İnsanlık tarihinde ilk: Ingenuity yakında havalanıyor


23 Mart 2021 Salı 20:24
ABONE OL
İnsanlık tarihinde ilk: Ingenuity yakında havalanıyor

Mars aracı Perseverance, bu akşam kendisi için küçük insanlık için ise büyük bir adım atmak için ilk adımı attı. Ingenuity adlı Mars helikopteri, ilk uçuşunu 1 Nisan tarihinde gerçekleştirecek. Bu uçuş, Mars görevi ve insanlık tarihi için ise büyük bir öneme sahip.

NASA’dan Mars görevi için tarihi deneme: Uçan ilk araç 

Türkçe Marifet anlamına gelen Ingenuity helikopteri için ilk uçuş öncesi özel bir canlı yayın yapıldı. Helikopter ilk uçuşunu ise 1 Nisan’da gerçekleştirecek. NASA, bu akşam Türkiye Saati ile saat 20.30’ta başlayan yayında ise helikopterin ilk uçuşu öncesi, özel bir panel düzenledi.

Perseverance rover olarak adlandırılan Mars aracı, 18 Şubat tarihinde, Mars Jezero Karateri’ne iniş yaptı. Bu önemli inişte, Perseverance’ın karnında ise bir tür helikopter yer aldı.

mars göreci, Ingenuity helikopteri, Mars helikopteri, Ingenuity ilk uçuş

NASA’nın 21 Mart’ta yayınladığı ilk Inguinity fotoğrafı

NASA, katlanmış olarak özel bir muhafazada saklanan Mars helikopteri için ilk fotoğrafı 21 Mart Pazar günü paylaştı. NASA, bugün ise bu özel muhafazadan çıkacak olan helikopteri, ilk uçuş öncesi tanıttı. Helikopteri üreten ekip ise panelde, basından ve sosyal medyadan gelen sorulara cevap verdi.

Mars helikopteri Ingenuity ve özellikleri

Ingenuity helikopteri 1,8 kg gibi bir ağırlığa sahip. Oldukça hafif yapıda olan helikopter Mars atmosferinde uçacak özelliklerde. Mars gezegeninin atmosferi, dünya atmosferinin yüzde 1’i gibi bir yoğunluğa sahip. Bu yüzden de helikopterin pervaneleri normal bir helikopterden 10 kat daha hızlı hareket ediyor.

mars göreci, Ingenuity helikopteri, Mars helikopteri, Ingenuity ilk uçuş

Mars helikopteri Ingenuity, Mars atmosferinde uçuş yapmak dışında bir göreve sahip değil. NASA, helikopter sayesinde Mars atmosferinin uçuşa elverişli olup olmayacağını anlayacak. Üzerinde bir kamera yer alan helikopter, uçtuğu alanları da fotoğraflayacak.

Mars Jazero Krateri’nde geceleri hava eksi 90 derecelerde. NASA mühendisleri, bu düşük sıcaklığın, helikopterin sınırlarını zorlayacağı görüşünde. Dünyada tüm zorlu denemelere dayanan Ingenuity’nin Mars atmosferinde nasıl davranacağı ise merak konusu.

Helikopterin ilk uçuşu, 1 Nisan tarihinde gerçekleşecek. Bu ilk uçuş sonrası Ingeunity, dünya dışında başka bir gezegende uçan ilk hava aracı olacak.

 

mars göreci, Ingenuity helikopteri, Mars helikopteri, Ingenuity ilk uçuş

Canlı yapılan yayında, helikopterin nasıl bir uçuş denemesi yapacağı da ortaya çıktı. Perseverance aracından ayrıldıktan sonrasında ise üç metrelik bir alanda uçacak. Helikopter, havada fotoğraf çektikten sonra yeniden kalkış alanına inecek.

 
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" İnsanlık tarihinde ilk: Ingenuity yakında havalanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsanlık tarihinde ilk: Ingenuity yakında havalanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsanlık tarihinde ilk: Ingenuity yakında havalanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!