıklama yapan NASA astronomu Aki Roberge, teleskobun karşılaştırmalı astrobiyoloji kapsamında yeni alanların meydana gelmesine vesile olabileceğini belirtiyor.

Şu an elde edilen görsellerde ötegezegenlerin birer noktadan öteye gidemediğini belirten Roberge, LUVOIR ile birlikte çok daha detaylı görsellere ulaşılabileceğini ve dünya benzeri gezegenler üzerinde ciddi çalışmalar yapılabileceğini ifade ediyor. Keşfedilecek yeni ötegezegenlerin büyüklükleri ve yörüngeleri başta olmak üzere birçok açıdan farklı çalışmalar yapılmasına kolaylık sağlayacağına dikkat çekiliyor.

LUVOIR teleskobu ile çekilen görsellerden, söz konusu gezegenin atmosferi ve yüzeyi üzerinde çalışmalar yapılabilecek. Böylelikle dünya dışı yaşam konusunda yeni bir çalışma alanı oluşturulabilecek. Öyle ki bu uzay teleskobu ile ötegezegenlerin yüzeyindeki suların görüntüleri de nispeten kolay bir şekilde kaydedilebilecek.

Bunlarla birlikte NASA astronomu, kendi güneş sistemimizdeki gezegenlerin bile oldukça farklılık gösterdiği düşünüldüğünde, ötegezegenlerin nasıl sonuçlar ortaya çıkaracağı konusunda fikir yürütmenin bile zor olacağını belirtiyor. Nitekim LUVOIR teleskobu bu konuda yepyeni bir boyut kazandıracak.

Elde edilecek bu görsellerin bilinen anlamda görüntüler değil, nesnelerden gelen çeşitli dalga boylarındaki ışık miktarı spektrumları olacağı açıklanıyor. Bu bilgiler üzerinde çalışmalar yapacak olan bilim insanları, gerekli tanımlamaları detaylı bir şekilde yapabiliyor olacak.

LUVOIR teleskobu için temel amaç dünya dışı yaşam arayışı olacak

NASA LUVOIR uzay teleskobunun temel amaçları arasında dünya dışı yaşam arayışı olacağına da dikkat çekiliyor. Dünya benzeri gezegenlerdeki yaşamın ipuçları üzerinde durulacak. Bu süreçte yaşamın kaynağıyla ilgili de birçok yeni teorinin beraberinde geleceğini söylemek mümkün.

Şu an için planlanan uzay teleskobu ile ilgili en büyük sorun, maddi kaygılar gibi görünüyor. Özellikle de halen daha James Webb Uzay Teleskobu üzerinde çalışmaların yapılmaya devam ettiği ve bütçesinin aşıldığı düşünüldüğünde, sonraki projelerin geleceği de belirsizleşiyor.

Henüz daha James Webb için bile konuşmak için erken olduğu düşünüldüğünde, eğer LUVOIR teleskobu için çalışmalar başlasa bile oldukça uzun bir süre bu çalışmaların devam edeceğini söylemek, hiç de yanlış olmayacaktır.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Siz de öyle zannediyorsunuz, Dünyayı anlık gözeltleyecek, gerekirse füze yollayacak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Nasıl uzaylılarmış kendileri geliyor yakalayamıyoruz uzaya çıkıyoruz bulamıyoruz elma dersem çık armıt dersem çıkma uzaylı kardeş mangoooooo

" LUVOIR teleskobu ile dünya dışı yaşam aranacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere LUVOIR teleskobu ile dünya dışı yaşam aranacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda LUVOIR teleskobu ile dünya dışı yaşam aranacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor
  2. 2 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  3. 3 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  4. 4 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  5. 5 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  6. 6 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  7. 7 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  8. 8 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  9. 9 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  10. 10 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme