NASA’dan yeni Mars görevi


05 Mart 2021 Cuma 14:11
ABONE OL
NASA’dan yeni Mars görevi

ABD’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu NASA, Perseverance Rover aracıyla Mars 2020 projesi kapsamında topladığı kaya ve toprak örneklerini başarıyla analiz edebiliyor. Ancak NASA’nın bu konuda daha iddialı bir girişimi olduğu ortaya çıktı. Alınan örneklerin Dünya’ya getirilmesi üzerine bir anlaşma gerçekleştirildi.

Altı buçuk aylık bir yolcuğun nihayetinde yaklaşık bir ton ağırlığa sahip Rover tipi uzay aracı Perseverance ile Mars’a iniş yapan NASA hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. Mars’ta yer alan ekibin kontrolleri büyük ölçüde tamamlanırken, kızıl gezegende yaşam izlerinin arayışı da sürüyor.

NASA, Mars’taki örnek parçaları Dünya’ya getirecek

Perseverance aracı Jezero Kateri‘ne iniş yaptı ve ilerleyen birkaç yıl boyunca bölgede yaşam belirtileri arayacak. Ekibin bulduğu kaya parçaları ve benzeri maddeler, özel olarak hazırlanmış hiper-steril kaplar sayesinde korunaklı bir şekilde saklanacak. Sonraki aşamada tüplere yerleştirilecek bu parçaların kapsamlı bir biçimde araştırılması için Dünya’ya getirileceği biliniyor.

Mars Sample Return Mission adı verilen Mars’tan dönüş görevinde ikinci bir uzay aracı gönderilmesi planlanıyor. Gezegene indikten sonra Perseverance ile buluşacak araç, örnekleri teslim aldıktan sonra Mars’ın yörüngesinden ayrılarak yeniden Dünya’ya dönecek.

NASA

Bu uçuşun hayata geçirilmesi adına NASA, Northrop Grumman ile 84,5 milyon dolar karşılığında bir sözleşmeye imza attığını açıkladı. Mars’a gönderilecek araca güç sağlamak adına hizmet verecek Mars Ascent Propulsion System (MAPS), Grumman’ın desteğiyle faaliyete geçecek.

Yapılan planlara göre kaya örneklerini alacak uzay gemisi 2026 yılında fırlatılacak ve 2028’de Mars yüzeyine inecek. Bu örneklerin Dünya’ya getirilmesi ise 2031 yılını bulacak diye düşünülüyor. Fakat ilerleyen zamanlarda bu tarihlerde çeşitli değişiklikler yapıldığını mümkün olabilir.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" NASA’dan yeni Mars görevi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’dan yeni Mars görevi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’dan yeni Mars görevi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  2. 2 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  3. 3 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  4. 4 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  5. 5 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  6. 6 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  7. 7 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  8. 8 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  9. 9 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  10. 10 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor