Okunma

Mars’tan Selfie Geldi!


23 Ağustos 2015 Pazar 07:00
Mars’tan Selfie Geldi!

NASA(Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), 3 yıl önce çeşitli araştırmalar yapması için Mars gezegenine gönderdiği Curiosity uzay aracına ait Selfie görüntüsünü yayınladı. Ancak NASA’nın yayınladığı Selfie görüntüsü, doğrudan bir kamerayla çekilmedi. Peki NASA bu Selfie’yi nasıl elde etti?

İşte NASA’nın Selfie görüntüsü ve detayları!

15-08/23/mars.jpg

NASA’nın bir ton ağırlığındaki Curiosity uzay aracı, kaya ve toprak görüntülerini çekmesi için kamerayla donatılan, MAHLI isminde robotik bir kola sahip. Uzay aracı bu robotik koluyla Buckskin bölgesindeki bir kayayı deleceği sırada birtakım fotoğraflar çekti. Curiosity, bu fotoğrafların bazılarında kendine ait bölümleri de alt açıdan çekerek NASA’ya gönderdi. NASA bu fotoğrafları, Mars’tan gelen yüksek çözünürlüğe sahip diğer fotoğraflarla birleştirdi ve geniş bir perspektif de katarak Curiosity’nin Selfie görüntüsünü elde etmeyi başardı.

Curiosity şimdilerde Mars’taki Sharp Dağı’na tırmanmaya çalışıyor. Bakalım Curiosity uzay aracı, bu yolcuğunda Mars’tan daha nasıl bilgiler ve fotoğraflar gönderecek?

:: Curiosity’nin Selfie’sini nasıl buldunuz?

 

 
yazarAdem Çamlıkaya

Bilgisayarla tanıştığı günden beri teknoloji dünyasıyla iç içe bir yaşam süren Adem, şu anda Atatürk Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nü okuyor ve SDN'de yazarlık yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Mars’tan Selfie Geldi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bence uydurma ***** çekilmiş ***** ışık beni kuşkulandırdı.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  fotoğrafı çeken kol nerede.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Asıl düzeltilmesi gereken ***** amerikaya ait bir ***** Türkçesi Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesidir. National kelimesi ulusal ***** uluslararası demektir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hemen dağlara bile isim koymuşlar. Sharp. Cristoph Sharp keşfetti herhalde orayı.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  dağa tırmansın bakalım nasıl olacak.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yok artık

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaki dikdörtgrn cisim ne robotun arkasındaki.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  düzeltme:NASA amerikan değil uluslararası havacılık ve uzay dairesi'dir.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  selfie kaç gün önce nasada paylaşılmıştı.çok geç kaldınız haber için

" Mars’tan Selfie Geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars’tan Selfie Geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars’tan Selfie Geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "