NASA’dan Mars helikopteri için heyecanlandıran haber


17 Nisan 2021 Cumartesi 18:40
ABONE OL
NASA’dan Mars helikopteri için heyecanlandıran haber

NASA‘nın, Perseverance (Azim) isimli aracıyla Mars yolcuğuna çıkan helikopteri Ingenuity, uçuş için geri sayıma başladı. Daha önce helikopterde yaşanan sorun bir sorun nedeniyle uçuş ertelendi. Ancak NASA gerekli çalışmaları yaptı. Helikopterin yazılımsal sorunlarına çözüm getiren çalışma, Dünya’dan Mars’a yolcuğuna başladı. Uçuş için yazılımda yapılan değişikliklerin Mars’a ulaşması bekleniyor.

Heyecan veren Mars çalışmaları için yeni haberler geldi. Kızıl Gezegen hakkında araştırmalar sürerken, helikopterde yaşanan sorun nedeniyle çözüm çalışmaları başladı. Helikopterin yazılımında değişikler NASA tarafından yapıldı. Yapılan değişikler gönderimden önce test aşamasından geçti. Böylelikle güncellemenin 236 milyon km’lik yolculuğu başladı.

Mars helikopteri için geri sayım

Kızıl Gezegen’de yapılan çalışmalar arasında en dikkat çekenlerden biri de helikopter uçuşu oldu. Bunun için çalışma yapan NASA, özel bir helikopter geliştirdi. Ancak bu helikopterde sorun yaşanınca uçuş ertelendi. ‘Ingenuity’ (marifet) ismi verilen helikopter, tarihe geçmeye hazırlandı. Çünkü Ingenuity, Venüs’teki balonlu test cihazları dışında başka gezegende uçurulan ilk helikopter olacak.

Mars helikopteri için hazırlanan uçuş takviminde öncelikle test uçuşları yer alıyor. Bu uçuşların tamamlanmasından sonra da gerçek uçuşların yapılması planda yer alıyor. Helikopter geçtiğimiz haftalarda Perseverance’den ayrılarak ilk gecesini geçirmişti. Ayrıca bu ilk gecede soğuğa karşı dayanıklılık göstermişti. Bu dayanıklılık da helikopterin yeteneklerine dair kanıt olmuştu.

mars helikopteri

Bu bilgiler ışığında NASA’nın yaşanan sorunu çözdü ve gereken güncellemeleri gönderdi. Ancak uzun olan mesafe nedeniyle güncellemelerin varmasını beklemek gerekiyor. Bilindiği üzere Perseverance’den gelen ilk yüksek çözünürlüklü görseller için de bir süre beklemek gerekti.

Ingenuity özelliklerine bakıldığında dikkat çeken bilgiler öne çıkıyor. NASA, Ingenuity için bugüne dek 85 milyon dolar harcama yaptı. Mars’ın atmosferi Dünya atmosferine göre yüzde 90 daha az yoğun olduğu için Ingenuity’deki paneller yeryüzündeki helikopterlere göre daha hızlı dönüyor. Bu dönüş hızı dakikada 2300 ile 2900 arasında gerçekleşiyor. Ayrıca helikopter sadece 1.8 kg ağırlığına sahip. Bununla birlikte panellerden sağlanan enerjinin sadece 1/3’ü uçuş için kullanılıyor. Çünkü soğuk olan Mars’ta devreleri sıcak tutmak gerekiyor. Bu ısıtma işlemi için enerjinin 2/3’ü kullanılıyor.

Helikopterin ilk uçuşu için yakın zamanda duyuru yapılacağı beklentisi öne çıkıyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Beyler hani uzayda hava yoktu? Hava yoksa nasil helikopter ucuyo?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hava var ama oranları bizim için uygun değil.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Tamamda gezegenlerin atmosferi olabilir değil mi?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

Uzayda hava yok Mars bir gezegen orada çok az gaz yoğunluğu olan bir atmosfer var. Icinde oksijen olmayan karbondioksit gazı ağırlıklı bir atmosfer bu sayede bu araç uçacak diye bu aracı yapmışlar.

Raptor
Raptor
29 gün önce

Uzayda uçmayacak marsta uçacak. Dünya gibi kendine ait atmosferi var.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Teknoloji dostu uzay demiyor mars diyor. Mars ta Dünya gibi gezegen olduğu için bünyesinde ince de olsa bir atmosferi ve havası var. Helikopter neden uçamasın???

Kenan Komutan
Kenan Komutan
29 gün önce

NASA Mars da ne kadar elmas var? Kaç ton altın, bakır ve diğer değerli madenler var? Adamların bulmak istediği bu soruların cevapları. Zira NASA gelecekte kendi kendini finanse edebilmek istiyor. ABD Senatosunun her yıl NASA nın bütçesini kısmaya çalıştığı düşünülür ise adamlar hiçte haksız değil.

" NASA’dan Mars helikopteri için heyecanlandıran haber konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’dan Mars helikopteri için heyecanlandıran haber ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’dan Mars helikopteri için heyecanlandıran haber ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Google I/O 2021 canlı yayını 19:55'de! Google I/O 2021 canlı yayını 19:55'de!
  2. 2 Lenovo Legion 2 Pro elimizde! Ne sunuyor? Lenovo Legion 2 Pro elimizde! Ne sunuyor?
  3. 3 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  4. 4 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  5. 5 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  6. 6 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  7. 7 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  8. 8 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  9. 9 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  10. 10 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit