Okunma

NASA, Mars’ta ilk yaşam kanıtını buldu! (VİDEO)


08 Haziran 2018 Cuma 14:57
NASA, Mars’ta ilk yaşam kanıtını buldu! (VİDEO)

NASA birden fazla kanal üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayınla, bugüne kadarki en somut dünya dışı yaşam kanıtını bizlere sundu. İnsansız saha aracı Curiosity, Mars’ta bulunan Gale kraterinde 3.5 milyar yaşında bir kayada organik moleküller buldu. Peki, bu ne anlama geliyor? Gerçekten dünya dışı yaşam var mı?

NASA, Mars yüzeyinde ilk yaşam kanıtını buldu!

Bizim hayalci insan yapımız genellikle dünya dışı yaşamı şu şekilde algılıyor: Göçmüş gitmiş bir uygarlığın kalıntıları, yapılar ve uzaylı cesetleri. İşin gerçekçi tarafı aslında genel geçer bir teori üzerine dayanıyor. Öncelikle yaşamı oluşturan ana maddeleri bulmamız gerekiyor.

Çünkü Neil deGrasse Tyson‘ın dediği gibi: “Hayat hakkında ne kadar şey biliyoruz ki?” Bu buluş hakkındaki videomuzu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

Kaya parçası üzerindeki örnekler organik moleküller ve bileşimlerden oluşuyor. İşin muallakta kalan yönü, bu moleküllerin hayat olmasa da var olabilmesi. Organik bileşimlerin NASA tarafında birden fazla açıklaması bulunuyor. Bu moleküller antik bir yaşam formuna işaret ettiği gibi, aynı zamanda yaşam kaynağı olabilecek yiyeceklerin kalıntıları da olabilir.

NASA’nın da açıkladığı gibi, her ne sonuca ulaşılırsa ulaşılsın, bu moleküller dünya dışı yaşam için ilk kimyasal kanıtları oluşturuyorlar.

Diğer bir bulunan kanıtsa metan oldu. Metan her zaman en basit organik molekül olarak kabul ediliyor. Ayrıca güneş sisteminizde birçok yerde bulunuyor. İşte teori de tam burada yükseliyor! Çünkü metan aynı zamanda Satürn ve Jüpiter’in uyduları Enceladus, Europa ve Titan‘da da bulunuyor.

Dünya dışı yaşam hakkındaki bu iki bulgu hazırlanan iki bilimsel makaleyle çok daha derinleşiyor. Güneş Sistemi araştırma gurubu başkanı Paul Mahaffy şöyle diyor:

“Dünya dışı yaşamın özünü bulabilmek için, araştırmalarımızı organik bileşenler üzerine genişlettik. ”

Mars yüzeyini keşfetme üzerine olan deneyler ve araştırmalar 1970’lerdeki NASA’nın Viking görevine kadar dayanıyor. Viking projesi Amerika’nın ilk başarılı uçuş görevi olmuş ve gönderilen uzay aracı Mars’ın yüzeyinden ilk fotoğrafları yollamıştı.

İşte bu müthiş olaylardan yıllar sonra, bu kez Curiosity inanılmaz bir keşifle geri döndü. 2012‘de iniş yaptığı arazi olan Gale Krateri üzerinde 5 santimetrelik bir kazı yaptı ve örnekleri topladı.

Peki, Gale neden NASA için bu kadar önemli? 155 kilometrelik bu dev krater ismini Walter F. Gale’dan alıyor. Şimdilerde bir göl yatağı gibi görünen Gale krateri, bulguların yapıldığı yer olarak inanılmaz önemli bir konumda.

NASA’nın organik kanıtları 820 santigratlık bir sıcaklık içinden çekip, çıkarıldı. Burada uçup giden gazların izleri Güneş Sistemi içinde araştırılmaya devam edecek. Çünkü bulgulara göre, bilim insanları Mars’taki moleküllerin bundan 3 milyar yıl önce çok daha büyük moleküllerin parçaları olduğuna inanılıyor.

NASAyazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “NASA, Mars’ta ilk yaşam kanıtını buldu! (VİDEO)”

 1. Anonim dedi ki:

  Evrenin yaşı 15, dünyanın yaşı 5 milyar yıl. Yaşam dünyadamı başladı? Güneş sistemimizde başka bir gezegendemi başladı? Samanyolunda başka bir gezegen sistemindemi başladı. Yoksa başka bir galaksidemi başladı? Bunların hepsi için milyar yeterli. Nasıl kıtalar arasında farklı canlı türleri varsa, aynı şekilde farklı gök yapılarında farklı canlı formları mümkün. Kanaatim dünyanın en akıllı canlısı insan, Samanyolununda en akıllı varlığı. Yoksa, en azından bir sinyallerini yakalayabilirdik.

 2. abdulkerim dedi ki:

  Marsta bir şey olmasa amerika bu kadar para dökmez. Açıklanmayan ciddi bilgiler var bence.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Saçma

  1. M3ric dedi ki:

   Hee, dunya da zaten duz. Gunes batida balciga batiyor. Istersen git bak, bulursun battigi yeri.

 4. mustafa dedi ki:

  abi yeniydim uygulamada yorunlar postun altina gidiyormuş ogrendim tşkrlr

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  88 öp f7882

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  88 öp f7882

" NASA, Mars’ta ilk yaşam kanıtını buldu! (VİDEO) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA, Mars’ta ilk yaşam kanıtını buldu! (VİDEO) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA, Mars’ta ilk yaşam kanıtını buldu! (VİDEO) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "